Międzynarodowe Zgromadzenie Rotary International 2019

Międzynarodowe Zgromadzenie Rotary International 2019

Tegoroczne Zgromadzenie Międzynarodowe Rotary International (International Assembly) czyli główne szkolenie gubernatorów elektów po raz kolejny miało miejsce w Manchester Grand Hyatt w kalifornijskim San Diego w USA. Zgromadzenie odbywało się w dniach 13-19 stycznia 2019 roku. Nasz Dystrykt reprezentowała Gubernator Elekt Małgorzata Wojtas wraz z małżonkiem Mariuszem.

DGE Małgorzata Wojtas podczas warsztatów dla gubernatorów elektów

Do południa odbywały się sesje ogólne, a po obiedzie warsztaty w grupach, prowadzone przez najlepszych trenerów z całego świata. Najważniejsza, jak zwykle była sesja, podczas której Prezydent Elekt Mark Maloney ogłosił swoje cele na roczną kadencję, hasło oraz logo roku. Jak zapewne ta wiadomość dotarła do większości Rotarian, że hasłem roku jest Rotary connects the world czyli Rotary łączy świat. Miałem zaszczyt przewodniczyć jednej z sesji ogólnych, podczas której były wystąpienia dotyczące Rotary Foundation oraz walki z Polio.

RID Piotr Wygnańczuk prowadził jedną z sesji Międzynarodowego Zgromadzenia RI w San Diego

Jednym z mówców tej sesji był przyszły Przewodniczący Rotary Foundation Gary Huang, który potwierdził już swoją obecność, na Instytucie Rotary w Gdańsku w dniach 27 do 29 września br. Wcześniej swoją obecność w Instytucie potwierdził Prezydent Elekt Mark Maloney. A więc kolejny raz będziemy mieli zaszczyt gościć dwóch głównych oficerów Rotary International.

Na koniec szkolenia odbyły się godzinne spotkania Dyrektorów RI z gubernatorami elektami ze swoich stref. W moim przypadku byli to gubernatorzy z krajów skandynawskich, republik bałtyckich, Islandii, Rosji i oczywiście Polski. Celem spotkania była wymiana zdań na temat oceny odbytych szkoleń i wniosków na przyszłość.

Zebranie Zarządu RI rozpoczęło się od spotkania z kierownictwem światowej organizacji non-profit Toastmasters International, którego celem było zapoznanie się z ich profilem działania, a w przyszłości ewentualnej współpracy. Głównym profilem tej organizacji są szkolenia liderów, a w szczególności nauki wystąpień publicznych.

RID Piotr Wygnańczuk, RC Gdynia

Fot. Rotary International Alyce Henson oraz z arch. RID Piotra Wygnańczuka, DGE Małgorzaty Wojtas i DGE Nikoli Steblianko

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.