II edycja Konkursu Krasomówczego Dystryktu 2231 Rotary International

II edycja Konkursu Krasomówczego Dystryktu 2231 Rotary International

8 kwietnia 2017 roku Konkurs Krasomówczy został rozstrzygnięty w na Zamku Królewskim w Niepołomicach! Podczas II edycji Konkursu, w czterech ośrodkach zorganizowano etapy okręgowe (Gdynia, Jelenia Góra, Olsztyn, Koszalin), z kolejnych trzech zgłoszono po jednej drużynie, tak więc siedem na jedenaście okręgów podjęło temat.

W rezultacie do Niepołomic przyjechało 9 drużyn zgłoszonych przez: RC Białystok, RC Gdynia Orłowo, RC Karpacz Karkonosze, RC Koszalin, RC Jarosław, RC Jelenia Góra, RC Lublin Centrum, RC Olsztyn oraz RC Olsztyn Varmia.
Każda drużyna w trzyosobowym składzie wypowiadała się na temat tegorocznego hasła: W służbie ludzkości.
Komisja w składzie: Przewodniczący DG Krzysztof Kopyciński, członkowie: IPDG Barbara Pawlisz, RIDN Piotr Wygnańczuk, PDRR Marcel Trzak przyznała:

I miejsce:

Drużyna „My albo nikt” w składzie: Agata Kostuj, Zuzanna Filipkowska, Wiktoria Roman zgłoszona przez RC Olsztyn

II miejsce:

Drużyna „Karpacz” w składzie: Błażej Dobiecki, Sonia Bahłaj, Dawid Dudzik zgłoszona przez RC Karpacz Karkonosze

III miejsce:

„Drużyna Przyjaciół” w składzie: Kamil Kurajew, Hubert Masłowski, Wiktor Rzońca zgłoszona przez RC Białystok

Młodzież wraz z opiekunami przyjechała do Niepołomic w sobotę i wszyscy zostali zakwaterowani na Zamku Królewskim. Drużyny, które przyjechały pociągami zostały przewiezione z Krakowa na Zamek przez Rotarian Zbyszka Byczko, Bożenkę Serczyk i Wiesia Adamczyka. Zmagania konkursowe rozpoczęły się po godzinie 14 w pięknej Sali portretowej i trwały ponad dwie godziny bez przerwy, drużyna po drużynie. Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu oraz zwiedzić muzeum zamkowe z przewodnikiem.

Po uroczystości rozdania pucharów, dyplomów i upominków spotkaliśmy się na grillu w Osadzie Podegrodzie. Następnego dnia rano gościliśmy w Młodzieżowym Planetarium w Niepołomicach na fascynującej prezentacji o tajemnicach wiosennego nieba.

Goście, w tym rotarianie, docenili życzliwość oraz sprawność organizacyjną na Zamku, o którą z ramienia RC Zamek Niepołomice zadbał Wiesiu Adamczyk. Dla Marcela Trzaka, naszego sekretarza, była to już druga edycja. Obie w dużej części przygotował.

Zgodnie z naszą krótką tradycją, następne finały w 2018 roku zorganizowane będą w miejscu zamieszkania zwycięzców, to jest w Olsztynie. Miejscem zmagań będzie Gimnazjum nr 3, nowoczesna szkoła, której wyposażenie pozwala na transmisję on-line. Konsultowaliśmy kształt naszego konkursu i doszliśmy do wniosku, że krasomówstwo zastąpimy wystąpieniami publicznymi. Dodatkowo zaprosimy drużyny z polskich szkół na Litwie, Ukrainie i Białorusi.

Dziękuję klubom i oficerom, którzy zaangażowali się w prace z młodzieżą i tym sposobem krzewienie naszych rotariańskich ideałów. Szczególne podziękowania kieruję do naszych Krakusów: Wiesława Adamczyka, RPG Bożeny Serczyk, Marcela Trzaka oraz Zbyszka Byczko z RC Jelenia Góra, który oprócz jeleniogórskich drużyn zadbał o transport innych uczestników.

IPDG Barbara Pawlisz
RC Sopot International

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.