Na pomoc Indiom

Na pomoc Indiom

Sytuacja pandemiczna w Indiach osiągnęła stan krytyczny, a przedstawiciele ochrony zdrowia często musieli dokonywać dramatycznego wyboru: kto przeżyje, a kto nie? Kluby Rotary z całego świata – w tym z Polski – od razu zaoferowały swoją pomoc.

Klub Rotary Warszawa Józefów zainicjował akcję zbiórki funduszy na rzecz indyjskiego Rotary Club of Bombay Juhu Beach, który postanowił wyposażyć szpital położony w zachodniej dzielnicy Bombaju w koncentratory tlenu wraz z butlami z tlenem – niezbędnymi do ratowania życia w przypadku niewydolności układu oddechowego.

Akcję prowadzono w zawrotnym tempie, gdyż każda sekunda była na wagę złota. Nagłe załamanie indyjskiej ochrony zdrowia spowodowane przez astronomiczny wzrost liczby zakażeń Covid-19 wymagało natychmiastowej reakcji ze strony Rotarian. Do zbiórki RC Warszawa Józefów przyłączyli się zarówno prywatni darczyńcy, jak i całe kluby, m.in. z Warszawy, Krakowa, Lublina, Łodzi, Giżycka czy Koszalina. Projekt wspierany był również przez Dystrykt Rotary Polska.

W bardzo krótkim czasie zebraliśmy aż 2100 USD, a dzięki pomocy klubów z całego świata i hojności samych Rotarian z Indii udało się wyposażyć trzy centra zdrowia w 50 koncentratorów tlenu – wraz z niezbędnymi butlami tlenowymi. W swoim liście z podziękowaniami do polskich klubów Rotary prezydent klubu z Bombaju, Smita Shah, podkreślił wagę koncentratorów przy ratowaniu żyć pacjentów z Covid-19.

Ten projekt uczy nas nie tylko tego, na czym polegają prawdziwie silne, rotariańskie więzi, które budujemy w Rotary International, ale również tego, jak ważne jest szczepienie się i przestrzeganie obostrzeń w walce z pandemią. Rotarianie na całym świecie powinni dawać nienaganny przykład humanistycznej postawy, która na pierwszym miejscu stawia zdrowie i życie ludzi.

Rafał Tondera, RC Warszawa Józefów, RAC Warszawa

Fot. z arch. RC Warszawa Józefów

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.