Młodzież była zachwycona Polską

Młodzież była zachwycona Polską

Rotary Club Warszawa Fryderyk Chopin, we współpracy z Klubem Rotary Łódź 4 Kultury, zorganizował w dniach 10 – 23 lipca 2019 roku krótkoterminową wymianę dla młodzieży pod nazwą „Poland from Past to Present”. Była to pierwsza krótkoterminowa wymiana STEP, której celem było pokazanie Polski współczesnej oraz naszej bogatej historii i kultury.

W obozie udział wzięło trzynaścioro młodych osób z zagranicy – z Austrii, Brazylii, Chorwacji, Czech, Egiptu, Portugalii, Rumunii, Tajwanu, Turcji i Włoch – oraz dwójka z Polski – wszyscy w wieku 15-18 lat. Podczas pobytu młodzież mieszkała u polskich rodzin w Warszawie, odwiedziła też Malbork i pola Grunwaldu podczas inscenizacji bitwy. Przez dwa dni gościła również w Łodzi, pod opieką Rotarian z Klubu Rotary Łódź 4 Kultury, gdzie odwiedziła Manufakturę, obejrzała przepiękne murale i wzięła udział w warsztatach z tradycyjnego słowiańskiego lalkarstwa. W ramach aktywności w Warszawie, młodzież zwiedzała warszawskie muzea (Muzeum Narodowe, Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin), poznała trudny kontekst historyczny Polski oraz Warszawy uczestnicząc m.in. w pokazie filmu „Jak Feniks z Popiołów” o odbudowie Warszawy wraz z komentarzem Marka Krawczyńskiego z RC Warszawa-City. Nie zabrakło też doświadczeń otaczającej nas nowoczesności, młodzież wzięła udział w pokazie drukarek 3D zorganizowanym przez Bartłomieja Jarkiewicza z RC Warszawa-Żoliborz oraz udział w symulacji lotem spadochronem we FlySpot. Ciekawe były także doświadczenia z Niewidzialnej Wystawy. Jednakże wszystkim i tak najbardziej podobał się spływ kajakowy po rzece Pilicy, zorganizowany przez nasz Klub, 85 km pod Warszawą.

Młodzież wyjechała zachwycona Polską, polską gościnnością, naszą kuchnią, panującym u nas poczuciem bezpieczeństwa i czystością. Przede wszystkim zauroczeni byli przebywaniem w tak ciekawej, międzynarodowej grupie. Obóz zebrał najwyższe możliwe noty w ankiecie online przeprowadzonej wśród uczestników już po jego zakończeniu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy nas wsparli, klubom Rotary: Warszawa City, Warszawa Konstancin, Warszawa Sobieski i Warszawa Żoliborz za wsparcie poprzez aktywny udział swoich członków w goszczenie młodzieży, szczególnie dziękujemy Markowi Krawczyńskiego za pokaz filmu, Bartłomiejowi Jarkiewiczowi za pokaz druku 3D i wszystkim rodzinom goszczącym za otwarcie swoich domów i ciepłe ugoszczenie naszych młodych gości.  Dziękujemy również Komitetowi Wymiany i Magdzie Żmijewskiej, że poparła tę inicjatywę, którą będziemy chcieli kontynuować w następnych latach. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tej inicjatywie!

Michał Skup, RC Warszawa Fryderyk Chopin

Fot. z arch. RC Warszawa Fryderyk Chopin

 

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.