Jubileuszowa instalacja artystyczna w Inowrocławiu

Jubileuszowa instalacja artystyczna w Inowrocławiu

W Inowrocławiu przy budynku Solanki Medical SPA (ul. Wilkońskiego 23) stanęła specjalna instalacja artystyczna upamiętniająca 90-lecie działalności Rotary w Polsce oraz 25- lecie RC Inowrocław. Autorem instalacji jest artysta z Inowrocławia rotarianin Leonard Franciszek Berendt, a wykonawcą firma Opakmet.

 

Inowrocławscy Rotarianie postanowili uczcić jubileusz powstania klubu poprzez pozostawienie trwałej pamiątki w Inowrocławiu. Pomysł narodził się w trakcie rozmowy artysty Leonarda Franciszka Berendta ze ś. p. Tadeuszem Chęsym, prezesem „Solanki Medical SPA”. Za życia tego wielkiego mecenasa kultury nie udało się zrealizować tego pomysłu. Po jego śmierci przychylnie na tę inicjatywę spojrzał jego syn – Artur Chęsy. Efektem jest instalacja, którą mijać będą codziennie kuracjusze i goście Parku Solankowego.

 

Uroczystość odsłonięcia instalacji odbyła się 8 czerwca 2021 roku. Wydarzenie prowadził prezydent RC Inowrocław Rafał Mikołajewski. W wydarzeniu wziął udział Gubernator polskiego Dystryktu Janusz Koziński i Gubernator Nominat Piotr Jankowski.

 

– W 2021 roku obchodzimy 90. rocznicę powstania Rotary Club w Polsce. Bardzo się cieszę, że RC Inowrocław pamięta o tym i celebruje to w tak wspaniały sposób – mówił w trakcie spotkania Janusz Koziński Gubernator polskiego Dystryktu.

 

Uroczystość była okazją do przekazania wyrazów uznania dla wielu inicjatyw pomocowych jakie podejmują inowrocławscy Rotarianie w swojej lokalnej społeczności. O szacunku dla dokonań RC Inowrocław i randze tego wydarzenia świadczy obecność oraz wiele ciepłych słów i życzeń od ważnych gości. W wydarzeniu wzięli udział m. in.: Elżbieta Piniewska Przewodnicząca Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego, Wiesława Pawłowska Starosta Inowrocławski, Włodzimierz Figas członek zarządu Starostwa powiatowego w Inowrocławiu, Ryszard Brejza Prezydent Miasta Inowrocławia, Tadeusz Kasprzak Wójt Gminy Inowrocław oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Inowrocław Patryk Kaźmierczak, który przekazał także życzenia od senatora Krzysztofa Brejzy i posłanki Magdaleny Łośko, a także radny Rady Miejskiej Inowrocławia Jarosław Kopeć oraz Wiesław Juchacz Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Inowrocławiu. 

 

Instalację upamiętniającą ważne dla polskiego Rotary daty wykonano ze stali kortenowskiej o charakterystycznym rdzawym nalocie. Jest to stal i podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Koło zębate – symbol Rotary zostało wykonane ze stali nierdzewnej. Całość daje bardzo ciekawy efekt. Z pewnością będzie to trwała pamiątka obecności Rotarian w Inowrocławiu.

Rafał Mikołajewski, RC Inowrocław

Fot. z arch. RC Inowrocław

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.