Makieta Pomnika Poległych Stoczniowców odsłonięta

Makieta Pomnika Poległych Stoczniowców odsłonięta

31 sierpnia 2015 roku o godz. 10:00, podczas obchodów z okazji 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, odsłoniliśmy kolejną makietę ufundowaną w ramach projektu „Zobaczyć Świat Rękami”. Makieta przedstawia Pomnik Poległych Stoczniowców oraz Plac Solidarności wraz z historyczną zabudową. 

Makieta Pomnika Poległych Stoczniowców to już czwarta makieta wykonana w ramach autorskiego projektu Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia „Zobaczyć Świat Rękami”. Celem akcji jest umożliwienie niewidomym podziwiania architektury zabytków oraz budowli reprezentujących miasto. Łączny koszt całej akcji to ok. 80 tys. zł. Pierwsze dwie makiety w całości sfinansowane zostały przez Rotary Club GSG, natomiast następne wspólnie z Lions Club Gedania Gdańsk.

Rotary Club GSG oraz Lions Club Gedania ufundowali kolejną makietę miejsca ważnego i charakterystycznego dla Gdańska. Tym razem jest to Pomnik Poległych Stoczniowców. A wszystko to w ramach wspaniałej akcji „Zobaczyć świat rękami”, dzięki której osoby niewidome mogą przy pomocy dotyku „zwiedzić” najpiękniejsze gdańskie zabytki. Taka akcja jest nie tylko wspaniała, ale i zasługuje na wielkie słowa uznania – zauważył Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, który uświetnił ceremonię swoim wystąpieniem.

Pomnik Poległych Stoczniowców zbudowany został w 1980 roku – 10 lat po pamiętnych wydarzeniach grudniowych. Nie tylko widzący będą mogli podziwiać to ważne w dziejach Gdańska miejsce. Makieta wykonana z brązu w skali 1:50 pozwala na „obejrzenie” pomnika i jego otoczenia przez osoby niewidome. Makieta, oprócz wspomnianych trzech krzyży, przedstawia: mur przy placu pomnika, płot stalowy, tablicę z postulatami strajkowymi, bramę Stoczni Gdańskiej z napisem i budynki dawnej wartowni ulokowanej przy bramie. Ponadto miniaturę umieszczono na płycie granitowej i postumencie obudowanym kostką granitową współgrającą z kostką wyłożoną na placu.

Kierując się rotariańską ideą niesienia pomocy potrzebującym narodził się pomysł wykonania pierwszej repliki – Bazyliki Mariackiej Wniebowstąpienia NMP w Gdańsku. W ten sposób wśród Rotarian i ich przyjaciół zrodził się projekt „Zobaczyć Świat Rękami” realizowany przy ogromnym wsparciu władz miasta – wspomina prezydent Rotary Club GSG, Andrzej Krzemiński.

Na uroczystość odsłonięcia makiety pomnika przybyli m.in.: uczestnicy strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej: Henryka Krzywonos-Strycharska, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak i Bogdan Felski, a także uczestnik porozumień sierpniowych ze strony władz komunistycznych – Tadeusz Fiszbach. Na placu Solidarności pojawili się również: Minister Sportu i Turystyki – Adam Korol oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który przypomniał, że postulat uczczenia zabitych w grudniu 1970 robotników pojawił się zaraz po tych tragicznych wydarzeniach.

Już na manifestacji 1 maja 1971 r. grupa najbardziej odważna z odważnych domagała się tego pomnika. Postulat w naturalny sposób powrócił w sierpniu 1980 r. – przypomniał prezydent Paweł Adamowicz.

Tekst ze str. RC Gdańsk Sopot Gdynia

Fot. Maciej Kosycarz

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.