RC Warszawa Wilanów powstał w 1995 roku jako klub anglojęzyczny, skupiający się głównie na społeczności międzynarodowej. W szczytowym momencie liczyliśmy ponad 40 członków. Zmiany w gospodarce i zastąpienie Polakami zagranicznych menedżerów doprowadziły do znacznej utraty członków. Oprócz tej fluktuacji mamy do czynienia – podobnie jak większość klubów – z kurczącym się zainteresowaniem ideą Rotary i związaną z tym redukcją członków.
Odkąd rozpoczęliśmy nasz projekt, pomocy ludziom z parafii katolickiej Nyabyeya w Masindi w Ugandzie, która niegdyś udzielała schronienia polskim uchodźcom uciekającym w 1942 r. z gułagów na Syberii, zauważyliśmy, że zatrzymał się trend utraty lub niemożności zatrzymania członków. Projekt łączy polską historię i rzeczywiste problemy globalne, takie jak brak edukacji i związane z tym kwestie migracji. Nasza solidarność z ludźmi, którzy byli bardzo biedni i dzielili się tym co mieli z polskimi uchodźcami uciekającymi przed brutalną wojną w Europie, ma uderzający efekt uboczny: zdobyliśmy nowych członków i rzeczywiście bardzo szybko zintegrowaliśmy ich z naszym klubem.
Nasze doświadczenie pokazuje, że ten niepowtarzalny projekt transgraniczny z jego złożonymi i wielorakimi potrzebami, przyciąga zarówno obecnych jak i nowych członków. Złożoność sprawia, że dla wszystkich członków, bardziej atrakcyjne staje się ich zaangażowanie i wykorzystanie swojej unikalnej wiedzy, doświadczeń i kontaktów, z korzyścią dla projektu. Każdy, kto chce, może przyczynić się do sukcesu projektu. Prowadzi to do wysokiego poziomu identyfikacji i satysfakcji, ponieważ członkowie stają się częścią czegoś naprawdę wyjątkowego. W związku z tym projekt żyje dzięki zaangażowaniu jego uczestników i ich wyjątkowym umiejętnościom; w rzeczywistości ma bardzo pozytywny efekt „budowania klubu”. Ambitne cele można osiągnąć tylko wtedy, gdy wszyscy zaangażowani współpracują i wykorzystują wszystkie dostępne zasoby.
Oprócz tego poznaliśmy wielu innych Rotarian w Polsce i za granicą, przedstawicieli rządów, sponsorów, pomocników i darczyńców podczas naszych prezentacji projektu. Zapraszamy wszystkich do rozważenia wsparcia dla projektu. Ludzie w Nyabyeya zasługują na naszą solidarność. Bez nich wiele tysięcy kobiet i dzieci zginęłoby w sowieckich gułagach.
Informacje o projekcie:
Sytuacja
• W 1942 r. około 3.600 Polskich uchodźców z Syberii zostało osiedlonych w wiosce Nyabyeya w Ugandzie, gdzie mieszkali do 1948 roku lub później
• Ta grupa wybudowała na niewielkim obszarze wyciętej dżungli, domki, dom kultury i kościół katolicki. Budynki i infrastruktura przetrwały do dziś razem z kościołem
• Uganda ma najniższą średnią wieku na świecie. 48% poniżej 14 lat. Średnia to 16 lat
• Bezrobocie młodzieży jest wielkim problemem w Ugandzie: dla roczników 15-24 lat wynosi 83%
Co możemy robić?
- Wysyłać specjalistów (wolontariuszy) wraz ze sprzętem, na trzy do sześciu miesięcy, aby zapewnić młodym ludziom szkolenie w zakresie podstawowych umiejętności rzemieślniczych, w ten sposób umożliwiając im znalezienie pracy, świadczenie usług na rzecz społeczności i szkolenie ich do nauczania innych
• Zbierać i wysyłać do Nyabyeya bardzo potrzebne towary, takie jak odzież, podstawowy i sprzęt specjalistyczny, artykuły gospodarstwa domowego, artykuły codziennego użytku, meble, artykuły szkolne, zabawki itd.
• Wspierać renowację kościoła katolickiego, grobów, budynków administracyjnych i domów pozostawionych przez polskich uchodźców.
Jeśli chcesz wziąć udział w projekcie i pomóc ludziom z Nyabyeya, którym zawdzięczamy tak wiele, skontaktuj się z nami.
Matthias Renz, Wiceprezydent RC Warszawa Wilanów, tel. +48 601 934 052, email: mr@primaporta-antiquities.com.
Matthias Renz, Wiceprezydent RC Warszawa Wilanów
Fot. z arch. RC Warszawa Wilanów