II Rotariański Wyścig Kaczek na rzece Krznie

II Rotariański Wyścig Kaczek na rzece Krznie

W dniu 26 czerwca 2016 roku Rotary Club Biała Podlaska po raz drugi zorganizował Rotariański Wyścig Kaczek na rzece Krznie. Podczas tegorocznej akcji Rotarianie uzbierali 17 tys. zł na Stowarzyszenie „Wspólny Świat”.

Ubiegłoroczna edycja tego wydarzenia spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem w przez mieszkańców Białej Podlaskiej i zaowocowała przekazaniem 13 tys. zł na rzecz programu „Można inaczej” w ramach, którego dzieci mogą wyjeżdżać na wakacje i zimowiska.

W tym roku beneficjentem wyścigu miały zostać dzieci autystyczne, a zebrane pieniądze przekazane Stowarzyszeniu „Wspólny Świat” realizującemu kompleksowy program opieki nad tymi dziećmi. RC Biała Podlaska pozyskał dla akcji wielu sponsorów i atrakcyjne nagrody (ponad 90), min. telewizor 48’, lot widokowy samolotem nad miastem, weekendy w Zamku Biskupim **** w Janowie Podlaskim i Dworze Droblin****, smartfon, tablet, rower, tonę węgla (!) i wiele innych.

W sprzedaż gumowych, żółtych kaczuszek zaangażowało się na terenie miasta wielu wolontariuszy i firm, dzięki czemu kaczki można było nabyć w ok. 40 miejscach.

Na starcie wyścigu, w upalną niedzielę 26 czerwca (temp. 37st.) stanęło 841 kaczuszek, a nad rzekę przybyli licznie mieszkańcy miasta całymi rodzinami, wg wstępnych szacunków co najmniej 1000 osób.

Jednak nie tylko wyścig był atrakcją tego dnia. Towarzyszyły mu liczne atrakcje dla dzieci (zamek „dmuchany”, występy, malowanie twarzy, stoiska z wata cukrową, kucyki, itp.), obecne były także Straż Pożarna, Straż Graniczna, karetka pogotowia wraz z pokazami i nauką udzielania pierwszej pomocy. Wydarzenie stało się po prostu dużym piknikiem rodzinnym. Oczywiście kulminacją tego dnia było ogłoszenie numerów zwycięskich kaczek. Właściciele kaczki nr 45, która pierwsza dopłynęła do mety – Andrzej Suchodolski i Marta Keblesz przekazali nagrodę główną wyścigu – telewizor Sharp 48′ Stowarzyszeniu „Wspólny Świat”.

Prawdziwym zwycięzcą tego dnia okazały się dzieci autystyczne, gdyż wkrótce po wyścigu, 29 czerwca RC Biała Podlaska w czasie uroczystości przekazania insygniów służby rotariańskiej przez ustępującego prezydenta Janusza Matusiaka, Markowi Łysakowskiemu, wręczono, Stowarzyszeniu „Wspólny Świat” symboliczny czek na kwotę 17 000 zł. Oto link do filmu z tego wydarzenia: Film

Janusz Matusiak
RC Biała Podlaska

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.