Inauguracja nowej kadencji

Inauguracja nowej kadencji
5 lipca 2018 roku w Rotary Club Olsztyn, swoją inauguracyjną wizytę złożył Gubernator Dystryktu 2231 Rotary International kadencji 2018/2019 Łukasz Grochowski (członek RC Warszawa-Żoliborz). Gubernator odebrał łańcuch – symbol służby rotariańskiej, z rąk PDG Piotra Wygnańczuka (RC Gdynia) – członka Zarządu Rotary International oraz Wojciecha Wrzecionkowskiego – Past Prezydenta Rotary Club Olsztyn i kandydata klubu na gubernatora Dystryktu.

Olsztyn został wybrany nieprzypadkowo ponieważ nowy gubernator jest pierwszym w historii, który przeszedł całą rotariańską ścieżkę od Rotaractu do gubernatorstwa w Rotary. W czasach gdy pierwszym gubernatorem polskiego dystryktu był Bohdan Kurowski z Olsztyna, Łukasz zarządzał Rotaractem. RC Olsztyn jest największym w Polsce klubem Rotary i rodzinnym klubem śp. Bohdana Kurowskiego.

Dużym zaskoczeniem dla gubernatora była pamiątka po Bohdanie Kurowskim jaką wręczył kolega Ireneusz Iwański Przewodniczący Komitetu ds. Polio. Obraz przedstawiający panoramę XIX wiecznego Olsztyna, który pierwszy polski gubernator po II wojnie, otrzymał w 1996 roku na zakończenie pierwszego polskiego PETS a po śmierci i likwidacji domu w Olsztynie obraz został odkupiony od rodziny.

Podczas uroczystości zaprezentowano montaż sygnału polskiego Rotary – minutowy fragment cantaty z tekstem Bohdana Kurowskiego.

Po uroczystości dystryktalnej odbyła się uroczystość klubowego przekazania służby z rąk Prezydenta RC Olsztyn Marka Ciesielskiego. Łańcuch nowo wybranemu Prezydentowi Klubu – Józefowi Malgremowi wręczył Antoni Celmer – najstarszy Past Prezydent Rotary Club Olsztyn.

Wydarzenie było także wyśmienitą okazją do przyjęcia nowego członka RC Olsztyn – Marka Aniołkowskiego.

Jarosław Kowalski

RC Olsztyn

 
Fot. Magdalena Maria Bukowiecka

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.