Festiwal Muzyczny z okazji urodzin Fryderyka Chopina

Festiwal Muzyczny z okazji urodzin Fryderyka Chopina

Festiwal Muzyczny z Okazji Urodzin Fryderyka Chopina znany pod nazwą Koncerty Urodzinowe to niezwykła inicjatywa upamiętniająca urodziny największego z polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina. Organizowana cyklicznie od 2010 roku odbywa się zawsze w tym samym czasie – od 22 lutego do 1 marca – czyli między metrykalną, a obchodzoną przez kompozytora datą urodzin.

 

Twórcą idei Koncertów Urodzinowych – corocznego Festiwalu Muzycznego z okazji urodzin Fryderyka Chopina jest Stowarzyszenie Smolna. Organizowane w ramach koncertu “Najdłuższe urodziny“, nieprzerwane, wielogodzinne granie utworów Chopina zostało w roku 2010 wyróżnione nagrodą Grand Prix Sektor za najlepszą pozarządową inicjatywę kulturalną. Od roku 2014 wydarzeniu partneruje Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, zaś od roku 2016 w inicjatywę włączyło się Stowarzyszenie Rotary Club Warszawa Fryderyk Chopin.

 

Koncerty Urodzinowe to przedsięwzięcie, które powstało by celebrować miłość do muzyki oraz promować integrację w muzyce. Rdzeń festiwalu stanowią recitale znamienitych pianistów z Polski i z zagranicy wykonujących utwory skomponowane przez Fryderyka Chopina. W 2017 roku w programie 8. edycji festiwalu odbywały się różnorodne atrakcje – od warsztatów muzycznych dla dzieci, poprzez pokazy filmów, uroczyste koncerty muzyki poważnej oraz wyjątkowe koncerty jazzowe.

 

W ramach współpracy RC Warszawa Fryderyk Chopin z Fundacją Dom Kultury, na koncert przybyła grupa chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przy ulicy Patriotów w Warszawie. Była to niepowtarzalna, prawdziwie wyjątkowa okazja by mogli posłuchać  muzyki w wirtuozerskim wykonaniu, poznać idee związane z organizacją festiwalu jak również  poczuć specyficzną atmosferę tego wydarzenia.

 

Na zaproszenie Rotary Club Warszawa Fryderyk Chopin w dniu 28 lutego 2017 roku, utwory wykonywali wspaniali muzycy Paweł Kaczmarczyk i Qiongmei Kang.

 

Paweł Kaczmarczyk

Paweł Kaczmarczyk to urodzony 8 lutego 1984 roku w Krakowie wybitny polski pianista, aranżer, kompozytor i sideman. Z muzyką związany od zawsze. W czwartej klasie szkoły podstawowej wraz z kolegami ze szkoły założył pierwszy kwartet jazzowy. Dwukrotny zwycięzca plebiscytu „Jazz Forum” w którym został okrzyknięty przez czytelników „Nadzieją Polskiego Jazzu”.

Trzeci album artysty „Complexity in Simplicity” wydany przez prestiżową wytwórnię ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana „Albumem Roku”, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku” (JAZZ FORUM).

Laureat nagrody „Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej” w kategorii „Artysta Roku 2009” oraz zdobywca „Oskarów Jazzowych” – Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody „FRYDERYK” w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku. Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim.

Występował i współpracował z artystami światowego formatu takimi jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, , Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski.

„Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa.”Howard Reich – CHICAGO TRIBUNE

 

Qiongmei  Kang

Qiongmei  Kang, sopran, sopran-spinto to absolwentka elitarnego China Conservatory of Music usytuowanego w Pekinie. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych przeprowadzonych w Chinach. Jej doświadczenie zawodowe pozwoliło na objęcie w roku 2012 członkostwa w Radzie Vocal Music Research Institute w prowincji Hunan. Qiongmei  Kang od roku 2007 wykłada naukę śpiewu w College of Arts na University of Science and Technology w Pekinie. Posiada tytuł naukowy docenta w zakresie nowoczesnego operowego śpiewu chińskiego. Jest wszechstronnie uzdolniona – wykonuje zarówno repertuar klasyczny jak i utwory rockowe, czy też jazzowe.  Obecnie kontynuuje edukację na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Jej mentorem jest wybitny polski śpiewak prof. Ryszard Cieśla.

 

Program koncertu stanowił połączenie muzyki klasycznej oraz najbardziej znanych standardów chińskich. Oprócz przepięknej antycznej pieśni z Dynastii Han Dynasty (202 r.p.n.e -220 r.n.e.) usłyszeliśmy także znane utwory operowe i wspaniałe standardy chińskie, jak I love you, China 我爱你中国.

 

Tekst: Iwona Leśniewska, Iwona Renz

RC Warszawa Fryderyk Chopin

Foto: wilga_artfoto@gazeta.pl

Sponsorami serwisu fotograficznego są Iwona i Matthias Renz

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.