Za nami pierwsze regaty Euroregionu Pomerania

Za nami pierwsze regaty Euroregionu Pomerania

Kilkadziesiąt osób z Polski i Niemiec, czwarte pod względem wielkości w Polsce Jezioro Dąbie, wszechogarniające słońce i cztery pomyślne wiatry – to bilans regat zorganizowanych przez Pomerania Fleet jakie odbyły się w drugi weekend maja w Szczecinie.

Pomerania Fleet zaprosiła do udziału w zawodach miłośników żeglarstwa wśród, których znaleźli się zarówno amatorzy, jak i zaprawione w bojach „wilki morskie”. Rywalizacja była zacięta i pełna emocji. Przez dwa dni uczestnicy wyścigów walczyli z wiatrem, sprzętem i własnymi słabościami. Efekty tej walki obserwowali i oceniali: sędzia główny Kapitan Jerzy Kaczor – Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego w Centrum Żeglarskim w Szczecinie oraz Tomek Brejdak z RC Szczecin. Na pokładach łódek stanęły załogi reprezentowane przez rotarian z Polski oraz Niemiec.

Swoją reprezentację miała także działająca od wielu lat Flota Giżycko reprezentowana przez Komandora Tomka Balcerowskiego, Tomka Grabowskiego RC Gdańsk-Sopot- Gdynia, Włodka Kustrę RC Wrocław Panorama i Piotra Pajdowskiego Komandora Regionu Europa Środkowa Oficera Światowego Mostka IYFR. Szczególnie cieszyła obecność Rotaractorów w osobach DRR Marcela Trzaka z RTC Kraków Wawel, Kuby Wojciechowskiego RTC Bydgoszcz oraz braci Tomka i Mateusza Synaków z RTC Szczecin. Wszystkie załogi bez wyjątku wzorowo zastosowały się do zasad fair play.

Bezkonkurencyjny okazał się jak zwykle Darek Dziedziul ze swoją gdańską ekipą – Tomkiem Grabowskim i Krzyśkiem Dolnym.To właśnie im przypadł w udziale Puchar Prezydenta Euroregionu Pomerania. Zadziwiające, gdzie te wszystkie puchary się u niego mieszczą…?

Tomek Balcerowski – Komandor Floty Giżycko doprowadził swoją niemiecką załogę: Dieter Ambrosius z RC Berlin Brandenburg Airport, Marek Carstens z RC Berlin Brücke der Einheit, Heralt Schöne z RC Üeckermünde Pasewalk-Stettiner Haf, na drugie miejsce. To się nazywa porozumienie międzynarodowe! Podium dopełnili żeglarze z RC Szczecin: Czesiu Kołtan, Leszek Zdawski, Krzysiek Dokowski oraz Zbyszek Najmowicz prowadzeni z wiatrem przez Mirka Lewińskiego naszego wielkiego żeglarza-podróżnika.

Główną nagrodę zwycięskiej załodze wręczył Burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga pełniący równocześnie funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania. Burmistrz zwracając się do obecnych na regatach rotarian wyraził nadzieję na dalszą współpracę. Podkreślił jednocześnie radość z faktu, że na miejsce pierwszych Rotariańskich Regat Pomerania Fleet wybraliśmy Jezioro Dąbie.

Wszyscy zawodnicy uczestniczący w Regatach otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki , mające im przypominać o czasie spędzonym w Szczecinie. Podziękowania uczestnikom przekazali: Jarek Wistuba z RC Berlin Brücke der Einheit Komandor Pomerania Fleet, Leszek Zdawski z RC Szczecin Wicekomandor Pomerania Fleet, Członkowie mostka Jurek Dominiak i Tomek Brejdak – obaj z RC Szczecin oraz dobry duch regat Krysia Janicz -Szyszkin z RC Warszawa Sobieski będąca jednocześnie naszym oficerem do spraw młodzieży.

Pierwsze Rotariańskie Regaty Pomerania Fleet przeszły do historii, zapraszamy za rok.

Magdalena Sitek RC Kielce –Oficer PR Pomerania Fleet

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.