Konkurs im. Bohdana Kurowskiego rozstrzygnięty

Konkurs im. Bohdana Kurowskiego rozstrzygnięty

24 czerwca podczas Konferencji Dystryktu 2231 Rotary International w Inowrocławiu odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu Dziennikarskiego im. Bohdana Kurowskiego.

Kapituła w składzie: prof. Marek Sokołowski, dr Marek Turkowski, red. Tomasz Śrutkowski i Ireneusz Iwański – pełnomocnik gubernatora ds. konkursu im. Bohdana Kurowskiego, wybrała zwycięzców konkursu. Wyniki ogłosił przewodniczący kapituły prof. Marek Sokołowski. Kapituła zadecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych nagród po 5 tys. zł. Nagrody otrzymali: Michał Kępiński z Piły za reportaż „Pod wodą jesteśmy tacy sami” oraz Maciej Wróbel za reportaż pt. „Budzik”.

Celem konkursu jest promowanie wartości humanistycznych, norm etycznych, idei pomocy – która jest przewodnią ideą Rotary: „Służba innym ponad korzyść własną”.

Michał Kępiński od 2008 roku przez trzy lata w regionalnej telewizji odpowiadał za pracę redakcji i wydawanie serwisów informacyjnych. Głośny materiał o bombie ekologicznej na pilskim lotnisku pozwolił mu w 2011 roku, na angaż w krakowskim oddziale TVN UWAGA, gdzie z powodzeniem pracował przez dwa lata. Po krótkim odpoczynku od zawodu dziennikarza, wrócił do TV ASTA w Pile. Redaguje magazyn interwencyjny „Reporterzy”, prowadzi swój autorski program „Prosto z Mostu”, współpracuje z ogólnopolską telewizją ZOOM TV. Jego materiały były nominowane do nagrody Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Maciej Wróbel współpracował z Radiem Wawa, Radiem Olsztyn, a także był redaktorem naczelnym Pulsu Miasta. Przez ponad 10 lat był związany z Telewizją Polską. Najpierw jako dziennikarz programu młodzieżowego „Rower Błażeja”, potem reporter TVP Olsztyn, aż w końcu reporter w „Wiadomościach” TVP1 i szef redakcji „Informacji” TVP3 Olsztyn. Prezenter programów informacyjnych, publicystycznych i społecznych. Prowadził magazyn turystyczny „Okno na Polskę” oraz program „To jest temat” w TVP Info, a także program „Polska non stop” w TVP1. Był też gospodarzem autorskiego talk-show pt. „Miękkie lądowanie”, gdzie rozmawiał z gwiazdami. Obecnie jest redaktorem naczelnym Telewizji Regionalnej ReTV.

Patron konkursu – Bohdan Kurowski ( 1933-2009) był dziennikarzem i pierwszym gubernatorem polskiego dystryktu Rotary po II wojnie światowej.

Dorota Wcisła
RC Elblag Centrum

A oto linki do materiałów jakie znalazły się na temat konkursu:
PRESS 01

PRESS 02

TELEWIZJA REGIONALNA ReTV

TELEWIZJA ASTA24

STOWARZYSZENIE DZIENNIKARZY RP – Oddział Katowice

Zobacz też

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.