Jesienne sprzątanie elbląskiej Bażantarni

Jesienne sprzątanie elbląskiej Bażantarni

Klub RC Elbląg Centrum, w sobotę, 22 września 2018 roku, w ostatni dzień lata, zebrał mieszkańców Elbląga aby wspólnie sprzątnąć okoliczny Las Bażantarnia, a potem wspólnie spędzić czas przy ognisku z kiełbaskami.

Złota polska jesień – doskonale wiemy co to znaczy. Bażantarnia jest takim miejscem w Elblągu, w którym jesień uwidacznia się w naprawdę magiczny sposób. Od 21-23 września odbywa się akcja Sprzątania Świata, promowana co roku przez Fundację Nasza Ziemia. Tym razem, pod hasłem „Akcja Segregacja”. Pomysł był taki, aby Elbląg też wziął w niej udział, poprzez zadbanie właśnie o czystość pięknej Bażantarni.

W organizacji wydarzenia Klub otrzymał nieocenione lokalne wsparcie od Nadleśnictwa Elbląg, Urzędu Miasta Elbląg, Zarządu Zieleni Miejskiej, Zakładu Utylizacji Odpadów oraz Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Na specjalnie przygotowanym stanowisku w namiocie na polanie można było pobrać worki i rękawiczki i wyruszyć aby zbierać śmieci. ZUO przygotował ulotki informacyjne dla dzieci i dorosłych o tym, jak powinna wyglądać segregacja odpadów. Obecni na miejscu leśniczy byli przewodnikami po lesie dla grup sprzątających. Do akcji przyłączyły się rodziny z dziećmi, które ochoczo wspierały rodziców w sprzątaniu. Już po godzinie, pierwsi uczestnicy wracali po nowe worki, niosąc pełne, wypełnione głównie butelkami.

Całość wysiłku zwieńczyło ognisko z kiełbaskami, przygotowane i sfinansowane przez Nadleśnictwo Elbląg.
W wydarzeniu wzięło udział około 50 osób, bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w akcji. Bażantarnia jest teraz czystsza o kilkanaście worków śmieci.

Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum
Fot. z arch. RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.