IV Charytatywna Sztafeta Integracyjna O Co Biega?

IV Charytatywna Sztafeta Integracyjna O Co Biega?

12 maja 2018 roku, na terenie Plaży miejskiej w Olsztynie, odbyła się IV Charytatywna Sztafeta Integracyjna „O CO BIEGA?”, w tym roku pod hasłem: „W kuchniach świata”.

5-osobowe drużyny tradycyjnie miały do pokonania trasę o łącznej długości 7 777 metrów, podzieloną na 5 pętli o długości około 1 550 metrów każda. W tym roku obowiązywały stroje w tematyce „w kuchniach świata” i zawodnicy nie zawiedli! Wszystkie 17 drużyn postarało się o przynajmniej jeden element gastronomiczny w swoich ubiorach, tak więc można było oglądać zastępy biegających kucharek i kucharzy, owoców i warzyw, sushi, worki ziemniaków, pszczoły na plastrach miodu i wiele innych.

Sztafecie towarzyszyły liczne atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Odbyły się pokazowe mecze frisbee oraz rugby, rozgrzewkę przed startem poprowadziła profesjonalna grupa trenerów, zaś w rozstawionych na plaży namiotach można było spróbować sił m.in. w zabawach sportowych, rozpoznawaniu przypraw, kasz, zapoznać się z zagadnieniem nie marnowania żywności, skorzystać z porad dietetyczki a także nauczyć się odczytywania etykiet na artykułach spożywczych.

Integracyjna Sztafeta „O CO BIEGA?” z założenia łączy w drużyny sportowców niepełnosprawnych i w pełni sprawnych. Najważniejsza jest tu dobra wspólna zabawa i wzajemne wspieranie się w dążeniu do wytyczonego celu, którym w tegorocznej edycji było zebranie funduszy na wyposażenie kuchni społecznej w Olsztynie. To inicjatywa naszego wieloletniego partnera – Banku Żywności. Łącznie udało się zebrać około 6 tys. zł. Ze środków tych Klub doposażył również ogród sensoryczny przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie.

Na zakończenie biegu, tuż przed ogłoszeniem wyników Sztafety, zagrał zespół „Krew, pot i łzy”, w którego skład wchodzą bardzo młodzi muzycy. Mały nie znaczy słaby – dzieci pokazały taką moc, że niejeden przechodzień zatrzymywał się z szeroko uśmiechniętą buzią.

Ewa Czułowska RC Olsztyn Varmia
Fot. Piotr Ratuszyński, RC Olsztyn Varmia

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.