IX Regaty Rotariańskie o Puchar Gubernatora Dystryktu 2230

IX Regaty Rotariańskie o Puchar Gubernatora Dystryktu 2230

Już po raz dziewiąty spotkaliśmy się w Giżycku (ostatnie lata ściślej: w podgiżyckich Wilkasach) by „poregacić” wśród sprawdzonych załóg rotariańskich z całej Polski, na dobrze znanym, co nie musi znaczyć nudnym i łatwym, Jeziorze Niegocin. To już też (niesamowite!) czwarta rocznica powstania naszego klubu żeglarskiego – Floty Giżycko, części International Yachting Fellowship of Rotarians. Poniżej – fragmenty relacji z regat, autorstwa Komandora Floty, Piotra Pajdowskiego i kilka jego zdjęć.

Termin naszych dorocznych regat rotariańskich został przesunięty o tydzień z powodu konwencji RI w Nowym Orleanie. Spotkaliśmy się więc w pierwszym tygodniu czerwca (od 2 do 5) w ośrodku AZS w Wilkasach prowadzonym przez Jacka Nankiewicza, honorowego komandora Floty i charterowego prezydenta RC Giżycko. W czwartek wieczorem zjechało 11 załóg z: RC Warszawa City (3 załogi), RC Giżycko (3 załogi), RC Bartoszyce, RC Olsztyn, RC Warszawa Józefów, RC Grudziądz i RC Gdańsk-Sopot-Gdynia. Leit motive’m rozmów było: „Jak pokonać Darka Dziedziula?” Przecież jego załoga już trzy razy z rzędu zwyciężyła w regatach!

Pierwszy bieg znów wygrał Darek i zanosiło się na powtórzenie jego wyniku. Jednak już w drugim biegu wygrała załoga Marzeny Bombik, trzeci zaś załoga z RC Olsztyn ze sternikiem Michałem Bałutą – zaczęły się emocje. Okazało się, że Darek nie jest nie do pokonania!

W sobotę niestety wiatr znacznie osłabł. My się jednak nie daliśmy i wypłynęliśmy na kolejne biegi. Już na start do pierwszego biegu nie wszyscy zdążyli, bo wiatr „zdechł”. Za to z bezchmurnego nieba zaczęło dopiekać słońce. Po południu nadal nie wiało, więc organizator i sędzia zarządzili kolejny bieg na… kajakach wokół
najbliższej wyspy. Wystartowało sześć załóg. Dwie się wywróciły zaraz po starcie. Trzy przebyły wyznaczony dystans prawie jedna przy drugiej. Ostatnia załoga
dobiła do mety po kilku minutach. Kajakową konkurencję wygrali… Darek Dziedziul z Tomkiem Balcerowskim!

Przed wieczorną imprezą kończącą regaty koledzy z RC Giżycko zaprezentowali mini-wystawę starych samochodów, część kolekcji członka klubu Jurka Szerszenowicza.
Wieczór kończący regaty zaszczycił swą obecnością gubernator Piotr Wygnańczuk, również stały bywalec imprez w Giżycku i członek Floty.

Więcej – w najbliższym numerze „Rotarianina”. Zapraszamy do lektury!

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnaliśmy w dniu 27 maja 2024 r. naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.