31 sierpnia 2015 roku o godz. 10:00, podczas obchodów z okazji 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, odsłoniliśmy kolejną makietę ufundowaną w ramach projektu „Zobaczyć Świat Rękami”. Makieta przedstawia Pomnik Poległych Stoczniowców oraz Plac Solidarności wraz z historyczną zabudową.
Makieta Pomnika Poległych Stoczniowców to już czwarta makieta wykonana w ramach autorskiego projektu Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia „Zobaczyć Świat Rękami”. Celem akcji jest umożliwienie niewidomym podziwiania architektury zabytków oraz budowli reprezentujących miasto. Łączny koszt całej akcji to ok. 80 tys. zł. Pierwsze dwie makiety w całości sfinansowane zostały przez Rotary Club GSG, natomiast następne wspólnie z Lions Club Gedania Gdańsk.
– Rotary Club GSG oraz Lions Club Gedania ufundowali kolejną makietę miejsca ważnego i charakterystycznego dla Gdańska. Tym razem jest to Pomnik Poległych Stoczniowców. A wszystko to w ramach wspaniałej akcji „Zobaczyć świat rękami”, dzięki której osoby niewidome mogą przy pomocy dotyku „zwiedzić” najpiękniejsze gdańskie zabytki. Taka akcja jest nie tylko wspaniała, ale i zasługuje na wielkie słowa uznania – zauważył Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska, który uświetnił ceremonię swoim wystąpieniem.
Pomnik Poległych Stoczniowców zbudowany został w 1980 roku – 10 lat po pamiętnych wydarzeniach grudniowych. Nie tylko widzący będą mogli podziwiać to ważne w dziejach Gdańska miejsce. Makieta wykonana z brązu w skali 1:50 pozwala na „obejrzenie” pomnika i jego otoczenia przez osoby niewidome. Makieta, oprócz wspomnianych trzech krzyży, przedstawia: mur przy placu pomnika, płot stalowy, tablicę z postulatami strajkowymi, bramę Stoczni Gdańskiej z napisem i budynki dawnej wartowni ulokowanej przy bramie. Ponadto miniaturę umieszczono na płycie granitowej i postumencie obudowanym kostką granitową współgrającą z kostką wyłożoną na placu.
– Kierując się rotariańską ideą niesienia pomocy potrzebującym narodził się pomysł wykonania pierwszej repliki – Bazyliki Mariackiej Wniebowstąpienia NMP w Gdańsku. W ten sposób wśród Rotarian i ich przyjaciół zrodził się projekt „Zobaczyć Świat Rękami” realizowany przy ogromnym wsparciu władz miasta – wspomina prezydent Rotary Club GSG, Andrzej Krzemiński.
Na uroczystość odsłonięcia makiety pomnika przybyli m.in.: uczestnicy strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej: Henryka Krzywonos-Strycharska, Bożena Rybicka-Grzywaczewska, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak i Bogdan Felski, a także uczestnik porozumień sierpniowych ze strony władz komunistycznych – Tadeusz Fiszbach. Na placu Solidarności pojawili się również: Minister Sportu i Turystyki – Adam Korol oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, który przypomniał, że postulat uczczenia zabitych w grudniu 1970 robotników pojawił się zaraz po tych tragicznych wydarzeniach.
– Już na manifestacji 1 maja 1971 r. grupa najbardziej odważna z odważnych domagała się tego pomnika. Postulat w naturalny sposób powrócił w sierpniu 1980 r. – przypomniał prezydent Paweł Adamowicz.
Tekst ze str. RC Gdańsk Sopot Gdynia
Fot. Maciej Kosycarz