Od 25 listopada 2022 roku 17 uchodźczyń z Ukrainy brało udział w specjalistycznym Kursie Cukierniczym. Projekt był odpowiedzią na potrzeby osób uciekających z terenu Ukrainy do Polski. Po etapie znalezienia azylu, lokalu do zamieszkania, pomocy medycznej oraz psychologicznej, w późniejszym czasie osoby te wymagały również wsparcia aktywizacyjnego. Celem projektu było wsparcie Ukraińskich rodzin – głównie matek, w zaaklimatyzowaniu się i odnalezieniu się w obecnej rzeczywistości.
Zajęcia cukiernicze obejmujące 40-godzinny program szkolenia realizowane były od dnia 25.11.2022 r. do 8.12.2022 r., na terenie kuchni warsztatowej w Kuźnia Społeczna należącej do Banku Żywności w Olsztynie. Celem kursu było wsparcie uchodźczyń w zdobyciu wiedzy i umiejętności, które pozwolą im znaleźć zatrudnienie jako cukiernik lub pomoc cukiernika. A to z kolei umożliwi im szybszą adaptację do Życia w Polsce i poprawi ich sytuacje materialną.
Zajęcia kulinarne zostały poprowadzone zgodnie z 40-godzinnym programem zajęć przez nauczyciela cukiernictwa Teresę Iwanowską. Program zajęć obejmował:
– część praktyczną obejmująca zagadnienia z zakresu wyrobu ciast kruchych, bez, muffin, serników, jabłeczników, ciasta W-Z, wyrobów ciasta parzonego (ptysie, eklery, gniazda poznańskie), wyrobów ciast drożdżowych i półfrancuskich, pierników oraz ciast biszkoptowych w tym tortów oraz dekoracji.
Kurs kulinarny został zakończony w dniu 08.12.2022 r. oficjalnym rozdaniem certyfikatów, każdej z uczestniczek.
Zajęcia kulinarne w ramach kursu zostały uzupełnione o naukę języka polskiego. Zajęcia języka polskiego zostały poprowadzone przez wykwalifikowanego nauczyciela Joannę Połonczyk z Centrum Języka Masza. Kurs języka polskiego obejmował 16 godzin. Nauka języka polskiego miała na celu usprawnienie w asymilacji uczestniczek wśród społeczności lokalnej, ale również poprawę komunikacji podczas pracy w kuchni. Zajęcia z języka polskiego były oparte na nauce z zakresu żywieniowego i słownictwa związanego ze specyfiką pracy w gastronomii i cukiernictwa.
Podczas całego procesu zajęć kulinarnych i języka polskiego uczestniczki otrzymały wsparcie w postaci opiekunki do dzieci. Dzięki temu mogły swobodnie uczestniczyć każdego dnia w zajęciach nie martwiąc się o opiekę nad dziećmi na własną rękę. Wsparcie to było niezbędne, gdyż, uchodźczynie przebywają w Polsce samotnie, bez innych członków rodziny, którzy mogliby się opiekować dziećmi podczas ich nieobecności. Dzieci przebywające pod opieką niani, każdego dnia miały zapewnione również wyżywienie obejmujące drugie śniadanie i obiad.
W ramach kursu uczestniczki otrzymały jednocześnie indywidualne wsparcie doradcy zawodowego/coacha (2h/osobę), którego zadaniem było wsparcie w poszukiwaniu pracy, odnalezieniu się na polskim rynku pracy. Zadaniem doradcy zawodowego było przekazanie podstawowej, ale fundamentalnej wiedzy i umiejętności dotyczących prawnych i kulturowych aspektów na polskim rynku pracy. Uczestniczki wzbogaciły swoją wiedzę m. in. o prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, poznały zasady formalne i nieformalne, narzędzia/ strony internetowe do poszukiwania pracy. Spotkania skoncentrowane były na umożliwieniu uczestniczkom doskonalenia umiejętności potrzebnych do aktywnego poszukiwania pracy np. przygotowanie CV, listu motywacyjnego, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych itp.