Gorzów Wielkopolski zachwyca ludźmi i widokami

Gorzów Wielkopolski zachwyca ludźmi i widokami

O tym, że relacje pomiędzy rotarianami oparte są często na przyjaźni i  niesieniu bezinteresownej pomocy, mogli przekonać się ostatnio organizatorzy oraz uczestnicy Polsko- Niemieckiego Obozu Motorowodnego Odra 2016.

 

Podróżując od mariny do mariny zawitaliśmy do Gorzowa Wielkopolskiego. Był to dwudniowy postój podczas, którego zajęli się nami przyjaciele z RC Gorzów. Jak na prawdziwych gospodarzy przystało podjęli nas serdecznie, nie żałując nam swego czasu, zaangażowania i  pozytywnej energii. Z precyzją godną najlepszego zegarmistrza przygotowali dla nas program, którego realizacja nie tylko nikomu nie pozwoliła się nudzić, ale także sprawiła, że z Gorzowa wyjechaliśmy bogatsi w wiedzę o tym niezwykłym mieście.

 

Poranek w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczął się od intensywnych ćwiczeń polegających na wypływaniu i wpływaniu do portu, cumowaniu łodzi oraz wiązaniu węzłów marynarskich. Starania przyszłych adeptów motorowodniactwa z góry obserwował i na kliszy fotograficznej uwiecznił Krzysztof Szczygieł ze Skarżyska Kamiennej. Powstała piękna galeria zdjęć ilustrująca zarówno trud uczestników obozu zmagających się ze zleconymi im przez sterników zadaniami, jak również niezwykłych krajobrazów Gorzowa. Galeria do obejrzenia poniżej.

 

Po ćwiczeniach w Marinie ”przejęli” nas rotarianie z RC Gorzów Wielkopolski. Przyjechali po nas Bogdan i Ania Borowczyk, Florian Florczak oraz Piotr Kaszyca. Tym samym rozpoczął się piękny i ciekawy spacer po Gorzowie Wielkopolskim. Pod okiem przewodniczki Renaty Ochwat zobaczyliśmy najważniejsze zabytki miasta. Udało nam się nawet wdrapać na liczącą sobie 40 metrów wieżę katedry, z której widok na miasto przyprawiał o zawrót głowy. Wycieczka po mieście utwierdziła nas wszystkich w przekonaniu, że warto podróżować po świecie, bo jak mówi stare powiedzenie „podróże kształcą”.

 

Przyjaciele z RC Gorzów Wielkopolski uświadomili nam, że ich miasto kryje w sobie wiele niezwykłych tajemnic oraz wspaniałych historii, takich jak choćby Papuszy – wspaniałej romskiej poetki, która swe życie związała z Gorzowem Wielkopolskim. Po porcji informacji o mieście zafundowano nam relaks na basenie oraz kręgielni.  Podczas pobytu spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka. Z Berlina przyleciał do Gorzowa – Fritz Breitenthaler, kapitan Pomerania Fleet z RC Berlin Brucke der Einheit, który opowiedział jak można połączyć pasje latania z żeglowaniem. Fritz w nagrodę za ofiarność w ratowaniu łodzi przed zderzeniem z kamienistym brzegiem oraz w prezencie urodzinowym zabrał dwóch członków obozu na kilkudziesięciominutową wycieczkę lotniczą nad Gorzowem. W. Fritz także nie krył oczarowania tym pięknym miastem. Zapewne miała w tym swój udział Krystyna Baj-Pawluk z RC Gorzów Wielkopolski, która przez czas pobytu towarzyszyła Frytzowi oraz członkom Pomerania Fleet.

 

Wieczorem odbyło się uroczyste spotkanie w Marinie Gorzów. Atmosfera była uroczysta i jednocześnie bardzo serdeczna. Towarzyszyli nam prawie wszyscy członkowie RC Gorzów z prezydentem klubu Bogdanem Borowczykiem na czele. Na zaproszenia komandora Pomerania Fleet dotarli do nas także Gubernator Dystryktu 2231 Polska – Krzysztof Kopyciński,  IYFR Komandor Regionu Europa Środkowa i Wschodnia – członek Mostka Floty Światowej – Piotr Pajdowski, burmistrz Kostrzyna Zbigniew Biedulski oraz przedstawiciele bratniej Floty Giżycko past komandor Włodek Kustra i kapitan Wojtek Frączak. Były krótkie prezentacje i przemówienia. Nie zabrakło serdecznych życzeń dla uczestników i organizatorów obozu. Każdy z nas wykonał także pamiątkową papierową imienną łódeczkę, którą „zacumował” w Gorzowie.

 

Wizyta w Gorzowie Wielkopolskim utwierdziła nas w przekonaniu, że rotarianie potrafią sobie wzajemnie pomagać. Koleżanki i koledzy z RC Gorzów Wielkopolski pokazali jak robi się to na piątkę. Za wszystko serdecznie dziękujemy i już teraz zapowiadamy, że nie omieszkamy znowu Was odwiedzić. Pewnie wspólnie się ze sobą dobrze czuliśmy, czego wyrazem było przyjęcie zaproszenia do Pomerania Fleet przez Bogdana Borowczyka – prezydenta RC Gorzów Wielkopolski.

 

Wszystkim Gorzowianom w imieniu młodzieży i własnym serdecznie dziękujemy!

Magdalena Sitek  – RC Kielce 

PR oficer Pomerania Fleet

 

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.