Kolejna Konferencja odbędzie się w Zamościu

Kolejna Konferencja odbędzie się w Zamościu

W ostatnich dniach kwietnia we Florencji odbyła się trzecia już konferencja miast będących siedzibami klubów Rotary, a jednocześnie wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pomysł tych spotkań wywodzi się z RC Urbino i tam w 2013 roku odbyło się pierwsze z nich. Kolejne to Stambuł (2015) i właśnie Florencja w bieżącym roku. Podczas tego wydarzenia  Prezydent RC Florencja Carlo Francini Vezzosi ogłosił, że następna konferencja w 2019 roku odbędzie się w Zamościu, o czym z przyjemnością zawiadamiamy.

 

Tym razem nasz Dystrykt reprezentował RC Zamość Ordynacki. Zabrakło Warszawy, Krakowa i Torunia. Na spotkanie przybyło wiele klubów z przeróżnych zabytkowych miast. Odbywało się w refektarzu bazyliki Santa Croce zdobionym rewelacyjnymi freskami Taddeo Gaddiego (1333).

 

Tematem konferencji było światło. O naszych wrażeniach wzrokowych, sposobach oświetlenia, próbach i błędach czynionych we Florencji, także o ekonomicznych aspektach zużycia energii mówili fachowcy – inżynierowie i architekci. Z racji na patronat UNESCO spotkanie zaczęło się jednak od interesującego wykładu Dyrektora Regionalnego Biura Nauki i Kultury UNESCO pani Ana Luiza Thompson-Flores. Gościem i jednym z mówców był także Prezydent Florencji Dario Nardella.

 

Kolejna część konferencji to przedstawienia klubów dotyczące ich dokonań, a także planów na przyszłość. Za dwa lata ma przecież być kolejna konferencja, a do jej przygotowania zgłosiły się Rzym, Wenecja i Zamość. Przeważyła argumentacja Prezydenta RC Zamość Ordynacki Anny Kaczmarczyk. Nie bez znaczenia miała jej doskonała znajomość języka włoskiego. Decyzję Prezydent RC Florencja Carlo Francini Vezzosi ogłosił wieczorem podczas gali w pałacu Borghese – następna konferencja w 2019 roku odbędzie się w Zamościu o czym z przyjemnością zawiadamiamy. Tym razem liczymy na udział innych polskich miast i wszystkich zainteresowanych problematyką miejsc zabytkowych. Ostatnim akcentem było zwiedzanie ogrodów willi Bardini uświetnione występem „Sbandieratori Citta di Firenze”.

 

Przyjemnie było być gościem, teraz czeka nas przygotowanie następnego spotkania. Liczymy tu na pomoc Dystryktu oraz klubów z miast będących na liście UNESCO.

 

Włodzimierz Bentkowski

RC Zamość Ordynacki

 

Fot. z arch. Włodzimierza Bentkowskiego

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.