III Rotariański Wyścig Kaczek na Krznie

III Rotariański Wyścig Kaczek na Krznie

Już po raz trzeci 18 czerwca 2017 roku Rotary Club Biała Podlaska zorganizował charytatywny wyścig kaczek na rzece Krznie. Na starcie wyścigu stanęło ponad 1000 gumowych kaczuszek. Łącznie udało się pozyskać 20 000 zł na rzecz dzieci autystycznych przy Stowarzyszeniu „Wspólny Świat”. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Białej Podlaskiej i przybiera formę pikniku rodzinnego będącego formą wspólnej zabawy niosącej pomoc innym.

Dzięki temu udaje się zebrać coraz więcej pieniędzy na rzecz potrzebujących dzieci. W tym roku, w wyniku pozyskania wielu sponsorów, na uczestników wyścigu czekało mnóstwo nagród, najważniejsze były za zdobycie I, II i III miejsca (kino domowe, rower i tablet), specjalna nagroda czekała też na właściciela ostatniej kaczuszki, a był nią lot widokowy samolotem, ufundowany przez firmę Piotrans.

Mimo zmiennej aury pogoda dopisała bialskim rotarianom i licznie przybyłym mieszkańcom miasta, a dodatkowymi atrakcjami były zorganizowane zabawy dla dzieci, lody, wata cukrowa, czy występ zespołu Hard Gock. Na starcie wyścigu stanęło ponad 1000 gumowych kaczuszek, wiele z nich pięknie zdobionych przez swoich właścicieli. Po wrzuceniu do wody kaczki zmierzały do mety, a zagubione po drodze były „wypłaszane” z szuwarów przez ciężko pracujących w wodzie wolontariuszy. Po ogłoszeniu zwycięzców, pozostałym uczestnikom nagrody przypadły w wyniku publicznego losowania na scenie. Było słonecznie, radośnie, świątecznie i wspaniale.

Po trzech dniach nastąpiło podsumowanie III Rotariańskiego Wyścigu Kaczek i przekazanie przez prezydenta RC Biała Podlaska, Marka Łysakowskiego, symbolicznego czeku na 20000 zł na rzecz dzieci autystycznych, Stowarzyszeniu „Wspólny Świat”.

Niespodzianką uroczystości było wzruszające oddanie przez Polę i Martynkę Harasimiuk, wygranej nagrody głównej, kina domowego, dzieciom autystycznym. Warto dodać, że po poprzednich wyścigach RC Biała Podlaska przekazał na rzecz dzieci odpowiednio 13000 zł i 17000 zł.

Niech zatem mottem Rotariańskiego Wyścigu Kaczek nadal pozostanie : „pomagać to jest wielka satysfakcja”

Po podsumowaniu wyścigu, w obecności mediów, odbyło się również przekazanie insygniów służby rotariańskiej przez kończącego kadencję Marka Łysakowskiego, nowej prezydent Dorocie Lewartowskiej. Życzymy nowej prezydent kontynuowania wszystkich klubowych projektów, nie tylko wyścigu kaczek, ale i Centrum Dialogu czy Festiwalu Nalewek.

Janusz Matusiak
RC Biała Podlaska

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.