Koncert Charytatywny „Rotary dla Zdrowia Dzieci Ukrainy”

Koncert Charytatywny „Rotary dla Zdrowia Dzieci Ukrainy”

Dokładnie w 33. rocznicę niepodległości Ukrainy, 24 sierpnia 2024 roku, w Filharmonii Śląskiej odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez Common Man for Ukraine, Rotary Club Zamość Ordynacki oraz Dystrykt 2231 Rotary International ze wsparciem Rotary Club Katowice. Nie był to zwykły koncert. Była to wieczór, w którym muzyka stała się głosem nadziei, a nuty przeplatały się z biciem serc pełnych współczucia i nadziei. Koncert Charytatywny „Rotary dla Zdrowia Dzieci Ukrainy” był hołdem dla odwagi, świadectwem solidarności i przypomnieniem o niezłomnej sile ludzkiego ducha.

 

Dekada pomocy i nadziei

 

Koncertem był także zwieńczeniem dziesięciolecia trwania rotariańskiego programu „Zdrowie Dzieci Ukrainy”, który od 2014 roku pomaga łagodzić traumę wojenną dzieci żołnierzy poległych w wyniku agresji Rosji na Ukrainę.

Wydarzenie otworzyła Gubernator Rotary Polska Krystyna Baj-Pawluk:

Gromadzimy się dzisiaj, by podkreślić dekadę niestrudzonej pomocy, jaką niesiemy Ukrainie w obliczu tragedii wojny, która wciąż toczy się za naszą wschodnią granicą. Mija dziesięć lat, które na zawsze zmieniły bieg historii, ale także dziesięć lat, które ukazały niezłomną siłę ludzkiego ducha i solidarności.

Dzisiejszy koncert jest nie tylko świętem muzyki, ale przede wszystkim świętem człowieczeństwa. To hołd dla wszystkich, którzy przez mijające dziesięć lat nieśli pomoc Ukrainie, dla tych, którzy otworzyli swoje serca i domy, dla tych, którzy oddali swój czas i energię, by ulżyć cierpieniu innych.

 

Wyjątkowi goście

 

Następnie Gubernator powitała zgromadzonych gości, przedstawicieli Klubów Rotary z Polski i zagranicy, przyjaciół Rotary i melomanów.  Powitała także specjalnych gości. Byli wśród nich: Hans-Hermann Kasten wiceprezydent Rotary International z małżonka Nadją, Suzan Stenberg – Dyrektor Strefy 18 Rotary international, Jerzy Wcisła – Senator Rzeczpospolitej Polskiej, Scott Lang – przedstawiciel Ambasady Stanów Zjednoczonych, John Lynch – Gubernator stanu New Hampshire w USA, Valentyna Kuzmin wicekonsul  Konsulatu Generalnego Ukrainy  w Krakowie, Jarosław Muzyczko konsul honorowy Gruzji w Ukrainie, Rafał Zwolak  Prezydent miasta Zamościa, Birgit Osterwald przewodnicząca Ostseeforum, Giennadij Krojchik – Past Gubernator Dystryktu 2232 Ukraina a także reprezentanci Common Man for Ukraine z Rotary Club Plymouth w stanie New Hampshire, USA: Susan Mathison,  Liza Mure, Steven Rand i Alex Rey.

Na Koncert przybyli także past gubernatorzy Dystryktu 2231 Rotary Polska: Barbara Pawlisz, Piotr Jankowski, Andrzej Ludek, Janusz Potępa i Marek Wcisło oraz Greg Gregorczyk Gubernator Elekt i Michał Sowa Gubernator Nominat Dystryktu 2231 Polska.

Na zakończenie swojego wystąpienia Gubernator Krystyna Baj – Pawluk dodała:

Paul Harris, założyciel Rotary International, powiedział: „Prawdą jest, że droga do wojny jest dobrze wybrukowaną autostradą, a droga do pokoju jest wciąż pełna wybojów.” To my, Rotarianie, musimy niestrudzenie pokonywać te wyboje, budując mosty zamiast murów, siejąc ziarna nadziei zamiast ziarna nienawiści. Niech dzisiejszy koncert będzie przypomnieniem, że razem możemy zmieniać świat na lepsze. Niech będzie zachętą do dalszego działania, do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Niech będzie symbolem naszej niezłomnej wiary w pokój i dobro. Niech będzie inspiracją do czynienia rotariańskiej magii.

 

Głos Ukrainy i wzruszające historie

 

Po uroczystych powitaniach i wystąpieniu Gubernator głos zabrał Scott Lang – przedstawiciel Ambasady Stanów Zjednoczonych, który pozdrowił wszystkich zebranych od Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezińskiego.  Podkreślił też jak ważna jest pomoc Ukrainie i  że obecnie w Polsce jest około miliona uchodźców z Ukrainy. Są to głównie dzieci z matkami, które niejednokrotnie pracują i przyczyniają się do wzrostu PKB. Dyplomata podkreślił także że Prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejną falę pomocy dla Ukrainy.  „I to jest bardzo dobra wiadomość.” – dodał na zakończenie.

 

Valentyna Kuzmin wicekonsul Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie w swoim wystąpieniu powiedziała:

– Szanowni Państwo drodzy goście i przyjaciele. Dzisiaj przypada największe święto wolności -dzień niepodległości Ukrainy. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to, że jesteście za nami i nas wspieracie, nie tylko dzisiaj, ale już od lat.  Z całego serca pragnę podziękować Państwu za wsparcie i zaangażowanie w realizację charakternego projektu „Rotary dla dzieci z Ukrainy”. Dzięki Państwa nieocenionej pomocy zostały zorganizowane działania, które wniosły radość i wsparcie w trudnych chwilach, czyli takich jakie przeżywają dzieci z Ukrainy. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie trwała a kolejne projekty przyniosą również pozytywne efekty. Razem możemy więcej i razem możemy czynić dobro. Dziękuję uprzejmie.

Prezydent Miasta Zamościa Rafał Zwolak, podczas swojego wystąpienia opowiedział wzruszającą historię:

Szanowni Państwo, jestem szczęśliwy, że w tym przepięknym miejscu mogę uczestniczyć w jakże wyjątkowym koncercie, wśród osób, które potrafią dzielić się tym co mamy najcenniejsze – sercem i dobrem. Jestem dumny, że mogę gdzieś być w gronie ludzi, którzy są wrażliwi na krzywdę drugiego człowieka, oddają nie tylko tak ważne grosiki i pomoc rzeczową, ale oddają też cząstkę siebie i swój czas który jak wiemy wszyscy jest bezcenny.

Zamość, także za sprawą rotarian – wspaniałych ludzi, przyjmował do swoich domów na wypoczynek dzieci, którym wojna zabrała rodziców, radość, marzenia, wszystko. I dzięki temu, że zostały otoczone profesjonalną opieką i miłością zaczęły się uśmiechać i przytulać. Laurki z serduszkiem z napisem dziękuję, namalowane przez te dzieci są najpiękniejszym podziękowaniem. Podziękowaniem, które nie ma ceny i to pokazuje, że ta pomoc ma sens.

Jestem dumny, że Zamość ma tak wyjątkowych przedstawicieli Rotary Club Zamość Ordynacki. Widziałem i wiem, że pomogliście Państwo i pomagacie cały czas, zwłaszcza tym małym bezbronnym i odartym przez wojnę z dzieciństwa. Gdy wybuchła wojna Zamościanie byli najbliżej granicy, przez którą uciekała przed bombami rzeka ludzi. A wśród nich, tego nie da się zapomnieć, maleńkie dzieci, z plecaczkami które w mrozie tupały dzielnie nóżkami. Staliśmy wtedy na granicy. I przed oczami mam taki obrazek małego chłopca, miał może ze dwa lata, w czapce pilotce, ze smoczkiem otulony różowym kocykiem. Po przekroczeniu granicy z mamą siedział na walizce i nie miał nawet już siły płakać. Takich dzieci były tysiące. I na koniec pozwólcie, że podzielę się jeszcze jedną króciutką historią z jednego wyjazdu z RC Zamość Ordynacki do jednego z sierocińców.

Tam trafiły dzieci z Buczy. Dałem dziesięcioletniemu chłopcu paczkę i zapytałem, jak ma na imię i skąd jest a on nic mi nie odpowiedział.  Wtedy podeszła do mnie opiekunka i powiedziała, że Dima (bo tak miał na imię chłopiec) podczas bombardowania stracił oboje rodziców i z tego szoku stracił też mowę.

I wszyscy tutaj dziś zebrani widzieliśmy potrzebę takiej pomocy i wszyscy wiedzieliśmy, że to nasz zwykły ludzki obowiązek i wiem, że każdy z Państwa robił niesamowite rzeczy, każdy starał się i wciąż to robi, zmieniać świat na lepsze.

Bo dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy ja się dzieli. I za to Szanowni Państwo kłaniam się Wam bardzo nisko i bardzo dziękuję.

 

Międzynarodowa solidarność

 

Na zakończenie głos zabrał Hans-Hermann Kasten wiceprezydent Rotary International:

Jest mi niezmiernie miło przekazać pozdrowienia od Prezydent Rotary International Stephanie Urchick. Pokój i stabilizacja, szczególnie w tej części świata są szczególnie bliskie jej sercu. Dzisiejszy koncert na rzecz zdrowia ukraińskich dzieci daje nam możliwość podziękowania.

Dziękujemy wszystkim Polakom, którzy spontanicznie i trwale pomagają od czasu ataku Rosji na Ukrainę. Dziękujemy wszystkim polskim Rotarianom, którzy pomagają od tak dawna i wszystkim organizacjom społeczeństwa obywatelskiego takim jak Fundacja Common Men for Ukraine które nas wspierają.

Mogę zapewnić, że Rotarianie z całej Europy są również zaangażowani w pomoc Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy. W 2022 roku tylko z niemieckich klubów Rotary napłynęło ponad 29 mln Euro darowizn.

Jesteśmy również zaangażowani w wiele projektów w Polsce. Pomoc dzieciom i młodzieży jest szczególnie bliska sercom niemieckich Rotarian także na całym świecie. Również e tego punktu widzenia chciałbym jeszcze raz podziękować za to zaangażowanie.

Rotarianie to Ludzie czynu. Pokazujemy to w naszych projektach na rzecz ukraińskich uchodźców. My Rotarianie nie możemy przynieść pokoju na Ukrainie, ale możemy złagodzić znaczące cierpienia ludzi na Ukrainie i uchodźców szukających ochrony w Polsce i innych częściach Europy. Możemy spróbować umożliwić im godne i zdrowe życie. To wsparcie jest naszym wkładem w pokój.

 

Muzyka przynosi nadzieję

 

Po przemówieniach Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, pod batutą wspaniałej Magdaleny Pawlisz, wprowadziła nas w świat dźwięków, który od pierwszych taktów uwertury Mozarta przenikał do głębi duszy. Muzyka niosła ze sobą przesłanie nadziei. Każda nuta była jak obietnica lepszego jutra, jak balsam na serca dzieci, które zbyt wcześnie doświadczyły okrucieństwa wojny.

Głos amerykańskiej mezzosopranistki Claire McCahan, delikatny a zarazem pełen mocy, wznosił się ponad orkiestrę, dotykając najczulszych strun naszych serc. Pieśni Berlioza, przepełnione tęsknotą i nadzieją, odbijały się echem w sercach każdego słuchacza, przypominając o utraconych domach, rozdzielonych rodzinach i marzeniach brutalnie przerwanych przez wojnę.

Wśród publiczności zasiedli wyjątkowi goście – przedstawiciele władz, dyplomaci, a przede wszystkim dzieci z Ukrainy, które dzięki programowi „Zdrowie Dzieci Ukrainy” mogły choć na chwilę zapomnieć o traumie wojny. Ich obecność była najbardziej poruszającym momentem wieczoru. Ich uśmiechy, choć nieśmiałe, były dowodem na to, że nawet w najciemniejszych czasach istnieje nadzieja.

Koncertowi towarzyszyła także wystawa pod nazwą „Kolory życia”, przedstawiająca prace plastyczne dzieci żołnierzy ukraińskich, którzy zginęli w walce z agresorem rosyjskim. Prace te powstały podczas pobytu dzieci w Polsce w ramach projektu „Zdrowie dzieci Ukrainy”.

Wystawa prac dzieci cieszyła się dużym zainteresowaniem. Fot. Jerzy Wcisła 

 

Wyrazy wdzięczności

 

W trakcie koncertu Magdalena Pawlisz poprosiła na scenę założycieli Fundacji Common Man for Ukraine. Uczestnikom koncertu pojawili się Alex Ray i Steven Rand, Lisa Mure i Susan Mathison a ukraińskie dzieci wręczyły im specjalnie przygotowane podziękowania.  Na ich twarzach malowało się wielkie wzruszenie. Na scenie pojawiła się także Birgit Osterwald przewodnicząca Ostseeforum i Janina Modelska-Zielonka i te osoby także otrzymały podziękowania od ukraińskich dzieci.

 

 Wzruszający moment podziękowań. Fot. Jerzy Wcisła

 

Common Man for Ukraine to inicjatywa Rotary w Plymouth (stan New Hampshire, USA), finansowana przez Alexa Raya i tysiące hojnych Amerykanów z całych Stanów Zjednoczonych. Dwóch Rotarian, Alex Ray i Steve Rand, oraz ich partnerki Lisa Mure i Susan Mathison zainicjowali przedsięwzięcie w marcu 2022 roku po tym, jak na Ukrainę spadły pierwsze rosyjskie bomby. Do tej pory Fundacja ta zebrała 3,5 miliona dolarów. Współpracując z Rotarianami-bohaterami zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Common Man for Ukraine, Rotarianie i darczyńcy zapewniają żywność, ciepło i terapię łagodzenia traumy ukraińskim dzieciom z terenów objętych wojną, dzieciom-uchodźcom i dzieciom przesiedlonym wewnętrznie w Ukrainie. Wspólnie, w trzech krajach, ten rotariański wolontariacki program dostarczył ponad 1200 ton żywności, śpiwory i generatory dla dzieci ukrywających się w schroniskach i „sierocińcach” na terenie całej Ukrainy.

Jak podkreślili współzałożyciele Fundacji: „Common Man for Ukraine z dumą współpracuje z polskim Rotary Clubem Zamość Ordynacki, organizując comiesięczne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci, które straciły ojców w wojnie trwającej w Ukrainie; do tej pory w turnusach wzięło udział ponad 700 dzieci. Jako Rotarianie w akcji, żyjący w zgodzie z najlepszymi zasadami Służby ponad własne korzyści i w duchu międzynarodowej przyjaźni, Common Man for Ukraine pomaga ukraińskim dzieciom w ich dramatycznej sytuacji, szerzy pokój i jest żywym przykładem „Magii Rotary”.

Chcielibyśmy wyrazić głęboki podziw i wdzięczność naszemu odważnemu, życzliwemu, cierpliwemu i oddanemu partnerowi, doradcy i bohaterowi, Rotarianinowi Ryszardowi Łuczynowi z RC Zamość Ordynacki, koordynatorowi pomocy Ukrainie w Dystrykcie 2231 Polska, krajowemu koordynatorowi Komitetów Międzykrajowych, przewodniczącemu Komitetu Międzykrajowego Polska-Ukraina. Dla nas jest on „Królem Ryszardem Lwie Serce”, naszym Przyjacielem. Dla tysięcy dzieci w Ukrainie jest w stanie przenosić góry, w ciszy, dzieląc się miłością i swoim autorytetem na rzecz pozytywnych zmian w ich życiu. Jesteśmy mu na zawsze wdzięczni.

 

 

Kulminacja i zakończenie

 

Kulminacją koncertu było wspólne wykonanie finału z opery „Zaporożec za Dunajem” przez Claire McCahan i dzieci z Ukrainy. Ten wzruszający moment, pełen symboliki i emocji, przypomniał nam o sile jedności i znaczeniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Koncert zakończył się owacją na stojąco. Publiczność, poruszona muzyką i historiami dzieci, nie szczędziła braw. Był to wieczór, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Wieczór, który przypomniał nam o tym, co w życiu najważniejsze – o miłości, nadziei i solidarności.

„Rotary dla Zdrowia Dzieci Ukrainy” to nie tylko program pomocowy, to misja. Misja, która trwa już dziesięć lat, niosąc nadzieję i wsparcie tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Muzyka, która zabrzmiała tego wieczoru, była pięknym wyrazem tej misji. Była głosem dzieci, które straciły ojców, ale nie straciły nadziei. Była hymnem na cześć tych, którzy niosą pomoc, i tych, którzy jej potrzebują.

Niech ten koncert będzie inspiracją dla nas wszystkich. Niech przypomni nam, że każdy z nas może zrobić coś dobrego dla innych.

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Fot. Dorota i Jerzy Wcisła, RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Ruszyły zapisy na Rotary Cup 2024

Rotarianki i Rotarianie z całej Polski, Gubernator Dystryktu 2231 Krystyna Baj-Pawluk zaprasza Was do udziału w największym sportowym wydarzeniu roku…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.