Herbata z widokiem na ocean

Herbata z widokiem na ocean

Gdy przygotowywałem się do wyjazdu na Tajwan, wiedziałem, że spełnię wiele swoich marzeń i odhaczę sporo pozycji z mojej bucket list (bardzo nie lubię określenia „lista rzeczy, które chciałbym zrobić przed śmiercią”). Słyszałem o gościnności Tajwańczyków, o wspaniałym jedzeniu, pięknych świątyniach… ale tego zupełnie się nie spodziewałem.

W moim domu często pija się herbatę i powiedziałbym nawet, że podchodzimy do tematu jej zaparzania nieco… skrupulatnie, żeby nie powiedzieć: snobistycznie. Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że w Azji picie herbaty urasta do rangi rytuału, ale to, co zobaczyłem w tamtejszych herbaciarniach było czymś niesamowitym i trudnym do opisania. Nie martwcie się! Nie musicie o tym czytać; możecie doświadczyć tego osobiście w dniach 12-16 czerwca 2021 roku podczas Światowej Konwencji Rotary International w Tajpej.

Górzysty teren Tajwanu porasta tropikalna roślinność, ale okazuje się, że jest to również idealny teren do uprawy herbaty. Tajwańczycy są szczególnie dumni ze swojego oolonga i wystarczy krótka jazda samochodem ze stolicy, aby na własne oczy zobaczyć te przepiękne i wyjątkowo egzotyczne plantacje oraz herbaciarnie rozstrzelone po zboczach gór.

W herbaciarniach wrzątek leje się strumieniami – ale tylko część wody wykorzystywana jest do faktycznego zaparzania herbaty. Gorącą wodą przemywamy naczynia, nagrzewamy czarki, z których będziemy pić, przelewamy liście, aby oczyścić je z niechcianego posmaku… Nie można też nie wspomnieć o mniejszych czarkach, które nakładamy na większe – po zaparzeniu możemy je zdjąć, powąchać i poczuć zupełnie inny aromat herbaty od tego, który uwalnia się z tych właściwych czarek. Oczywiście nie musimy przychodzić do herbaciarni po żadnych kursach (czy inicjacjach). Pracownicy z przyjemnością zaprezentują nam właściwy sposób parzenia herbaty, który pozwoli nam się nią prawdziwie rozkoszować.

Ciekawostką jest to, że część herbaciarni działa przez całą dobę, więc jeśli wieczorne spotkanie upłynie nam nieco zbyt szybko przy dobrej zabawie, to popołudniowa herbatka może się rozciągnąć na następny poranek, gdyż poza herbatą możemy również zamówić przekąski, a nawet pełne dania.

Jedno jest pewne – jeśli lubicie pić herbatę i poznawać ciekawe tradycje, koniecznie poproście swoich tajwańskich przyjaciół o pokazanie wam jednej z tamtejszych herbaciarni i plantacji podczas waszej wizyty na Światowej Konwencji Rotary International. Dowiecie się też przy okazji, dlaczego czerwona herbata jest… czarna.

Rafał Tondera, RC Warszawa Józefów, RAC Warszawa

Fot. Rafał Tondera, RC Warszawa Józefów, RAC Warszawa

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.