30 maja w Pałacu w Łomnicy koło Jeleniej Góry miał miejsce wernisaż kolejnej edycji wystawy zapoczątkowanej w 2007 roku w krakowskim Pałacu Sztuki, z cyklu w miastach Europy pt.: „Kunst Verbindet – Sztuka Łączy” połączone z wręczeniem nagród „Polonus” i „Germanus” oraz „Order Polonusa” i „Order Germanusa”.
Pałac w Łomnicy koło Jeleniej Góry to miejsce przepiękne, fantastycznie położone i niezwykle zadbane. Nadto Elisabeth von Küster właścicielka ma charyzmatyczny dar tworzenia niezwykłej atmosfery przyjaźni i gościnności. Na początku lat 90-tych przyjechała tam ze swoim ówczesnym chłopakiem do posiadłości jego babci. Zobaczyli budynek bez dach a w jego środku rosnące duże drzewa. Dowiedzieli się, że ruina jest do kupienia. Postanowili odratować posiadłość babci. Na zakup starczyło, ale nie na szybką odbudowę. Prace trwały znacznie ponad 30 lat. Na przełomie wieków Elisabeth dzięki wywiadom w niemieckiej telewizji stała się sławną „Panią od ruiny”. To jej pomogło w zbieraniu funduszy. Dzisiaj jest to cały kompleks: hotel, pałac, muzeum, dwie restauracje, budynek Domu Modlitwy, sklepiki i przepiękny park. Wszystko zanurzone zieleni ze smakiem zaprojektowanej i starannie utrzymywanej. Jest to miejsce tętniące spotkaniami integracyjnymi, spotkaniami w drodze a teraz również ze sztuką. Kierunek tych spotkań we współpracy z artystami będzie rozwijany. Elisabeth jest osobą bardzo znaną w kotlinie jeleniogórskiej. Znają ja rotarianie z okolicznych klubów, ale i z całej Polski. Gdy zacząłem rozmawiać z Elisabeth o Rotary, powiedziała, że jest wdzięczna naszej organizacji, bo jej syn był na wymianie młodzieżowej, która mieniła jego życie. Elisabeth powiedziała mi, że od dzieciństwa Polskę darzyła wielkim sentymentem i uwielbieniem. Często do nas przyjeżdżała z rodzicami. Ówczesna Polska była dla niej znacznie sympatyczniejszym miejscem niż NRD, w której jako dziecko mieszkała. Uwielbienie to pozostało u niej, pomimo 30 lat mieszkania w Łomnicy, czyli prawie całe dorosłe życie. Stara się o polskie obywatelstwo. Miło było to usłyszeć.
Elisabeth jest laureatką nagrody „Order Germanusa”. Przypadek spowodował, że po latach Jarek Wistuba przyjechał do Łomnicy i zaczął z nią rozmawiać o nagrodach. Elisabeth zaproponowała Pałac jako miejsce kolejnej edycji wystawy i gali wręczenia nagród. Pałac – muzeum oraz ogród są naturalnym miejscem na takie wystawy. Budynek „Domu Modlitwy” zaś miejscem spotkań, miejscem godnym, aby wręczyć nagrody.
W sobotę 30 maja 2026 do Łomnicy zjechała się liczna grupa przyjaciół i rotarian z klubów:
RC Berlin Brücke der Einheit, RC Berlin Kurfürstendamm, RC Görlitz, RC Krakow Wawel, RC Krakow.
RC Warszawa International (Sobieski), RC Warszawa Belweder, RC Wrocław, RC Jelenia Góra, RC Karpacz-Karkonosze, RC Fenix Jelenia Góra.
Była również silna reprezentacja byłego RC Jelenia Góra Cieplice. Klub ten nadal działa wprawdzie bez znaczka, ale jako uznane stowarzyszenie charytatywne Jelenia Góra Cieplice.
Kuratorem wystaw oraz inicjatorem powstania nagród jest Jarosław Wistuba z RC Berlin Bruecke der Einheit. Współinicjatorzy to Falko Hamm, Dr. Hartmut Fest i Prof. Jerzy Nowakowski.
Wystawy i działania Kapituły to dzieło Jarka, które od 2006 roku hołubi i prowadzi. Twórcami nagród są: Falko Hamm z RC Berlin Brücke der Einheit – „Polonus”, Prof. Jerzy Nowakowski z RC Krakow Wawel– „Order Polonusa” i „Order Germanusa” oraz Stanisław Wysocki z RC Wrocław – „Germanus”
Nagrody przyznaje kapituła na wniosek rotarian, klubów, czy innych zaprzyjaźnionych gremiów. Są one hołdem dla osób działających na rzecz porozumienia i zrozumienia polsko- niemieckiego, dobrych relacji między naszymi narodami, wzajemne propagowanie kultury i sztuki.
W tym roku nagrody otrzymali:
„Polonus” – Jens Kroeger, na wniosek RC Jelenia Góra. Laudator Bogusław Wojdak.
„Germanus” – Jan Dudek – na wniosek swojego RC Kraków Wawel. Laudator PDG Marek Wcisło.
„Order Polonusa” – dr Marek Prawda – były ambasador RP w Niemczech, na wniosek IYFR Pomerania Fleet (Rotariańskie Bractwo Żeglarskie) oraz Kapituły. Laudator Prof. Klaus-Heinrich Standke.
„Order Polonusa” – Dr. Gert-Heinz Hirschmann – na wniosek RC-Brücke der Einheit. Laudator Prof. Stephan Duda.
„Order Germanusa” – Christopher Schmidt – Münzberg – na wniosek stowarzyszenia Pałac Łomnica. Laudator Mateusz Mikietyszyn.
„Order Germanusa” – Krystyna Janicz – Szyszkin RC Warszawa International – na wniosek RC Warszawa International (dawny RC Warszawa Sobieski). Laudator Raymond Tomecki.
Wystawa prezentuje następujących artystów: Falko Hamm – rzeźba, Krystyna Nowakowska – rzeźba,
Prof. Jerzy Nowakowski – rzeźba i medalierstwo, Kamila Sitak – malarstwo, Stanisław Wysocki – rzeźba, Michał Wysocki – rzeźba, oraz Gabriela Wcisło – rzeźba, drewno – jako odkrycie fizyki i matematyki w sztuce… …
A wszystko zaczęło się w Krakowie od rotariańskiej wystawy polskich i niemieckich artystów.
Tekst i fot. Piotr Pajdowski, RC Warszawa Belweder




















