Magiczne Podlasie

Magiczne Podlasie
Tegoroczny sezon rajdowy rozpoczęliśmy od wyprawy na Magiczne Podlasie.  Tym razem organizacji podjęli się Kasia i Sławek Zielińscy, przy wsparciu zaprzyjaźnionego, lokalnego motocyklisty Irka.
W czwartek, 23 maja zjechaliśmy do gościnnego pensjonatu Korona Park w Klewinowie pod Białymstokiem. Był cały dla nas, bo spotkaliśmy się w licznym gronie. Byli z nami też przyjaciele, rotariańscy motocykliści z Niemiec, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA i Australii!
Piątek, 24 maja rozpoczęliśmy od zwiedzania jednej z najpiękniejszych cerkwi, znajdującej się w Trześciance i okolicznej Krainy Otwartych Okiennic.  Niewątpliwie magicznym, odwiedzonym przez nas kolejnym miejscem był skylt (prawosławna pustelnia) w Odrynkach, nieprawdopodobnie położony w środku rozlewisk Narwi.  Następna część dnia poświęcona była egzotycznej dla wielu z nas wielowiekowej obecności Tatarów w tym regionie. Najpierw zwiedzanie meczetu w Kruszynianach, a potem tradycyjny tatarski obiad w Bohonikach, siedzibie Związku Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej. Ostatnim punktem programu tego dnia był klasztor w Supraślu o długiej, bogatej i tragicznej historii. Szczególne wrażenie zrobiło muzeum ikon i pieczołowicie odrestaurowane po zniszczeniach II Wojny Światowej, nieliczne, ocalałe fragmenty fresków.
W sobotę wyruszyliśmy również punktualnie o 8:30 w stronę Waniewa w Narwiańskim Parku Narodowym. Lokalną atrakcją była kładka, prowadząca wśród mokradeł, przerywana oczkami wodnymi, które trzeba było pokonywać na specjalnych, pływających pomostach poruszanych przez samych zwiedzających. Niski poziom wody niespodziewanie bardzo „uatrakcyjniał” te przeprawy. Odwiedziliśmy również Tykocin ze słynną Wielką Synagogą. Po rundzie wokół rynku ruszyliśmy „łosiostradą” na północ. Nazwa nie okazała się gołosłowna. Po drodze, jadąc jeden za drugim, po kolei zwracaliśmy sobie uwagę na potężnego łosia, ktory zajadał się liśćmi przydrożnego drzewka, nie bardzo zwracając na nas uwagę.
Wracaliśmy do hotelu przez Środek Europy w Suchowoli, wyznaczony jeszcze w 1775 r. przez geodetę Króla S. A. Poniatowskiego. Wieczór tego dnia miał szczególny charakter.
Przede wszystkim, w związku z upływem 3-letniej kadencji nastąpiła uroczysta zmiana Prezydenta IFMR Polska. W efekcie wcześniej przeprowadzonych wyborów, służbę wraz ze stosowną statuetką przekazał Sławkowi Zielińskiemu z RC Łódź Reymont dotychczasowy Prezydent – Michał Frelichowski. Dotychczasowi Członkowie Zarzadu przyjęli propozycję nowego Prezydenta kontynuacji ich służby.
Drugim ważnym punktem programu było tradycyjne wsparcie rotariańskiego projektu charytatywnego. Tym razem realizowanego przez RC Białystok. Fundusze zebraliśmy między innymi, organizując zabawę fantową z przywiezionych przez nas fantów oraz w wyniku aukcji oryginalnej ikony, przeznaczonej na ten cel przez Michała Frelichowskiego. Kwota 8 tys zł przekazana została na wsparcie edukacyjne dzieci z Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych na Podlasiu.
Jeszcze do późna w nocy trwały sympatyczne rozmowy w gronie starych,  dobrych przyjaciół. O ostatnich wspólnych dniach i kolejnych motocyklowych spotkaniach. W Niemczech, Danii, Kotlinie Jeleniogórskiej czy też w zupełnie niespodziewanych miejscach. Dziękujemy Kasiu i Sławku za magiczny dotyk Magicznego Podlasia. Na pewno wielu z nas powróci tutaj, aby poczuć go raz jeszcze…”
Tekst i fot. Michał Marzec, IFMR Polska

Zobacz też

Pożegnanie Rafała Pasieki

Pożegnanie Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.