Kompleksowa rehabilitacja dla podopiecznych

Kompleksowa rehabilitacja dla podopiecznych

10 letnia Tamarka to już czwarta z osób, które zostały objęte przez RC Elbląg, programem stałej rehabilitacji.

Dziewczynka od trzeciego roku życia choruje na białaczkę. W związku z charakterem choroby wymaga sterylnych warunków bytowania. Tym bardziej , że ma już za sobą również również ciężki przypadek sepsy, z którego udało się jej wyjść, ale niestety z kolejnymi powikłaniami. Z uwagi na to, że Tamarka jest objęta indywidualnym programem nauczania, w warunkach domowych, dlatego członkowie klubu podarowali jej także laptop.

Dzięki nawiązaniu współpracy z jedną z pracowni rehabilitacyjnych, klub ma możliwość precyzyjnego zdiagnozowania potrzeb naszych podopiecznych, wyboru wariantu ich rehabilitacji i co równie ważne wynegocjowania ceny. W tym przypadku nie chodzi o pokrywanie kosztów okazjonalnych zabiegów ale o to, co w procesie rehabilitacji jest najważniejsze: kompleksowość i ciągłość. Cała czwórka – a są to: ośmioletnia, sparaliżowana częściowo po przerwaniu rdzenia kręgowego Angelika, piętnastoletni Marcin po porażeniu dziecięcym poruszający się na co dzień na wózku, Tamarka i trzydziestodwuletni Adam z zespołem Downa, regularnie ćwiczy pod okiem wykwalifikowanych specjalistów kilka razy tygodniowo realizując stworzone specjalnie dla nich indywidualne programy.

W skali roku to kilkaset zabiegów i w związku z tym jest realna szansa na istotną poprawę stanu ich zdrowia. Efekty już widać. A członkowie RC Elbląg mają satysfakcję, że decyzja o kompleksowym programie rehabilitacji była „strzałem w dziesiątkę”.

Paweł Kasperczyk
RC Elbląg
Fot. archiwum Klubu

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.