Nadzieja dla ukraińskich dzieci

Nadzieja dla ukraińskich dzieci

Chcąc zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa po traumatycznych przeżyciach i umożliwić im spojrzenie w przyszłość z nadzieją, pomogliśmy RC City of Lakes w Minnesocie w transporcie przez Warszawę ukraińskich uczniów, którzy podejmą roczną naukę w wybranych szkołach w Minneapolis.

Wraz z dr Anną Prisacari z Minnesoty podjęliśmy wyzwania logistyczno-administracyjne, a także w połowie sierpnia 2022 roku przez cztery noce gościliśmy uczniów i ich opiekunów w Warszawie. Był to dla nich pierwszy promyk nadziei w zachodnim świecie.

Specjalnie dla nich zorganizowaliśmy imprezy integracyjne i wycieczki kulturowe, których celem było sprawienie, by poczuli się bezpiecznie i komfortowo w chwili, gdy matki zostawiały swoje dzieci w rękach nieznajomych w obcym kraju. Wielu z naszych gości nigdy wcześniej nie leciało samolotem i wszyscy przyjechali do Warszawy różnymi autobusami po długim oczekiwaniu na przejściach granicznych.

Zostaliśmy nagrodzeni ogromnymi uśmiechami wdzięczności – najbardziej ujmujące były te otrzymane od dzieci, które w ciągu sześciu miesięcy od wybuchu okrutnej wojny w Ukrainie przeszły przez piekło. Po zaledwie czterech dniach w Warszawie czuliśmy się jak jedna wielka rodzina.

Służba w Rotary to nie tylko wielkie projekty, ale także niesienie ratunku każdemu z tych dzieci i danie im nadziei na lepszą przyszłość. Dziękuję Andrzejowi Ludkowi, Mietkowi Maciążkowi, Tran Trong Hungowi, Alenie Szpak, Romanowi Kolos i Matuszowi Dackiewiczowi za dobrą współpracę!

Mark Krawczyński, RC Warszawa City

Członek Komitetu Pomocy na rzecz Ukrainy

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.