Z wizytą w Izraelu

Z wizytą w Izraelu

W marcu 2016 roku, w ramach wymiany i współpracy międzynarodowej, ośmioosobowa delegacja z Interact Klubów: Jelenia Góra Cieplice i Polanica Zdrój wraz z opiekunami wyjechała do Izraela. Zaproszenie wystosowali Rotarianie i Interactorzy z Gan Yavne. Z naszej strony wizytę zorganizował Komitet Międzykrajowy Polska –Izrael oraz Komitet ds. Interactu.

Młodzież spędziła w Izraelu tydzień, poznając historię, kulturę, obyczaje, a także wymieniając się doświadczeniami z młodzieżą z zaprzyjaźnionego klubu w Gan Yavne. Była to też okazja do praktycznego doskonalenia języka angielskiego, w bezpośrednich kontaktach.

Interactorzy wspólnie zwiedzili Jerozolimę, Nazaret, najstarszą część Tel Avivu – Jaffę. Duże wrażenie wywarła wizyta w muzeum Yad Vashem. Chętni pływali w morzu oraz rzece Jordan. Wizyta w Izraelu obfitowała również w oficjalne spotkania, między innymi: z burmistrzem i władzami Gan Yavne, Rotary Klubem – Gan Yavne.

Bardzo ważne i interesujące było spotkanie w RC Gedera. Przybył na nie Gubernator D 2490 Emil El-Asmar, DGE Gabi Oren, IPDG Mali Levi, ambasador RP w Izraelu Jacek Chodorowicz oraz Przewodniczący Komitetu Międzykrajowego Izrael-Polska Shlomo Bronher. Naszej delegacji przewodniczył Prezydent RC JG Cieplice Jan Ogłaza. Interact izraelski reprezentowany był przez IAC: Gan Yavne, Modiin, Lod i Gedera. Kluby Interactu poprzez prezentacje multimedialne miały okazję do zaprezentowania swej działalności i wymiany doświadczeń. Ambasador RP w swoim wystąpieniu podkreślił rolę pracy z młodzieżą dla budowania pokoju i przyjaźni między narodami.

Dodatkowo na czas wizyty przypadł „Purim” – żydowskie święto, w którym nasza młodzież wzięła aktywny udział. Było to całkiem nowym doświadczenie i okazja do świetnej zabawy.
Izraelska młodzież ugościła Interactorów wyjątkowo serdecznie. Nawiązane zostały nowe przyjaźnie. Przy pożegnaniu, jak zawsze nie obyło się bez łez.

Na zakończenie chcemy serdecznie podziękować naszym gospodarzom za gościnność, troskę. Dziękujemy Klubowi i Prezydentowi RC Gan Yavne Reuvenowi Maayanowi, jego małżonce Ariel oraz Przewodniczącemu Komitetu Miedzykrajowego Izrael –Polska Shlomo Bronherowi, który czynnie uczestniczył w przygotowaniu i przebiegu wizyty.

Małgorzata Czajkowska- Przewodnicząca ICC Polska-Izrael
Adam Czajkowski- Przewodniczący Komitetu ds. Interactu
Krystyna Patynowska- Dyrektor Zespołu Szkól Ogólnokształcących w Kowarach

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.