Niezwykły wieczór w teatrze Rondo

Niezwykły wieczór w teatrze Rondo

Obcowanie ze sztuką w pięknym wydaniu to świetny sposób, by listopadowemu wieczorowi dodać nieco kolorów. Tak właśnie pomyśleli koszalińscy rotarianie i wspólnie wybrali się do niezwykłego teatru w Słupsku. Na przekór aurze było barwnie, ciepło i wyjątkowo.

12 listopada słupski Ośrodek Teatralny Rondo zorganizował wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Jankowskiej „Początek rzeki”. Tego samego wieczoru teatr zaproponował swoim gościom monodram Magdaleny Płanety „Ćma – Marilyn Monroe jakiej nie znacie”. Z takiej plastyczno-teatralnej gratki nie sposób było nie skorzystać tym bardziej, że jedna z artystek – Krystyna Jankowska – mieszka i pracuje w Koszalinie, a prywatnie jest żoną członka Rotary Klub Koszalin Piotra Jankowskiego. Prezydent Rotary Klub Koszalin Krzysztof Kuncer oraz Jolanta Krawczykiewicz, dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury zaprosili rotarian wraz z małżonkami do odwiedzenia Słupska. Ta wizyta okazała się ważna z paru względów: uświadomiła, jak istotna staje się rola kultury w naszym zagonionym świecie, przekonała, jak wielu jest wokół nas utalentowanych artystów, wreszcie – dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych.

Wieczór w teatrze rozpoczął wernisaż wystawy prac Krystyny Jankowskiej opatrzonych wspólnym tytułem „Początek rzeki”. Autorka jest absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni witrażu prof. Wojciecha Sadleya. Artystka jest członkiem ZPAP, specjalizuje się w malarstwie na jedwabiu, tkaninie unikatowej, w malarstwie sztalugowym i witrażu. Wielobarwne obrazy Krystyny Jankowskiej przeniosły gości w piękny świat kolorów i nastrojów. Szczególne wrażenie robiły imponujące, ogromnych rozmiarów obrazy malowane na jedwabiu. Artystka, której prace były prezentowane na wielu krajowych wystawach, podczas wernisażu w teatrze Rondo opowiadała o swoich dokonaniach i planach artystycznych.

Kolejny punkt programu – monodram „Ćma” wprowadził widzów w zaciemniony świat legendy Hollywood – Marilyn Monroe. Zamiast słynnej blond piękności o kokieteryjnym uśmiechu błyszczącej w świetle jupiterów, widzowie ujrzeli kobietę nieszczęśliwą, samotną, ofiarę przemocy pełną złych wspomnień, targaną kompleksami, lękami, przepełnioną strachem, bólem, niepewnością i wielkim pragnieniem miłości. W sztuce wystąpiła Magdalena Płaneta, która także napisała scenariusz i to przedstawienie wyreżyserowała. Artystka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktorką Teatru Polskiego w Poznaniu, reżyserką, dramatopisarką. Od 2013 roku współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym Rondo w Słupsku.

Ten wyjątkowy wieczór zakończyło spotkanie w kultowej słupskiej restauracji Franciszkańska, z udziałem przedstawicieli dwóch klubów: RC Koszalin i RC Słupsk. Nastrój i wystrój lokalu – jak przed laty – sprzyjał wymianie wrażeń i myśli, doprowadzając do wspólnych refleksji o tym, jak pięknie potrafi łączyć prawdziwa sztuka…

Alina Konieczna
Fot. Jadwiga Girsa-Zimna

Zobacz też

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Rotarianki i Rotarianie z całej Polski, Gubernator Dystryktu 2231 Krystyna Baj-Pawluk zaprasza Was do udziału w największym sportowym wydarzeniu roku…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.