Czas szybko płynie i już niedługo Rotary w Polsce obchodzić będzie jubileusz swojego 90-lecia. Pierwszy w Polsce Rotary Club Warszawa zarejestrowany został w 17 lutego 1931 roku. W ciągu kilku następnych lat powstawały kluby w kolejnych miastach: Łódź 1933, Kraków 1933, Katowice 1934, Gdynia 1934, Bielsko 1935, Lwów 1935, Pabianice 1938, Cieszyn 1939. W czasie wojny Kluby zostały zawieszone, a po jej zakończeniu władze socjalistyczne zabroniły działalności niezależnych organizacji i stowarzyszeń. Rotary wróciło do Polski dopiero po 50 latach, kiedy Warszawski Klub Rotariański został przyjęty do Rotary International 30 czerwca 1989 roku. W marcu 2006 roku Prezydent RI uznał ciągłość istnienia Rotary w Polsce przesyłając na ręce Prezydenta Warszawskiego Klubu Rotariańskiego życzenia z okazji 75 rocznicy powstania.
Dlatego właśnie nasz Klub, z okazji 30. rocznicy reaktywacji, ale przede wszystkim 90. rocznicy obecności Rotary w Polsce, podjął się zebrania przedwojennych i powojennych, rozproszonych historii nie tylko Warszawskiego Klubu Rotariańskiego ale także całego polskiego ruchu rotariańskiego. Idea ta przyświecała nam w pracach nad publikacją Warszawski Klub Rotariański 1931-2018 Service Above Self zawierającą wiele materiałów źródłowych, którą w ubiegłym roku oddaliśmy do druku.
Dzięki tej lekturze możecie poznać założycieli RC Warszawa oraz wszystkich jego członków na koniec 1937 roku, a także statut przedwojennego Klubu. Dowiecie się jak przed wojną przebiegały spotkania i kiedy oraz gdzie odbyło się ostatnie spotkanie RC Warszawa. Poznacie osoby, dzięki którym doszło do reaktywacji Warszawskiego Klubu Rotariańskiego, jego wszystkich Prezydentów, a także obecnych członków, którzy piszą dlaczego zdecydowali się być Rotarianami. Przeczytacie o najważniejszych projektach realizowanych przed wojną oraz na przestrzeni ostatnich 30 lat, w tym o słynnych piknikach w Aleksandrowie, o wymianie młodzieżowej, z której skorzystało ponad 600 polskich i zagranicznych uczniów oraz prowadzonej przez wiele lat hipoterapii dla dzieci z porażeniem mózgowym. Historię naszego Klubu oraz Rotary w Polsce i polskiego Dystryktu przedstawiamy na tle historii i osiągnięć Rotary International. Dzięki temu z naszej publikacji dowiecie się również, że nazwa Rotary International została przyjęta dopiero w 1931 roku, koło zębate uznane zostało przez Rotary za swój znak w 1923 roku, a program wymiany młodzieżowej zainicjowany w 1927 roku w Nicei. Znajdziecie też informacje, kiedy ustanowiono odznakę Paul Harris Fellow, kiedy dopuszczono kobiety do członkostwa w klubach Rotary i czy Rotarianie byli na Księżycu?
Publikacja jest bogato ilustrowana przedwojennymi i współczesnymi zdjęciami dokumentującymi najważniejsze wydarzenia w historii Warszawskiego Klubu Rotariańskiego oraz historii Rotary w Polsce.
Zapraszamy wszystkich na obchody 90-lecia Warszawskiego Klubu Rotariańskiego w roku 2021 które jednocześnie stanowić będą obchody dzięwięćdziesięciolecia ruchu rotariańskiego w Polsce.
Publikację Warszawski Klub Rotariański 1931-2018 Service Above Self rozesłaliśmy już do wszystkich Klubów Rotary w naszym Dystrykcie, ale można ją zamawiać indywidualnie kontaktując się z sekretarzem Warszawskiego Klubu Rotariańskiego pod adresem: rposyniak@gmail.com.
Paweł Grotowski,Warszawski Klub Rotariański
Materiały i zdjęcia z arch. Warszawskiego Klubu Rotariańskiego