Jedna na milion, czwarta na świecie

Jedna na milion, czwarta na świecie

Joanna Roszuk Makarewicz to trzydziestoletnia mieszkanka Kołobrzegu, której przyszło zmierzyć się w nierównej walce z rakiem kory nadnercza. To niezwykle rzadki nowotwór złośliwy, na który choruje jedna osoba na milion.

Patrząc jednak na zdjęcia Joasi widzę piękną, uśmiechniętą, młodą mamę dwójki wspaniałych dzieci 7- letniej Igi i 5 -miesięcznego Maxima.

Dla wielu Joasia stała się bohaterką. Pomimo swojej ciężkiej choroby zdecydowała się donosić ciążę, dzięki czemu jako czwarta kobieta na świecie urodziła pięknego, zdrowego synka. To wielki heroizm i poświęcenie.

Joanna podjęła tą trudną walkę. Walkę o zdrowie dla swoich dzieci, swojej rodziny dla tych wszystkich którzy ją znają i kochają. Historia Joasi jest niesamowicie wzruszającą. Jej ogromny heroizm i wola walki poruszyła wiele serc.

Kobieta nie poddaje się, ma ogromną wiarę i wolę walki. Każdego dnia dzielnie stawia czoło chorobie. Do tej walki włączyło się mnóstwo osób organizując szereg różnych przedsięwzięć mających na celu zbiórkę środków finansowych na leczenie Joasi poza granicami kraju. Ta energia udzieliła się innym.

W niedzielne południe 30 lipca 2017 r. na dziedzińcu kołobrzeskiego Ratusza odbyła się impreza charytatywna pod hasłem „Walczymy o Asie, jej rodzinę i dzieci” pod honorowym patronatem RC Kołobrzeg.

To co działo się tego dnia na placu przy Ratuszu przerosło najśmielsze oczekiwania samych organizatorek. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców, turystów i kuracjuszy odpoczywających w Kołobrzegu. Bogaty program artystyczny dla dzieci i dorosłych przyciągnął mnóstwo zainteresowanych, całymi rodzinami bawiono się przy muzyce na żywo. W trakcie akcji można było degustować wykwintną zupę rybną, domowe wypieki, chleb ze smalcem z ogórkami małosolnymi zrobionymi na bazie kołobrzeskiej solanki. Na deser proponowano domowe, wspaniałe wypieki z aromatyczną kawą lub oryginalnymi lodami. Przez kilka godzin nie zabrakło atrakcji, a zainteresowanych ciągle przybywało.

Aktywność mieszkańców oraz ich dobre serce i szczodrość można było zauważyć w trakcie licytacji, zbiórki pieniędzy do puszki oraz przy specjalnie przygotowanych stanowiskach.

Akcja charytatywna okazała się ogromnym sukcesem. Tego dnia uzbierano 22.421,20 zł na leczenie Joanny Roszuk Makarewicz. Tak wspaniałego sukcesu nie byłoby bez osób, które bezinteresownie dołączały do organizatorek, wspaniałych sponsorów, ale przede wszystkich bez kołobrzeskich Rotarian.

To właśnie RC Kołobrzeg obejmując honorowy patronat nad imprezą w znaczący
sposób podniósł jej rangę. Rotarianie wspierali organizacyjnie przygotowanie wydarzenia, aktywnie włączyli się w zbiórkę pieniędzy do puszek oraz licytowali różnego rodzaju przedmioty. W ten szczególny dzień nie zabrakło też przyjaciół Rotary Club Kołobrzeg. Specjalnie na tę okoliczność, przyjechali wspierać organizatorki oraz kołobrzeskich rotarian członkowie Rotary Club Wrocław.

Tego dnia wszystkim przyświecało rotariańskie motto „ Służba na rzecz innych ponad własne interesy” jak również „Dobro powraca”.

Niewątpliwy jest fakt, iż należą się serdecznie podziękować za wspaniałe serce, okazane zrozumienie i szczodrość płynącą z głębi serca Rotarianom z RC Kołobrzeg, RC Koszalin, RC Wrocław.

Izabela Zielińska
Rotary Club Kołobrzeg

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.