Jesteśmy z Wami walcząca Ukraino!

Jesteśmy z Wami walcząca Ukraino!

Pokój jest jednym z kamieni węgielnych naszej działalności jako organizacji charytatywnej.” –  takie zdanie rozpoczyna prezentację celów działalności RI na jej portalu: Promoting Peace (https://www.rotary.org/en/our-causes/promoting-peace)

My, Polacy jesteśmy, po 24 lutego br. szczególnie inspirowani tym celem. Nasi najbliżsi sąsiedzi, Ukraińcy, w swojej dążności do demokracji i wolności, zostali zaatakowani przez sąsiada- imperialnego spadkobiercę Związku Sowieckiego- putinowską Rosję. Nie mogąc pozostawać obojętnym, cały nasz dystrykt , 2231 stanął do pomocy i wsparcia. Chcę tu napisać w jaki sposób my, czyli Rotary Club Kraków, uczestniczymy w tym wspólnym wysiłku.

Od początku agresji zostaliśmy zasypani listami, SMS-ami, emailam i zapytaniami od rotarian z wielu miejsc na świecie, a także ludzi zbliżonych do Rotary, ofiarującymi swoją pomoc. Kierowaliśmy wszystkich do skoordynowanej akcji dystryktalnej, z prośbą o udzielanie wsparcia finansowego. Wszystkich pomagających, którzy wsparli konto Klubu Zamość, zarządzającego pomocą dystryktalną nie mieliśmy szans poznać.

Jednak wielu darczyńców zarówno przekazujących pomoc materialną jak i finansową zwracało się do naszego klubu wprost, licząc na bezpośrednią pomoc klubową.

Akcji tych nazbierało się co niemiara: od zakupów, pomocy logistycznej do osobowej. Wielka przesyłka – 23 palety z darami od Ukraińskiego Grecko-katolickiego Kościoła w USA z naszą pomocą i wsparciem administracyjnym, dotarła do Polski morzem i ostatecznie wylądowała we Lwowie.

Regularne wsparcie finansowe zasila fundację prowadzącą dom noclegowy dla uchodźców (również tych z Białorusi). Oferują dach nad głową i całodobowe wyżywienie dla ok 150-200 potrzebujących, od samego początku wojny. Dzięki naszym kontaktom ze Stowarzyszeniem Lekarze Nadziei podopieczni z domu noclegowego mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w ich przychodni.

Podmiejski dom jednego z naszych członków, został zaadaptowany na schronisko dla rodzin z dziećmi i klub tę akcję wspiera materialnie.
Wielokrotnie dokonywaliśmy zakupów środków codziennej potrzeby, przekazując je do punktów przyjmujących uciekinierów z Ukrainy.

Na zamówienie jednego ze szpitali w Stanisławowie na Ukrainie parokrotnie kupowaliśmy konieczne materiały opatrunkowe, środki medyczne i lekarstwa pierwszej, wojennej potrzeby.

W współpracy z klubem Wawel oraz z dystryktem z Paryża, zorganizowaliśmy transport oraz dystrybucję około 40 kompletnych zestawów komputerowych, zaoferowanych przez wielką korporację przemysłu spożywczego z Francji. Komputery trafiły do szkól w Małopolsce prowadzących klasy z językiem ukraińskim dla dzieci uchodźców.

Naszym głównym osiągnięciem pomocowym było zorganizowanie zakupu oraz darowanie Ukrainie trzech samochodów – karetek. Nie trzeba uzasadniać jak bardzo ten typ samochodu jest potrzebny w warunkach wojennych. Były to różne ambulansy. Środki na te zakupy pochodziła ze zbiórek od naszych amerykańskich kolegów jaki i współpracujących z nami klubów europejskich.

Pierwszy, to opancerzony samochód, pierwotnie przeznaczony do przewozów bankowych. Zakupiliśmy go na skutek sugestii znanego dziennikarza-reportera, znawcy Rosji i Ukrainy Jacka Hugo-Badera, który pośredniczył w innych tego typu operacjach już wcześniej. Nasz zakup został technicznie zmodyfikowany do przewozu ludzi, rannych w pozycji leżącej i przekazany z pomocą Jacka Hugo Badera jednostce wojskowej we wschodniej Ukrainie. I już wiemy – dostaliśmy filmik z transportu rannego żołnierza, że nasz dar spełnia swoją rolę.

Druga karetka – w pełni wyposażony Mercedes-Benz został zakupiony w Niemczech przez nasz partnerski klub z Bielefeld. Dużą pomocą było wsparcie uzyskane od kawalerów maltańskich z Niemiec oraz Joannitów będących gałęzią protestancką tego szacownego zakonu.

Nasz klub kontrybuował wpłatą gotówkową a także pomocą logistyczną przy przekazaniu stronie ukraińskiej – ale o tym dalej. Karetka z Niemiec została bogato wyposażona w dodatkowy sprzęt medyczny co znacznie podniosło jej użytkową przydatność.

I wreszcie trzecia karetka, nasz ‘samodzielny’ zakup wozu marki Renault jako dar dla organizacji charytatywnej w Ukrainie – „BEZPIECZNE DOTACJE Fundusz Charytatywny” z Kijowa, współpracującej z siłami zbrojnymi Ukrainy, a więc końcowy odbiorca musi pozostać anonimowy.

Przekazanie dwóch karetek, zostało zorganizowane w jednym dniu przez nasz klub. Sama procedura trwała praktycznie cały dzień z różnych, również humorystycznych względów – kiedy to kierowcy karetki niemieckiego pochodzenia przyjechali bez paszportów i nie mogli wjechać na przejście graniczne. Tak z dalszej odległości rozumiana jest Ukraina. Na szczęście, wszystko skończyło się dobrze i karetki odjechały pełnić swoją służbę.

Mój przekaz naszej dotychczasowej służby pomocowej dla walczącej Ukrainy – która jest kontynuowana, zakończę liczbą. Wsparcie nasze – to w sumie około 150 tys. zł (nie licząc karetki z Niemiec o wartości ok. 39 tys. €) uzyskane z wpłat naszych członków i znajomych, oraz różnych instytucji (również rotariańskich, ale nie tylko) zagranicznych zarówno z Europy jak i w znaczącej części z USA. W tym nowym roku rotariańskim kontynuujemy naszą pracę, mając nadzieję, że pokój zawita za naszą wschodnią granicą.

Zbigniew Hajduk i Piotr Metzler /RC Kraków
Zdjęcia własne

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.