Magia Rotary w kadencji 2024–2025

Magia Rotary w kadencji 2024–2025

Prezydent-elekt Rotary International Stephanie Urchick ogłosiła, że ​​tematem przewodnim kadencji 2024–2025 będzie hasło: Magia Rotary i wezwała członków do uznania i wzmocnienia mocy organizacji w ratowaniu życia.

„Nie zrozumcie mnie źle – nie mamy zamiaru położyć kresu polio ani nie zaprowadzić pokoju na świecie machając różdżką i wypowiadając zabawne słowa” – powiedział Urchick nowym gubernatorom okręgów na Międzynarodowym Zgromadzeniu Rotary 8 stycznia. „To zależy od Ciebie. Tworzysz magię z każdym ukończonym projektem, każdym przekazanym dolarem i każdym nowym członkiem. Magia Rotary może napędzać lokalne kluby. Możesz powiększać Magię Rotary jeśli dodajesz nowych członków do naszej rodziny. Możesz odblokować Magię Rotary jeśli wzmocnisz moc kobiet i dziewcząt. Możesz rozwoiać Magię Rotary jeśli zbierasz fundusze, aby pomóc zmienić świat.

Urchick, członkini Klubu Rotary w McMurray w Pensylwanii, USA, powiedziała, że ​​widziała magię Rotary na wystawie, gdy pomagała instalować filtry do wody na Dominikanie. Dwóch chłopców obserwowało, jak brudna woda wpływa do filtra, a następnie wypływa czysta na drugim końcu.

„Jeden z chłopców chwycił mnie za rękaw i powiedział: Pokaż mi jeszcze raz magię” – powiedziała. „Oczywiście filtr wody nie był magiczny. Ciężko pracowaliśmy, aby przetransportować te filtry, zainstalować je i współpracować z odbiorcami w okolicy, aby je konserwować. Ale ci chłopcy wiedzieli, że łatwy dostęp do czystej wody odmieni ich życie. Świadomość, że odegrałem w tym niewielką rolę, z pewnością zmieniła moje życie.

 

Logo nadchodzącej kadencji. Fot. DGE Krystyna Baj Pawluk

 

Mówiąc o logo i przesłaniu nadchodzącej kadencji Prezydent elekt powiedziała: „Jako kolory przewodnie przyjęłam kolory pomarańczowy i błękitny. Jako dominujący kolor jesieni, pomarańczowy reprezentuje zmianę pór roku – koniec jednej  i początek kolejnej. Tak naprawdę pomarańczowy jest głównym kolorem zmian. Niebieski natomiast kojarzy się z wiedzą i inteligencją — zaufaniem, lojalnością i niezawodnością. Niebieski inspiruje do otwartej komunikacji. W połączeniu te kolory reprezentują naszą potrzebę wspólnego podążania do przodu, gdy zmieniamy się i zmieniamy świat.”

 

Pokój jest priorytetem

Prezydent Urchick nalegała, aby członkowie wspierali Plan Działania Rotary, znajdowali równowagę pomiędzy ciągłością a zmianami oraz pracowali na rzecz pokoju. Powiedziała także że planuje zorganizować prezydencką konferencję pokojową w 2025 r. pod hasłem „Uzdrowienie w podzielonym świecie”.

Prezydent elekt Stephanie Urchick podkreśliła, że Rotary ma długą historię promowania pokoju poprzez sieć ośrodków pokojowych. Ośrodki, zlokalizowane na najlepszych uniwersytetach na całym świecie, przeszkoliły już prawie 1800 stypendystów, którzy obecnie pracują w ponad 140 krajach. Najnowsze centrum, zlokalizowane na Uniwersytecie Bahçeşehir w Stambule w Turcji, przyjmie pierwszą klasę stypendystów na początku 2025 roku.

„Stowarzyszenie Rotary Peace Fellowship powstało ponad 20 lat temu, aby wyposażyć specjalistów ds. pokoju i rozwoju ze społeczności na całym świecie, aby stali się skutecznymi katalizatorami zakończenia konfliktów i zapobiegania im” – powiedział Urchick. „Ta konferencja skupi się na wysiłkach pokojowych Rotary i zapewni możliwości wspólnej nauki”.

Oprócz położenia nacisku na budowanie pokoju Prezydent Stephanie Urchick ponownie podkreśliła zaangażowanie Rotary w zwalczanie polio. Namawiała nowych gubernatorów, aby przyłączyli się do stowarzyszeń PolioPlus lub je zainicjowali w swoich okręgach i zrobili wszystko, co w ich mocy, aby pomóc w zakończeniu choroby.

„Skontaktuj się z wybranymi urzędnikami i innymi przywódcami rządowymi. Przypomnij im, że polio nadal stanowi zagrożenie. Naciskaj na nich, aby wspierali zwalczanie polio” – powiedziała. „Polio pozostaje naszym najwyższym priorytetem i wymaga naszego pełnego zaangażowania, ale jest tak wiele ważnej pracy do wykonania”.

 

Równowaga między ciągłością i zmianami

Prezydent Urchick podkreśliła także konieczność zrównoważenia ciągłości i zmian, które stanowią podstawę Planu Działania Rotary.

„Plan polega na tym, aby opierać się na naszych najlepszych pomysłach, a nie je porzucać” – powiedziała. „Stoimy przed trudnym zadaniem znalezienia równowagi. Musimy się zmienić i pozostać wierni temu, kim jesteśmy”.

Poprosiła dyrektorów, aby zrobili wszystko, co konieczne, aby członkom klubu nie można było się oprzeć.

„Może to oznaczać zmianę sposobu załatwiania spraw w twoim okręgu” – powiedziała. „Jeśli w twoim okręgu od 50 lat wszystko działało w jeden sposób, prawdopodobnie nadszedł czas na ponowną ocenę. Jeśli klub w Twojej dzielnicy nie jest aktywny lub traci członków, być może nadszedł czas, aby założyć nowy klub, który lepiej pasuje do społeczności. To, że klub lub okręg nie zmienił się od jakiegoś czasu, nie oznacza, że ​​nikt nie jest głodny zmian.”

Powiedziała, że ​​jednym ze sposobów wprowadzenia pozytywnych zmian jest przyjęcie zasad różnorodności, równości i włączenia społecznego w klubach.

„Mam nadzieję, że dołączycie do mnie i otworzycie ramiona przed przyszłymi ludźmi czynu, nawet jeśli – a w niektórych przypadkach, szczególnie jeśli – nie wyglądają ani nie zachowują się jak typowy członek waszego lokalnego klubu” – powiedziała. „Dzięki DEI łatwiej jest zjednoczyć się we wspólnym celu. To właśnie w tych momentach, kiedy jesteśmy zaangażowani i skupieni, jesteśmy najbardziej skuteczni i potrzebni.”

Na zakończenie Stephanie dodała: Kocham moją rodzinę Rotary i czuję tę miłość wokół nas. Dlatego wiem, że jesteś w stanie sprawić że każdy klub w dystrykcie będzie miał znaczenie. To Zgromadzenie Międzynarodowe nie będzie trwać wiecznie. Wykorzystaj zatem w pełni nawet najmniejsze chwile. Czasem nawet najkrótsza znajomość może zaowocować przyjaźnią na całe życie. Najprostsza lekcja może zmienić całą Twoją karierę w Rotary. Nie pozwól aby te możliwości Cię ominęły. A kiedy wrócimy do domu, zmieniajmy świat, tworząc Magię Rotary.

 

 

Gubernator Elekt Krystyna Baj Pawluk razem z Prezydent Elekt Rotary International Stephanie Urchick. Fot. z arch. DGE Krystyny Baj Pawluk, copyright Rotary International

 

Na podstawie relacji i tłumaczenia przemówienia Prezydent Elekt Stephanie Urchick przez Gubernator Elekt Krystynę Baj Pawluk oraz tekstu ze strony rotary.org.pl autorstwa: Etelka Lehoczky – https://www.rotary.org/en/stephanie-urchick-celebrates-magic-rotary

 

Fot. Monika Łozińska, Rotary International i DGE Krystyna Baj-Pawluk, RC Gorzów Wielkopolski
 

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.