Międzynarodowy Młodzieżowy Rejs Żeglarski „Mazury 2018”

Międzynarodowy Młodzieżowy Rejs Żeglarski „Mazury 2018”

Międzynarodowy Młodzieżowy Rejs Żeglarski Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich „Mazury 2018” odbył się w dniach 10-18 sierpnia 2018 roku w ramach Krótkoterminowej Wymiany Młodzieży (STEP). Organizatorem wydarzenia, jak co roku, Rotary Club Giżycko we współpracy z Komitetami Międzykrajowymi Polska – Niemcy i Niemcy – Polska przy znaczącym wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz polskiego Dystryktu.

W tegorocznym rejsie uczestniczyło 32 młodych ludzi z 12 krajów: Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Chorwacji, Rumunii, Czech, Litwy, Rosji, Tajwanu i Polski. Komandorów tegorocznego rejsu, członków Rotary Club Giżycko, Jana Ussa i Wojciecha Gurowskiego wsparło sześciu sterników.

Rejs rozpoczął się w piątek 10 sierpnia odbiorem zagranicznych i polskich uczestników autokarem z Warszawy. Podczas wspólnej kolacji z członkami Rotary Club Giżycko i gośćmi – Prezydent klubu Mirosław Nowakowski przedstawił sterników i poprosił uczestników o podzielenie się uczestników na sześć załóg według zasady – członkowie każdej załogi pochodzą z różnych krajów i w każdej załodze są dziewczyny oraz chłopcy. Młodzież szybko uporała się z tym zadaniem i udała się na pierwsze wspólne ognisko.

Sobota 11 sierpnia: W uroczystym otwarciu rejsu w Hotelu Europa uczestniczyli Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej Cornelius Ochmann, Attache kulturalny Ambasady Niemiec Fried Nielsen, burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, Gubernator Dystryktu 2231 Polska Łukasz Grochowski, Przewodniczący Komitetu Międzykrajowego Niemcy – Polska Michael Kunat, Przewodniczący Komitetu Międzykrajowego Polska – Niemcy Eugeniusz Gorczyca, członkowie Rotary Club Giżycko oraz młodzież, która zaprezentowała się pięknie w koszulkach z logo rejsu.

Po otwarciu uczestnicy rejsu udali się na zwiedzanie Giżyckiej Twierdzy Boyen oraz miasta. Po obiedzie, młodzież zamustrowała się, wniosła prowiant na jachty oraz odbyła pierwsze szkolenie żeglarskie oraz szkolenie o bezpieczeństwie na wodzie. Po pracy przyszedł czas na odpoczynek. Uczestnicy rejsu brali udział w rekonstrukcji historycznej bitwy o Twierdzę – dalsza część Święta Twierdzy Boyen a po wspólnej kolacja przy ognisku miał miejsce pierwszy nocleg na jachtach.

Niedziela 12 sierpnia: Po obfitym śniadaniu, czas zacząć przygodę z żeglarstwem. Pierwszym celem był port
w Sztynorcie. Pogoda sprzyjała, załogi ćwiczyły halsy i zwroty, uczyły się żeglowania i przygotowywania posiłków na jachtach. W Sztynorcie czekała na nich pani Hannach Wadle, która podczas oprowadzania bardzo ciekawie opowiadała o historii Sztynortu, rodzinie Lehndorff’ów i ostatnim właścicielu zamku, uczestniku zamachu na Hitlera, Heinrichu Lehndorff’ie. Jeden z uczestników zagrał krótki niezaplanowany koncert fortepianowy.

Poniedziałek 13 sierpnia: Młodzież wypłynęła w kierunku północnym na zwiedzanie dawnej Kwatery Głównej Wojsk Lądowych Wehrmachtu w Mamerkach, a potem dalej do Węgorzewa. Tam, po kolacji w portowej restauracji „Keja,” odbyła się ciekawa dyskusja – moderowana przez Dyrektora Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej Corneliusa Ochmanna – na temat „Być lub nie być Europejczykiem”. Młodzież w rozmowie wyraziła swoje obawy i nadzieje dotyczące przyszłości zjednoczonej Europy, wymieniła poglądy o przyczynach odradzających się nastrojów nacjonalistycznych w poszczególnych krajach a dziewczyna z Tajwanu mówiła jak Europejczycy są postrzegani w jej kraju.

Wtorek 14 sierpnia: Wizyta w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Warsztaty rękodzielnicze – każdy uczestnik zaprojektował i pomalował torbę bawełnianą. Zwiedzanie Skansenu przy muzeum.

Na jeziorze Mamry załogi przygotowywały się do czekających ich regat Wieczorem, gra w piłkę i krótki spacer, by podziwiać piękny widok na jezioro Święcajty. Po drodze zwiedzanie cmentarza rosyjskich i niemieckich żołnierzy z I Wojny Światowej.

Środa 15 sierpnia: Pierwsze regaty, wieczorem spotkanie z trenerem i zawodnikami Giżyckiej Grupy Regatowej, na zakończenie dnia wspólna kolacja z członkami RC Giżycko.

Czwartek 16 sierpnia: Pływanie po jeziorze Mamry, Kanale Mazurskim, rezerwacie przyrody na wyspie Upałty, a wieczorem tradycyjny chrzest żeglarski. Sternicy przygotowali mnóstwo atrakcji i „trudnych” zadań, było wiele śmiechu i zabawy. Na koniec każdemu z uczestników nadano żeglarskie imię.

Piątek 17 sierpnia: Kurs na południe do jeziora Tajty i druga część regat. Podczas uroczystego zakończenia rejsu
w hotelu Tajty rozstrzygnięcie konkursów z nagrodami „Znam mazury ” i „Dzienników pokładowych” oraz ogłoszenie wyników regat. Każdy żeglarz otrzymał certyfikat uczestnictwa, torcik wedlowski i swoją własnoręcznie udekorowaną torbę. Potem dyskoteka i niekończące się rozmowy …

Sobota 18 sierpnia: Rano długie pożegnania – ciężko się rozstać po tygodniu wspólnych przeżyć – autobus do Warszawy musiał wyjechać o 7:00, by wszyscy zdążyli na swoje samoloty i pociągi do domu.

Przez osiem dni młodzież mieszkała na 6 jachtach typu Maxus 28 i opłynęła północną  część Wielkich Jezior Mazurskich. Uczestnicy nauczyli się bezpiecznie żeglować, poznali historię i kulturę regionu. Wspólne mieszkanie na jachcie stworzyło klimat do rozmów o codziennych zwyczajach w rodzinnych krajach, o kulturze, kuchni i zainteresowaniach.

Celem, jaki chcieliśmy osiągnąć było budowanie przyjacielskich relacji wśród młodzieży Polskiej, Niemieckiej i innych krajów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tegorocznego rejsu, a szczególnie Corneliusowi Ochmannowi i Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz Łukaszowi Grochowskiemu Gubernatorowi Dystryktu 2231 Polska za wsparcie finansowe naszego projektu.

Tekst i fot. Evelyna Jelec i Joanna Dzienis
RC Giżycko

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.