Korona Karkonoszy – wyścigi z dobrem w tle

Korona Karkonoszy – wyścigi z dobrem w tle

RC Karpacz Karkonosze jest najwyżej położonym klubem rotariańskim w Polsce. Działamy w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej już prawie piętnaście lat. Nasze położenie, działalność gospodarcza, oraz kolarska pasja kilku kolegów złożyło się na pomysł organizacji wyścigów rowerowych MTB.

Przez siedem lat, odkąd organizujemy nasze rotariańskie wyścigi pod hasłem „Pokonaj siebie, pomóż innym” – Śnieżkę, Odrodzenie i Szrenicę zdobyło na rowerach prawie trzy tysiące uczestników.

Przygotowanie wyścigów to duże wyzwanie logistyczne dla całego klubu. Zaangażowani są wszyscy członkowie i to niewątpliwie jest przyczyną bardzo dobrej atmosfery w klubie. Środki finansowe uzyskane z wyścigów pozwalają nam na realizację ciekawych projektów. Głównym beneficjentem tych środków jest młodzież. Od 2013 roku ustanowiliśmy nagrodę edukacyjną imienia dr Bogdana Szumowskiego. Beneficjentami tej nagrody są absolwenci szkół ponadpodstawowych naszego regionu, którzy podejmują dalszą karierę szkolna w warszawskim liceum. Każdego roku wysyłamy zdolnego ucznia do liceum w Warszawie opłacając czesne w jednej z najlepszych burs w stolicy.  Wiąże się to z utrzymaniem każdego roku trzech a od przyszłego roku czterech uczniów, co jest nie lada wyzwaniem finansowym. Dobra współpraca z bursą, młodzieżą i rodzicami daje dużo radości i satysfakcji.

Współpracujemy ze Szkołą Muzyczną w Jeleniej Górze finansując zakup lub remont profesjonalnych instrumentów. Dofinansowujemy uczestnictwo w konkursach a młodych muzyków gościmy na naszych spotkaniach wigilijnych.

Nasz ostatni projekt współpraca z Biurem Wystaw Artystycznych (BWA) w Jeleniej Górze. Organizujemy wspólnie aukcje dzieł sztuki, z których dochód przekazujemy na propagowanie sztuki wśród młodzieży w formie warsztatów plastycznych.

Ciekawie zapowiada się współpraca z sąsiedzkimi klubami w Czechach i Niemiec, RC Liberec i RC Zittau. Mamy pomysły na wspólne projekty, między innymi chcemy współpracować przy organizacji wyścigu dla Rotarian.

Korona Karkonoszy, bo taką nazwę nosi nasz cykl wyścigów rowerowych, jedzie w tym roku w następujących terminach Szrenica – 20 lipca, Odrodzenie 3 sierpnia i Śnieżka 31 sierpnia 2019 roku. Zapisy już trwają !!!

Wystarczy wejść na naszą stronę internetową: http://www.koronakarkonoszy.org Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

Adam Nowaczyński, RC Karpacz Karkonosze

Fot. z arch. RC Kapracz Karkonosze

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.