Łańcuch ludzi dobrej woli – dla Nikoli!

Łańcuch ludzi dobrej woli – dla Nikoli!

Późną wiosną,  z klubu Rotary Club Łódź 4 Kultury, nadszedł list,  zapraszający do udziału we wspólnym z tamtejszym hospicjum dziecięcym, projekcie. Projekt polega na …spełnianiu marzeń dzieci – podopiecznych tej instytucji.

Jedną z nich jest Nikola – 10-letnia dziewuszka, chorująca od urodzenia na postępujący zanik mięśni. Jej marzeniem były wakacje nad morzem – trudne do sfinansowania przez rodziców.

Marzenie udało się spełnić, dzięki łańcuchowi ludzi dobrej woli – rotarianom z kilku rotariańskich klubów w Polsce, które odpowiedziały na apel i dzięki życzliwym instytucjom

Potrzebne były przede wszystkim pieniądze na opłacenie hotelu w którejś z nadmorskich miejscowości. Odzew przyszedł z Gdyni – tutaj udało się znaleźć wygodne i pięknie położone miejsce, czyli Dom Marynarza a dzięki negocjacyjnym talentom PDG Piotra Wygnańczuka z RC Gdynia – koszty tygodniowego pobytu zostały zoptymalizowane… Koledzy klubowi Piotra – restauratorzy ufundowali gościom obiady, a nasz klub Gdynia Orłowo podjął się zorganizowania atrakcyjnego wypoczynku całej rodzinie. Bo spacery i plaża, to przecież nie wszystko, co mamy do zaoferowania nad morzem! Zrobiłyśmy więc miedzy sobą zbiórkę i uruchomiłyśmy kontakty z ludźmi czułego serca.

I tak, na początku sierpnia Nikola wraz z mamą, tatą i 3-letnim braciszkiem Oliwierem – zjechali do Gdyni.

Zamieszkali tuż nad upragnionym morzem, bo Dom Marynarza dzieli od wody ledwie kilkadziesiąt metrów. Nie mogli się doczekać pierwszego spaceru na bulwar i na plażę!

Powitaliśmy ich wraz z PDG Piotrem Wygnańczukiem w progu Domu Marynarza i przedstawiliśmy paletę atrakcji, które na nich czekały i miały wypełnić cały tydzień. Tak też się stało.

Nikola z rodziną zostali zaproszeni do Akwarium Gdyńskiego, do Centrum Nauki Experyment, do planetarium Akademii Morskiej (dostępnego zwykle tylko dla studentów!), do oliwskiego ZOO, a także na wycieczkę statkiem po porcie. Zdecydowali się też na dłuższy rejs – przez Zatokę, na Hel. Wzięli również  udział w niecodziennym wydarzeniu – uroczystości wmurowania kolejnej tablicy w alei statków pasażerskich na nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, co wiązało się z wysłuchaniem  koncertu dętej orkiestry Pstrąg i obejrzeniem majoretek, zwyczajowo witających wszystkie pasażerskie statki odwiedzające port w Gdyni. Dzieci z przejęciem przypatrywały się paradnie ubranym oficerom statku, który potem z bliska obejrzały, podczas wycieczki po porcie. Nie mogły się nadziwić, jaki jest wielki.

Nikola – nieśmiała i cichutka, z każdym dniem była coraz bardziej skłonna do uśmiechu i rozmowy.  Zapytana o wrażenia – powiedziała, że wszystko bardzo jej się podobało. Będzie o tym opowiadać koleżankom w Łodzi. Nie ma ich zbyt wielu, bo uczy się trybem indywidualnym, w domu.  Ma zresztą dalekosiężne plany – chce zostać lekarzem – anestezjologiem. Rodzice walczą o każdy jej dzień…

Spełnianie marzeń dzieci, to wielka frajda. Zapewne dlatego nie było trudno namówić dobrodziejów, by pomogli zorganizować piękne wakacje Nikoli i jej bliskim.

Warto więc wymienić i podziękować serdecznie: Morskiemu Instytutowi Rybackiemu w Gdyni – właścicielowi Akwarium Gdyńskiego, Akademię Morską w Gdyni, firmę Żegluga Gdańska, a także Urząd Miasta Gdyni i Centrum Nauki EXPERYMENT .

Tekst i fot. Joanna Grajter

Prezydent RC Gdynia Orłowo

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.