W dniach 9-12 grudnia 2016 roku, młodzież z Gimnazjum nr 4 w Gdyni uczestniczyła w Azjatyckiej Olimpiadzie Kreatywności „Destination Imagination” w Pekinie. Klub Rotary Gdynia Orłowo przyczynił się do sfinansowania tego wyjazdu.
Polska drużyna wywalczyła na niej rewelacyjne trzecie miejsce. Olimpiada bazuje na koncepcji myślenia dywergencyjnego zakładającego, że istnieje więcej niż jedna droga do rozwiązania problemu. Program ma zachęcać do podejmowania procesu tworzenia – w oparciu o własne mocne strony.
Drużyna z gdyńskiego gimnazjum już po raz drugi wzięła udział w międzynarodowym programie edukacyjnym Destination Imagination. Wiosną 2016 r. we Wrocławiu mierząc się z kreatywnym rozwiązywaniem postawionych przed nimi zadań, rywalizowali z drużynami z całego kraju i zdobyli tytuł mistrza Polski. Jest to pierwsza i jedyna drużyna w historii programu z województwa pomorskiego, która osiągnęła tak wielki sukces w tym konkursie. Jako mistrzowie Polski gdynianie uzyskali prawo do zaszczytnego reprezentowania kraju podczas Azjatyckiej Olimpiady Destination Imagination.
Drużyny zmierzyły się w „wyzwaniu specjalnym”, polegającym na przygotowaniu w ciągu 24 godzin programu pod nazwą „Haze crisis”. „Uczennice miały za zadanie opracować autorskie 8-minutowe przedstawienie w języku angielskim o charakterze edukacyjnym, poruszające problem smogu. Z wyznaczonych przez organizatorów materiałów należało przygotować scenografię, plakat oraz rekwizyt. Drużyna musiała w swoim przedstawieniu zaproponować realne rozwiązanie problemu zanieczyszczeń powietrza” – tłumaczy trener drużyny Anna Drotlew.
Druga część rywalizacji to „wyzwanie na już”, które polegało na stworzeniu w krótkim czasie jak najwyższej konstrukcji z dostarczonych przez ekspertów materiałów. W celu zdobycia dodatkowych punktów uczennice przeprowadziły ankietę wśród 10 drużyn, z której dowiedziały się, jakie środki zapobiegawcze wprowadzają władze innych krajów, aby zapobiegać zanieczyszczeniom powietrza.
Trenerka zwycięskiej drużyny Anna Drotlew nie kryje radości z sukcesu. „Przygotowanie do konkursu trwało wiele miesięcy. Spotykaliśmy się zazwyczaj w soboty na 2, 3 godziny. Młodzież dużo czasu poświęciła także o pozyskanie pieniędzy na wyjazd, np. przez pakowanie zakupów w sklepach, organizowanie koncertów czy loterii” – mówi Anna Drotlew. „Udział w olimpiadzie był niesamowitym przeżyciem. Młodzież rozwinęła umiejętności językowe, poznała nową kulturę i nawiązała nowe przyjaźnie”.
fot. Anna Drotlew
Żródło http://rotary.gdynia.pl/aktualnosci.htm