Konferencja Dystryktu w stylu angielskim

Konferencja Dystryktu w stylu angielskim

W dniach 22 do 24 września br. miałem zaszczyt reprezentować Prezydenta Rotary International Iana Riseley na Konferencji Dystryktu nr 1070. Konferencja odbywała się w Centrum Kongresowym Cymru Arena połączonym z teatrem w malowniczej miejscowości położonej nad morzem Irlandzkim o walijskiej nazwie Llandudno.

Pierwszym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że Dystrykt 1070 wcale nie obejmuje klubów Walii, ale wręcz przeciwnie, obejmuje kluby leżące na wschodzie Anglii i jest dystryktem czysto angielskim. Okazało się potem, że na ogół wszystkie Konferencje Dystryktu odbywają się poza jego terenem.

Drugim, bardzo pozytywnym, zaskoczeniem była liczba uczestników Konferencji, na sobotniej kolacji razem z małżonkami było około 600 osób. Na poszczególnych sesjach plenarnych frekwencja była nieco mniejsza, ale i tak nie spadała poniżej 500.

Trzecim zaskoczeniem był program konferencji, gdyż większość wystąpień nie dotyczyła bezpośrednio tematów rotariańskich. Tak dokładnie to tylko sześciu mówców zajęło się tematami rotariańskimi.

Pierwszym była Gubernator Dystryktu Chris Davies prowadząca wszystkie sesje plenarne, która omówiła aktualną sytuację w Dystrykcie.

Drugim był Prezydent RIBI ( Rotary w Wielkiej Brytanii i Irlandii) Denis Spiller, który przedstawił plany rozwoju Rotary w tych dwóch krajach.

Trzecim, bardzo zabawnym mówcą, okazał się szef Rotaractu w Dystrykcie (DRR) Chris Wells. Jak się później okazało, posiada on wykształcenie aktorskie.

Czwartym prelegentem był DGN Rodney Spokes, promujący Międzynarodową Konwencję w Toronto w czerwcu 2018 r.

Piątym była Prezydent Klubu Inner Wheel Jean Callaghan, która przedstawiła projekty humanitarne prowadzone przez kobiety.

Szóstym mówcą, ale drugim w kolejności występowania w pierwszym dniu konferencji, byłem ja. Moim zadaniem było przedstawienie sylwetki Prezydenta RI Iana Riseley oraz jego małżonki Juliet, omówienie tegorocznego hasła Prezydenta czyli „Rotary: Making a Difference”, przedstawienie planu strategicznego Prezydenta na jego kadencję oraz dodatkowych życzeń do klubów Rotary.

W niedzielę miałem jeszcze 10 min na podsumowanie konferencji. Ten czas wykorzystałem dodatkowo na omówienie historii Rotary w Polsce, pokazanie kliku projektów humanitarnych z naszego Dystryktu oraz zakresu wymiany młodzieżowej.

Sądząc po reakcji sali oraz późniejszych rozmowach, moje wystąpienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem i wywołało duże zainteresowanie.

Pozostali mówcy poruszali tematy pośrednio interesujące Rotarian jak np. ochrona lasów oraz sadzenie drzew przez rotarian (prośba Prezydenta RI na ten rok), przypadki udaru mózgu wśród młodych ludzi, popularyzacja czytania książek wśród więźniów, nauczanie fizyki już w najmłodszych klasach, migracja rybołowów z Europy do Afryki i z powrotem oraz podróże kosmiczne.

Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się dwa wystąpienia. Pierwsze na temat sekretów kuchni królewskiej prezentowane przez byłego szefa kuchni Królowej Elżbiety II Colina Andersona.

Drugie to był show w wykonaniu gwiazdy telewizyjnej Nicki Chapman, która była m.in. agentem zespołu Britney Spears, Davida Bowie, Phila Collinsa oraz wielu innych znanych piosenkarzy. Obecnie jest producentką programów rozrywkowych w BBC.

W ramach części artystycznej w pierwszy wieczór wystąpiło damskie trio „The Foxgloves” (Lisie rękawiczki), piosenkarka parodystka Judith Hibbert oraz komik Jamie Sutherland. Jak się później okazało nie tylko ja nie rozumiałem, o czym on mówi swoim liverpoolskim akcentem. W sobotę scenę opanowali młodzi chłopcy w stylu „Boy Band”, czyli zespół o nazwie „The Jersey 4”.

Moi gospodarze wyjaśniali, że mają taką zasadę, aby na konferencji dystryktu nie było zbyt dużo tematów rotariańskich, a więcej rozrywki, co być może zachęca do uczestnictwa więcej małżeństw. Stąd tak liczna frekwencja.

Na koniec moja uwaga dotycząca terminu Konferencji Dystryktu. Jak już wcześniej przypomniałem głównym zadaniem przedstawiciela Prezydenta RI jest przedstawienie jego zamierzeń oraz konkretnych celów na bieżącą kadencję. Ten cel narzuca termin konferencji, powinna się ona odbyć możliwie na początku roku rotariańskiego. I tak czyni zdecydowana większość dystryktów.

Być może warto się zastanowić, czy nie powinniśmy wprowadzić tej zasady również w naszym Dystrykcie, a zamiast konferencji w czerwcu zrobić uroczystość przekazania służby ze wszystkimi podziękowaniami oraz wyróżnieniami, jakie obecnie czynimy na konferencjach dystryktu.

PDG Piotr Wygnańczuk
RC Gdynia


Fot. ze str. http://rotary1070.org/

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Action Summit Malmö 2024

Action Summit Malmö 2024

W dniach 19-22 września 2024 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w Forum Gubernatorów i Action Summit 2024 w Malmö w Szwecji.…

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, to czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Wspominamy ich życie, dokonania, dobroć i…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.