O co biega?

O co biega?

20 maja, w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel w Olsztynie, zaroiło się od uciekających panien i panów młodych. Wszystko dlatego, że tematem przewodnim tegorocznej Charytatywnej Sztafety Integracyjnej, pod hasłem: „O co biega?”, były uciekające panny młode właśnie. Impreza jest cykliczna. Obok RC Olsztyn Varmia, organizatorem było Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel, a patronat honorowy objął Prezydent Miasta Olsztyn Piotr Grzymowicz.

Szczytne cele

Celem sztafety była, poprzez sport i zabawę, integracja społeczna niepełnosprawnych sportowców startujących w Olimpiadach Specjalnych, a także wszystkich osób niepełnosprawnych, uprawiających sport. Olimpiady Specjalne to wydarzenia sportowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki aktywności sportowej i udziałowi w cyklicznych zawodach osoby dotknięte tym szczególnym rodzajem niepełnosprawności budują w sobie poczucie własnej wartości oraz zaczynają dostrzegać cel swojej rehabilitacji. Olimpiady pomagają im stać się aktywnymi, nie tylko fizycznie, ale także społecznie.

Celem finansowym sztafety, była zbiórka funduszy, które pomogą wyposażyć salę gimnastyczną i siłownię w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie.

Niełatwo, ale wesoło

Pięcioosobowe drużyny miały do pokonania trasę o łącznej długości 7 777 metrów, podzieloną na 5 pętli, około 1 550 metrów każda. Podczas imprezy możliwe było zdobycie również umiejętności manewrowania wózkiem inwalidzkim oraz uzyskania informacji na temat tego jak i kiedy pomagać osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Uczestnicy entuzjastycznie przyjęli pomysł organizatorów na przebrania, można było podziwiać m.in. balonową suknię ślubną i mnóstwo kolorowych kreatywnych przebrań. Dla najlepiej przebranych drużyn przewidziano specjalne nagrody.
W biegu wzięło udział w sumie 170 zawodników, w tym około 40 podopiecznych SOS-W.

W końcowej ocenie był brany pod uwagę nie tylko czas dotarcia do mety, ale również strój, stopień zintegrowania drużyny oraz wytrwałość.

Wzięła w nim też udział, jak i rok temu, drużyna „Biegu na sześć łap”, której najważniejszymi członkami są psy z olsztyńskiego schroniska.

Drużyną zwycięską czasem pokonania trasy okazała się Pszczółkowski Team w składzie: Klaudia Jakubowska, Marcin Jackowski, Norbert Kaczan, Katarzyna Lipnicka oraz Ewa Rutkowska, zaś drużyną najlepiej przebraną, „Bieg na 6 łap” w składzie: Monika Dąbrowska, Kasia Ratuszyńska, Dorota Bronakowska, Dorota Onisk i Agnieszka Lankowska-Klemt.
Gratulujemy!

Atrakcje i nagrody

Całe wydarzenie, w profesjonalnym stylu, poprowadzili członkowie klubów RC Olsztyn Varmia – Anna Konopielko-Gołaś, wspaniała osoba, zawsze skora do pomocy i wrażliwa na krzywdę ludzką oraz RC Olsztyn – Aleksander Radziun, człowiek, którego dewizą życiową jest zarażanie wszystkich swoją pozytywną energią. Walczy aby wyrównać szanse edukacyjne dzieci i młodzieży z biednych rodzin i pomaga im w realizacji ich pasji. Otwarty i szczery, bezinteresowny działacz społeczny.

Każdy uczestnik biegu otrzymał medal pamiątkowy, a na wszystkich kibicujących, małych i dużych, czekało mnóstwo atrakcji, m.in. koncert dziecięcego zespołu „Krew pot i łzy”.

Sukces imprezy (zebrano łącznie 8.400 zł), energia uczestników, kibiców i oczywiście dzieciaków dla których to wszystko było zorganizowane, motywują organizatorów do dalszej pracy i już teraz zapraszają na IV edycję sztafety „O co biega?” w 2018 roku!

Partnerami medialnymi sztafety byli: Radio Plus Olsztyn, olsztyńskie radio akademickie UWM FM, telewizja ReTV, TVP Olsztyn, Nasz Olsztyniak, Made In Warmia&Mazury, Radio Olsztyn, Fit nie Fat i Orientacja pl.

Ewa Czułowska
RC Olsztyn Varmia

Fot. z arch. RC Olsztyn Varmia

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.