6 czerwca 2017 roku odbyła się prapremiera drugiego tomu „Inferno” z trylogii biograficznej „Jan Karski. Jedno życie” – pióra Rotarianina Waldemara Piaseckiego (RC Warszawa City). Dotychczas premiery książki odbyły się w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Lublinie, a już 28 listopada odbędzie się prezentacja w Gdańsku (Muzeum II Wojny Światowej).
Na trylogię „Jan Karski. Jedno życie” składają się:
„Tom I (1914–1939) MADAGASKAR” opisujący okres do wybuchu wojny (dzieciństwo w Łodzi, studia we Lwowie, podchorążówka artylerii konnej, praca w MSZ do chwili ogłoszenia mobilizacji w sierpniu 1939 roku);
„Tom II (1939–1945) INFERNO”, obejmujący czas drugiej wojny światowej (kampania wrześniowa, wzięcie do niewoli sowieckiej 17 września, ucieczka z niewoli, działalność w Podziemiu, misje kurierskie, próby mobilizowania polityków oraz społeczności Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dla ratowania Polski spod zagrożenia dominacją sowiecką i Żydów z Holocaustu, pisanie książki „Story of a Secret State”);
„Tom III (1945–2000) MANHATTAN”, opisujący okres powojenny (próby znalezienia swego miejsca na Zachodzie, studia i kariera w Georgetown University, sytuacja rodzinna i małżeństwo, działalność niepodległościowa, związki z Polską po 1989 roku, pozycja wśród elit III RP, przyjaźnie, honory i zaszczyty, poglądy na miejsce i rolę Polski w świecie, związki ze światem żydowskim, pozycja bohatera, który próbował powstrzymać Holocaust, a potem zwalczał antysemityzm oraz był przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego).
Do roli biografa Profesor desygnował Waldemara Piaseckiego, swego najbliższego przyjaciela i wieloletniego współpracownika. Przedmowę do książki napisał Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i wieloletni przyjaciel Jana Karskiego. Tom pierwszy ukazał się nakładem wydawnictwa Insignis Media w maju 2015 roku. Trzeci tom trylogii ukaże się nakładem tej samej oficyny.
Wybitny Rotarianin – Jan Karski od 1934 roku do śmierci pozostawał związany z ruchem rotariańskim. Od 1995 roku był członkiem honorowym RC Kazimierz Dolny. Podczas swojej misji wojennej goszczony był przez dziesiątki klubów Rotary w Wielkiej Brytanii i USA, gdzie prezentował sytuację w okupowanej Polsce, w tym, dokonującą się hitlerowską zbrodnię na narodzie żydowskim. Także w czasie swej kariery akademickiej i z racji pozycje międzynarodowego autorytetu w obszarze upamiętniania zbrodni Holocaustu był stałym gościem klubów rotariańskich.
Więcej informacji na temat książki na stronie wydawnictwa Insignis. Oto link: http://www.insignis.pl/jankarski/
Redakcja