Nowoczesna pralnia dla DPS w Bisztynku

Nowoczesna pralnia dla DPS w Bisztynku

1 lipca w Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku odbyło się uroczyste otwarcie nowo wyposażonej pralni. Przekazanie tej inwestycji o wartości ok. 162 tys. zł, było możliwe dzięki realizacji grantu globalnego Rotary Foundation, którego liderem był Rotary Club Bartoszyce – Lidzbark Warmiński. W grant zaangażowane były także kluby: RC Giżycko, RC Olsztyn, RC Wolsztyn a także dwa kluby z Niemiec: RC Lingen, RC Dusseldorf Pempelfort i jeden z Litwy: RC Vilkaviskis.

Nowe urządzenia zastąpiły stare, awaryjne i wysłużone pralki, magle, wirówki. Jak podkreślała – kierująca ośrodkiem siostra Arkadia – pralnia to niezbędna rzecz w takiej placówce. W Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku mieszka 80 dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. Są to osoby, które niejednokrotnie wymagają całodobowej opieki.

– Gdy po raz pierwszy odwiedziliśmy to miejsce, to od razu podjęliśmy decyzję, że zaangażujemy się w pomoc dla Domu Pomocy Społecznej. Przy tak dużej liczbie podopiecznych, dobrze wyposażona, nowoczesna pralnia była wręcz niezbędna. – podkreślał podczas wydarzenia Jan Korzeniewski prezydent RC Bartoszyce Lidzbark Warmiński.

W imieniu Gubernatora Dystryktu 2231 Krzysztofa Kopycińskiego gratulacje złożył Regionalny Przedstawiciel Gubernatora Ireneusz Iwański.

Do gratulacji i podziękowań przyłączyli się także obecni podczas uroczystości goście: senator RP Jerzy Wcisła, starosta Bartoszyc Wojciech Prokocki, burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, wiceburmistrz Bartoszyc Monika Rejf.

Relacja z tego wydarzenia ukazała się także w TVP Oddział Olsztyn. Oto link do tej relacji: Relacja

Tekst i fot. Dorota Wcisła
RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.