Nie ustajemy w niesieniu pomocy dla Ukrainy

Nie ustajemy w niesieniu pomocy dla Ukrainy

Członkowie i członkinie RC Poznań, wstrząśnięci bezwzględnością rosyjskiego autorytaryzmu i złem, którego doświadcza społeczeństwo ukraińskie, nie ustają w niesieniu pomocy dla narodu ukraińskiego. Wydarzenia z frontu wojny w Ukrainie niewątpliwie napawają troską o przyszłość, a nade wszystko mobilizują Rotary Club Poznań, aby wspierać każdego obywatela Ukrainy potrzebującego naszej pomocy.

Kolejna inicjatywa społeczności RC Poznań i Jego Prezydenta Wojciecha Majchrzyckiego była ukierunkowana na poprawę trudnej sytuacji szpitali i placówek medycznych w Ukrainie. W dniach 24-25 lipca b.r. miało miejsce przekazanie sprzętu medycznego dla Pogotowia Ratunkowego w Kołomyi. Zakupiony i przekazany specjalistyczny sprzęt medyczny (wysłany również na front) obejmował min.: nowoczesne plecaki ze sprzętem ratunkowym, mobilne aparaty EKG, skanery żył, polowe ciśnieniomierze, defibrylatory oraz fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy. Jesteśmy głęboko przekonani, że dostarczony sprzęt medyczny uzupełnił braki w wyposażeniu pogotowia ratunkowego i przyczynił się do świadczenia profesjonalnej opieki i pomocy medycznej dla ludności ukraińskiej z objętych walkami regionów. Personel medyczny lokalnego pogotowia ratunkowego nie krył radości i wdzięczności za podarowany sprzęt, który znajdował się na szczycie listy potrzeb służb medycznych Ukrainy. Delegacja Klubów Rotary z Polski nie kryła wzruszenia słysząc słowa: „Od dziś ratowanie ludzi dla pracowników medycznych ratunkowych będzie łatwiejsze. Otrzymaliśmy nowy, tak bardzo potrzebny, sprzęt od zagranicznych patronów. W krytycznych momentach każda sekunda jest ważna. Dzięki temu sprzętowi lekarze będą mogli znacznie szybciej pomagać osobom, których życie jest zagrożone. Od społeczności Klubu Kołomyjskiego, a szczególnie w imieniu medyków, dziękujemy Rotary Club Poznań i Rotary Club Zamość… Bardzo szybko zareagowali na prośbę lekarzy kołomyjskich, zakupili sprzęt i go przywieźli… Bardzo dobrzy ludzie, którzy dzielą ból Ukrainy i są gotowi wesprzeć nas z całych sił. Jestem przekonany, że nasza współpraca się nie skończy. Mamy wspólne poglądy na temat szkolenia naszych lekarzy w Polsce i mamy nadzieję pomóc w powrocie do zdrowia pacjentom pogotowia.”

Jesteśmy dumni z urzeczywistniana misji: Rotary bez granic!

Raduje fakt, że w niesieniu pomocy nigdy nie jesteśmy osamotnieni. Sprzęt medyczny został ufundowany przez RC Poznań oraz zaprzyjaźnione z nami Kluby Rotary z Oregonu USA (Rotary Club of Grants Pass, Rotary Club of Medford and Rotary Club in Bend) w ramach projektu koordynowanego przez naszą klubową koleżankę Kasię Bednarek-Rajewską, której jesteśmy bardzo wdzięczni. Słowa podziękowania kierujemy również w stronę zaangażowanych i zaprzyjaźnionych z RC Poznań Klubów Rotary. Zakup i dostawa sprzętu medycznego dla Ukrainy była możliwa dzięki współpracy z Klubem Rotary z Wolsztyna oraz Klubem Rotary z Zamościa, który zorganizował tę wyjątkową misję i utrzymuje stałe relacje ze stowarzyszeniem Polaków w Kołomyi. W uroczystości przekazania specjalistycznego sprzętu medycznego wziął udział Mer Kołomyi Bogdan Stanisławski oraz Dyrektor centrali Pogotowia Ratunkowego ze Stanisławowa (Iwano-Frankowsk) Miron Matejko. Społeczność rotariańską reprezentowali Past Gubernator Dystryktu 2232 (Ukraina) Włodzimierz Bondarenko (pod nieobecność aktualnego Gubernatora, który osobiście walczy na froncie wojennym), Pani Prezydent RC Zamość Elżbieta Szymańska, Prezydent RC Poznań Wojciech Majchrzycki oraz przedstawiciele grupy inicjatywnej Klubu Rotary z Iwano-Frankowska. Wydarzenie było także relacjonowane przez lokalne media, zarówno polskie jak i ukraińskie, w tym lokalną telewizję (poniżej link do materiału video):

https://www.ntktv.ua/news/medyky_kolomyys%60koyi_stantsiyi_shvydkoyi_dopomogy_otrymaly_obladnannya_vid_polyakiv_video/?fbclid=IwAR3XWTpiJOjXmUpQSKHkhYpXA0MablU_cR9erVM6b5G_Sq6YcH72gnd3fiU

 

 

Miłym i świadczącym o solidarności między narodem polskim i ukraińskim zwieńczeniem uroczystości przekazania sprzętu medycznego było złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza oraz plenerowy koncert w wykonaniu podopiecznych Polskiej Szkoły Sobotniej im. św. Wincentego w Kołomyi. Kołomyjska młodzież odśpiewała na początek hymny Ukrainy i Polski, a następnie polskie i ukraińskie pieśni o charakterze patriotycznym i ludowym.

Na szczególne zaakcentowanie zasługuje kolejna – jakże imponująca i ważka – inicjatywa, której zwieńczeniem był zakup karetki pogotowia ratunkowego z profesjonalnym wyposażeniem medycznym dla Iwano-Frankowska. Zakup Ambulansu marki Mercedes Sprinter był koordynowany przez Prezydenta RC Poznań Wojciecha Majchrzyckiego i Członkinię RC Poznań Katarzynę Bednarek-Rajewską. Projekt zakupu karetki pogotowia odbył się w ramach Disaster Fund i został zrealizowany przy wsparciu finansowym klubów Rotary z Oregonu w Stanach Zjednoczonych na łączną kwotę do 175.000 USD + 5.000 USD. Ambulans dla Pogotowia Ratunkowego w Iwano-Frankowsku, wraz z zapotrzebowaniem odpowiadającym podstacji tamtejszego pogotowia, został przekazany w miesiącu listopadzie b.r. Wyszkolone zespoły ratownicze Ukrainy nie kryły wzruszenia i wdzięczności.

Jesteśmy wszyscy zaniepokojeni próbami dalszej destabilizacji sytuacji w Ukrainie i nie ustajemy w niesieniu pomocy dla społeczności Ukrainy. Zapewniamy o naszym wsparciu, współpracy i solidarności z Narodem Ukraińskim.

Agnieszka Cybal-Michalska, RC Poznań

Fot. Wojciech Majchrzycki, RC Poznań

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.