Oficjalne stanowisko Rotary International w sprawie konfliktu zbrojnego w Ukrainie

Oficjalne stanowisko Rotary International w sprawie konfliktu zbrojnego w Ukrainie
Nastały smutne i tragiczne czasy, zarówno dla Ukrainy, jak i dla całego świata. Rotary International wyraża głębokie ubolewanie w związku z obecną sytuacją w Ukrainie, stale rosnącą liczbą poległych oraz pogłębiającym się kryzysem humanitarnym. Kontynuowanie działań zbrojeniowych wymierzonych w Ukrainę nie tylko doprowadzi do zniszczenia tego regionu, ale i do tragicznych konsekwencji w Europie i na całym świecie.
Rotary International jest jedną z największych organizacji humanitarnych na świecie, a budowanie pokoju stanowi jeden z głównych celów naszej działalności. Dołączamy się do głosów spływających z całego świata, nawołujących do zaprzestania walk, wycofania sił rosyjskich z terytorium Ukrainy oraz do wznowienia działań dyplomatycznych, mających na celu rozwiązanie konfliktu poprzez dialog.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat klubom Rotary z Ukrainy, Rosji i państw sąsiadujących udało się przezwyciężyć wszelkie podziały oraz dążyć do wspólnego budowania pokoju poprzez realizację projektów, mających na celu promowanie dobrej woli i wspieranie ofiar wojen oraz przemocy. Pozostajemy myślami z naszymi przyjaciółmi Rotarianami oraz innymi, którzy stanęli w obliczu tragicznych wydarzeń w Ukrainie. Rotary dołoży wszelkich starań, aby nieść pomoc potrzebującym i budować pokój w tym regionie.
Stanowisko Rotary International
Źródło: https://www.facebook.com/rotary

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.