Toruńscy Rotarianie zapraszają

Toruńscy Rotarianie zapraszają
Rotary Club Toruń obchodzi w tym roku trzydziestolecie swojej działalności. Na pierwszą część obchodów jubileuszu złoży się uroczyste wspomnienie historii, osiągnięć i zamierzeń klubu, które będzie miało miejsce 7 czerwca 2021 roku. Spotkamy się online z udziałem między innymi Prezydenta Rotary International Holgera Knaacka oraz Gubernatora Dystryktu 2231 Polska Janusza Kozińskiego.
Ważnym punktem obchodów jubileuszu jest utworzenie zielonego skweru o nazwie Rotary. Klub otrzymał od miasta teren, który zostanie przez nas obsadzony zielenią oraz znajdzie się na nim pamiątkowa tablica. Skwer znajduje się w bardzo ruchliwej części Torunia, które z pewnością będzie dobrze kojarzyć się z naszą działalnością.
W idei powstania naszego klubu uczestniczyli amerykańscy przyjaciele: Frank Surma oraz Leonard Zawacki. W późniejszej działalności wraz z klubami zagranicznymi współfinansowaliśmy liczne granty dla służby zdrowia, w tym również na Ukrainie, fundowaliśmy stypendia dla niezamożnych gimnazjalistów i licealistów. Od 1994 r. przy hojnym osobistym wsparciu Franka Surmy (wieloletniego honorowego członka naszego klubu) corocznie wysyłamy jednego studenta UMK na pełny rok studiów w Southern Oregon University w Ashland. W ciągu niemal trzydziestoletniej działalności klub wysłał i gościł ponad 120 licealistów w ramach Programu Wymiany Młodzieży (Youth Exchange Program) między Toruniem a USA, Kanadą, Meksykiem i Brazylią. Obecnie zaangażowaliśmy się w projekt remontów pokoi dla dzieci z niezamożnych rodzin, dzięki czemu ich warunki bytowe poprawiają się i motywacja do nauki rośnie.
Klub zaprasza wszystkich chętnych do udziału w jubileuszowym spotkaniu 7 czerwca o godz. 18.30 – oczywiście online – wystarczy wysyłać maila na maciej@lenkiewicz.net.
Maciej Lenkiewicz
Prezydent RC Toruń
Fot. z strony: http://www.rotary.torun.pl/ wraz z grafiką jubileuszową RC Toruń

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.