Kraków i Lwów – dzieciom Ukrainy

Kraków i Lwów – dzieciom Ukrainy

Kraków i Lwów wiążą odwieczne więzy kulturalne, naukowe czy emocjonalne. Podtrzymując tę tradycję, Rotary Klub Kraków zawarł umowę o partnerstwie z klubem RC Lwów (pierwszym lwowskim klubem, tak jak pierwszym krakowskim jest RC Kraków). Podpisaliśmy ją na jesieni roku ubiegłego podczas wizyty we Lwowie.

Jednym z ważnych, omawianych podczas spotkania, tematów była sytuacja na wschodniej Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem losu dzieci dotkniętych skutkami wojny. Osieroconych czy też dotkniętych traumą rodzica ciężkiego inwalidy. Postanowiliśmy, działając równolegle do działań dystryktalnych i objąć naszą pomocą dzieci, którymi opiekuje się nasz klub siostrzany, organizując wakacyjny pobyt w Polsce dla dzieci wskazanych przez RC Lwów.

Nie trzeba uzasadniać jakim środkiem terapeutycznym dla psychiki dziecka może być radosny pobyt wakacyjny i czasowa, kompletna zmiana środowiska. I udało się! Przy wsparciu organizacyjnym i finansowym RC Bielefeld, RC Jarosław, RC Świnoujście oraz szeregu innych instytucji i osób prywatnych, zorganizowaliśmy na przełomie sierpnia i września 10-dniowy pobyt wakacyjny. Trzydziestoosobowa grupa spędziła w Krakowie prawie 4 dni. Dzieci i opiekunowie mieszkali w domach Rotarian i ich przyjaciół. Podczas pobytu w Krakowie grupa spotkała się z przedstawicielami Diaspory Ukraińskiej w Polsce, na wspólnej niedzielnej Mszy św. w krakowskiej parafii grecko-katolickiej. Zwiedziła Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce, Ogród Doświadczeń im. S. Lema i inne ciekawe miejsca. Do sukcesu pobytu w Krakowie przyczyniło się krakowskie Bractwo Kurkowe podejmując młodzież obiadem, a także zapewniając wizytę w Celestacie, zabytkowej siedzibie Bractwa. Wypróbowano starą broń białą a także strzelano z kopii kusz i bojowych łuków.

Następnie dzieci wyjechały do ośrodka wypoczynkowego w Łukęcinie, na prawie tygodniowy pobyt nad polskim morzem. Oprócz typowych wakacyjnych zajęć na plaży i nad morzem były też inne atrakcje. Zakupy pamiątek, zwiedzanie ciekawostek przyrodniczych (klif w Trzęsaczu z ruinami kościoła zabranego przez morze), przejażdżka kolejką wąskotorową, a także wycieczka do Świnoujścia połączona z rejsem statkiem, gdzie witał ich Neptun z orszakiem.

Atrakcje w Świnoujściu zapewnił RC Świnoujście. Oto relacja filmowa – kliknij TUTAJ.

Po pełnych wrażeń wakacjach, nasi goście wrócili na Ukrainę spędzając jeden dzień w Jarosławiu pod opieką tamtejszego Klubu.

Główni sponsorzy projektu to Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie – właściciel ośrodka wypoczynkowego w Łukęcinie, który użyczono nam całkowicie bezpłatnie oraz nasz siostrzany klub z Niemiec- RC Bielefeld, który zapewnił dzieciom wyżywienie podczas pobytu.

Klub ze Lwowa, oprócz pomocy logistycznej i organizacyjnej pokrył koszty transportu do Krakowa i z Jarosławia. Zapewnił również ubezpieczenia oraz opiekę psychologa i pediatry.

Pozostałe koszty zostały pokryte ze środków pozyskanych przez RC Kraków podczas organizacji koncertu amerykańskiego zespołu Mississippi River Brass Band w Krakowie, a także od firm, instytucji, osób prywatnych oraz bezpośrednio od członków klubu.

Zbigniew Hajduk – RC Kraków
Fotografie: Członkowie RC Kraków

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.