Mielno Meeting 2017 już za nami

Mielno Meeting 2017 już za nami

Jak co roku, już po raz dwunasty, odbyło się pożegnalne spotkanie młodzieży kończącej swój pobyt w Polsce w ramach Programu Rotariańskiej Wymiany Długoterminowej.

W tym roku frekwencja była na rekordowym poziomie. Przyjechało 57  „Wymieńców”. Niektórzy z nich, zgodnie z zaleceniami Komitetu Wymiany Młodzieży, dotarli do Mielna wraz z opiekunami.

Tegoroczne spotkanie miało szczególną oprawę, gdyż poza liczną grupą Rotarian z RC Koszalin, w spotkaniu uczestniczył także Gubernator Dystryktu 2231 Krzysztof Kopyciński oraz Przewodniczący Komitetu Wymiany Młodzieży Tadeusz Płuziński.

Wydarzenie, jak zwykle, było bardzo udane. Nasi goście zaczęli się zjeżdżać już w piątek przed południem. Przejmowani byli przez współpracującą z nami młodzież: Igę Koprowską i Magdę Guzewicz (RAC Wrocław) oraz Mateusza Synaka (RAC Szczecin). Piątek, tradycyjnie, był dniem przyjazdów, powitań i wspólnego grilla. Tym razem dopisała piękna słoneczna pogoda.  Prawie wszyscy, do późnych godzin nocnych, bawili się przy ognisku. Czuło się, że podczas pobytu w Polsce młodzież połączyła szczególna więź przyjaźni, która utrzymywana będzie również po ich powrocie do krajów rodzinnych.

Sobotni program rozpoczęliśmy  na kręgielni “KOSMOS” biorąc udział w turnieju bowlingowym o Puchar Przewodniczącego Komitetu Wymiany Młodzieży (rywalizowała młodzież) oraz o Puchar Prezydenta RC Koszalin (dorośli). Wspaniała zabawa i doskonałe wyniki. Pamiątkowe zdjęcie i rozdanie medali oraz statuetek zakończyło część sportową przewidzianego na ten dzień programu.

Powrót do Ośrodka LZS w Mielnie, obiad, chwila relaksu i najważniejsza część meetingu – Quiz z języka polskiego oraz Talent Show. Quiz był na bardzo wysokim poziomie. Powołana komisja, po dokładnej analizie najlepszych prac wyłoniła zwycięzców. Poziom uczestników był bardzo wyrównany, rywalizacja ogromna, a o zajętych miejscach decydowały drobne błędy  językowe. Ostatecznie zwyciężyła Rachel Wilcox (107 na 109 możliwych punktów), która podczas pobytu w Polsce, uczęszczała do  XI LO w Olsztynie. Drugie miejsce zajął William Eberhardt, a trzecie Kate Schrader – wszyscy z USA.

Potem próba przeprowadzenia Talent Show – niestety niezbyt udana, gdyż młodzież w tym roku nie przygotowała wspólnie przećwiczonych występów. Zabawa rozpoczęła się natomiast przy ognisku. Śpiewy, tańce oraz głęboko przez wszystkich przeżywane pożegnania. Spontaniczność i wspaniała atmosfera spowodowały, że był to niezapomniany wieczór.

Niedziela była dniem wyjazdów. Ostatni goście wyjechali ok. godz.  15.00 i na tym zakończyliśmy kolejny Mielno Meeting.

Piotr Jankowski

RC Koszalin

Fot. Marcin Betliński

 

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.