Instytut Rotary w Wilnie

Instytut Rotary w Wilnie

Na konferencje i seminaria w Wilnie (12-16 września 2018 roku) zjechali się goście z 31 krajów wschodnio-północnej Europy (tzn. ze strefy 15 i 16 Rotary International) jak także specjalni goście z Ameryki północnej, Afryki i Rosji. Razem około 200 liderów z Rotary International, łącznie z 13 osobową delegacją z Polski.

Nasz polski Dystrykt reprezentowali PDG Piotr Wygnańczuk – Dyrektor Zarządu Rotary International i  organizator wydarzenia, PDG Barbara Pawlisz – Asystentka Koordynatora Strefowego strefy 16, PDG Janusz Potępa – Przewodniczący Komitetu Rotary Foundation, PDG Andrzej Ludek – Past Executive Chair of ICC, Angelika Przeździęk – Trener Dystryktu, Mieczysław Maciążek – Asystent Regionalnego Koordynatora ds. Fundacji Rotary w strefie 16 wraz z małżonką, Mark Krawczynski – Asystent Regionalnego Koordynatora ds. Public Image w strefie 16 oraz członkowie RC Olsztyn Varmia na czele z Gubernatorem Łukaszem Grochowskim. Wcześniej w szkoleniu dla Gubernatorów Elektów (GETS) wzięła także udział Gubernator Elekt Małgorzata Wojtas.

Dyrektor Zarządu Rotary International PDG Piotr Wygnańczuk i PDG Rolandas Statulevicius przygotowali wspólnie wspaniały program formalnych spotkań, który łączył Rotary Instytut (3 dni) z sesjami treningowymi przez 2 dodatkowe dni wokół tematów Rotary Foundation, Członkostwa, Wizerunku Publicznego i Treningu dla Gubernatorów Elektów (GETS).

Organizatorzy byli bardzo skuteczni w swoich zaproszeniach ponieważ rzadko aż tylu najważniejszych Rotarian uczęszcza razem na strefową konferencję. W Wilnie zaszczycili nas: Prezydent Rotary International Barry Rassin, Past Prezydent Rotary International i Przewodniczący Fundacji Rotary Ron Burton, Sekretarz Generalny Rotary International John Hewko, Dyrektor Zarządu Rotary International Francesco Arezzo oraz Past Dyrektorzy Rotary International Mikael Ahlberg i Per Hoyen –  członek Zarządu Rotary Foundation.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu trenerów i koordynatorów ze stref 15 i 16 oraz kilkudziesięciu Gubernatorów. Jesteśmy bardzo wdzięczni litewskiemu komitetowi organizującemu za przygotowanie całego wydarzenia. Przekazujemy szczególne podziękowania dla PDG Rolandasa Statuleviciusa.

Większość oficjalnych gości wygłaszało inspirujące, uroczyste wykłady w 6 salach konferencyjnych, a dodatkowo wszyscy z nich brali udział w entuzjastycznych dyskusjach pomiędzy sesjami w House of Friendship. Intensywny program oficjalnych sesji trwał od godz. 9.00 rano każdego dnia aż do późnego wieczora.

Obszerny kompleks hotelowy „Vilnius Grand Resort” był gospodarzem tych wydarzeń. Usytuowany wśród pięknych lasów około 18 km na północ od Wilna, obiekt jest połączony z polem golfowym. Chociaż program konferencyjny był tak intensywny, że prawie nikt nie mógł skorzystać z oferowanych przez hotel luksusów (centrum spa). Kilka osób dopiero po zakończeniu formalnych wydarzeń pozostało na kilkanaście godzin (dyktowane przez rozkład lotów powrotnych) i kilka grup nawet miało szanse pojechać na krótkie zwiedzanie urokliwego centrum Wilna.

Wybór światowych speakerów był wyjątkowo udany. Były kontrasty w stylu prezentacji i wielka różnorodność w tematyce. Dowiedzieliśmy się o wspaniałych projektach rotariańskich i o tym jak dużo robimy aby poprawić poziom życia w bardzo wielu środowiskach na całym świecie. To było szalenie inspirujące, szczególnie że byli z nami naprawdę wyjątkowi wykładowcy.

Wspomnę tylko jeden moment, kiedy wielu na sali miało łzy radości w oczach i kiedy niesamowitą misję ratowania ciężko poszkodowanych ludzi opowiedział Rotarianin, który sam był uratowany w dzieciństwie przez jeszcze inną grupę Rotarian. To była jedna z tych wielu magicznych chwil kiedy czujemy tą wspaniała energię wspólnotową naszego Rotary.

W ciągu sesji treningowych ja także miałem szanse wypromować nasze polskie doświadczenia, bo jako Polacy jesteśmy nadal zbyt mało widoczni, jednak to się szybko zmienia.

Wielu uczestników potwierdziło, iż wizerunek „zewnętrzny” Rotary jest ciągle za słaby i stoi przed nami wielkie wyzwanie jak wypromować nasze wieloaspektowe działania humanitarne. Rotary ma najlepszy ranking na świecie wśród organizacji które służą społeczeństwom. Ale jesteśmy za bardzo skromni i tak pochłonięci naszymi projektami, że nie mamy dosyć czasu, aby w wystarczający sposób się promować.

Obecnie na całym świecie, mimo wielu wspaniałych projektów, nasze członkostwo się zmniejsza. Aby powiększyć to członkostwo i nasze źródła sponsoringowe, musimy wzmocnić nasz PR i wizerunek publiczny. Powinniśmy także bardziej uszanować i uznać trud naszych Rotaractorów, aby utrzymywali się w naszej rodzinie rotariańskiej i przechodzili jak najbardziej płynnie do pełnego członkostwa w Rotary. Obecnie, w skali świata ponad 95% Rotaractorów nie podejmuje pełnego członkostwa w naszych klubach. To wielka strata potencjału na przyszłość i musimy wszyscy pracować aby ten trend odwrócić. Pamiętajmy, że Rotaraktorzy pomogą nam zrewitalizować nasze starzejące się kluby. Już teraz w moim klubie 5 nowych Rotaractorów powiększyło dynamikę naszych spotkań i stworzyło wiele radosnych chwil.

Rotariańskie hasło na ten rok: „Bądź inspiracją” zostało podkreślone przez naszych gospodarzy w Wilnie dodatkowym hasztagiem: „Realizujmy nasze marzenia”. Te bardzo trafne hasła idealnie odnoszą się do naszych wieloaspektowych, wielkich projektów. Najważniejszą misją Rotary jest nadal eliminacja Polio na całym świecie. Ponieważ jesteśmy „People of Action” (ludźmi czynu), nawet ta walka już zbliża się do finału. Tak tworzymy historię ludzkości, zmieniamy jej los na lepsze!

Kolejne wspólne zjazdy dla krajów w naszej strefie odbędą się w dniach 5-7 kwietnia 2019 roku w Warszawie jako Zone Training Seminar (dla liderów strefowych) i kolejny Instytut Rotary dla wszystkich Rotarian z 31 krajów w Gdańsku w dniach 25-29 września 2019 roku.

Życzę wszystkim wspaniałego roku rotariańskiego w kadencji DG Łukasza Grochowskiego i pamiętajcie: Bądźmy inspiracją i realizujmy nasze marzenia.

Mark Krawczyński
RC Warszawa City
Asystent Regionalnego Koordynatora ds. Public Image w strefie 16

Fot. źródło: https://www.facebook.com/Rotary-Institute-GETS-2018-Vilnius/ https://www.facebook.com/RotaryPolska/

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.