II Festyn Święto Ziemniaka

II Festyn Święto Ziemniaka

Na wzgórzu Św. Brunona 6 października 2018 roku, przy wspaniałej pogodzie, odbył się drugi, organizowany przez RC Giżycko – Festyn Święto Ziemniaka. O wsparcie w wydarzeniu zwróciliśmy się do okolicznych rolników, i tak otrzymaliśmy ziemniaki oraz „świniaka”, który został przerobiony na pyszne wędliny. Na Festyn przybyli mieszkańcy miasta uczestniczyli w licznych konkursach: obierania (nożem!) i tarkowania ziemniaków na czas oraz lepienia pyz i kartaczy. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę wędliny.

Dla dzieci były wyścigi w workach jutowych, rzuty ziemniakami do gumiaka i konkurs na zrobienie figurki – zabawki z ziemniaków. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodyczami zakupionymi przez klub. Imprezę i konkursy poprowadził członek naszego klubu Franek Rodak. Każdy uczestnik próbował zupy ziemniaczanej ugotowanej na miejscu w polowej kuchni, kartacze, pyzy i świeżo usmażone placki ziemniaczane.

W obieraniu 350 kilo ziemniaków i mnóstwa cebuli pomogli członkom klubu kobiety z giżyckiej Rady Miejskiej, Dyrektorka Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Chorych z chorobą nowotworową „Promyk” oraz mieszkańcy. Szybkie usmażenie placków zawdzięczamy państwu Zacharewiczom, którzy przybyli z ogromną patelnią.

Swoją obecnością na „Święcie Ziemniaka” zaszczycili nas ponadto burmistrz miasta Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, wicestarosta powiatu giżyckiego Mirosław Drzażdżewski i Prezydent Rotary Club Bartoszyce – Lidzbark Warmiński Stanisław Andrzejewski.

Festyn uświetniły występy zespołów ludowych ze Sterławek i Marcinowej Woli. Nagłośnienie i scenę udostępniło nam Giżyckie Centrum Kultury.

Była to kolejna udana impreza zorganizowana przez Rotary Club Giżycko integrująca mieszkańców Giżycka.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc, za przybycie i wspólną zabawę.

Evelyna Jelec, RC Giżycko

Fot. z arch. RC Giżycko

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.