Global Grant dla diagnozy i terapii dzieci z FASD

Global Grant dla diagnozy i terapii dzieci z FASD

W maju 2019 mieliśmy olbrzymią przyjemność gościć Rotarian z RC Vercelli w związku z inauguracją Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego „FASada” prowadzonego przez Fundację Rodzin Adopcyjnych. Wyposażenie tego centrum było celem uzyskanego wspólnie Global Grantu. Uzyskany Grant jest efektem aktywnej współpracy aż 5 europejskich klubów, poza RC Vercelli i RC Warszawa Żoliborz brały w nim udział także RC Viverone-Lago (Włochy), RC Dortmund (Niemcy) i RC de Nimes (Francja).

Przyjaźń z RC Vercelli (nasz klub partnerski) sięga czasów, gdy należeliśmy jeszcze do Rotaract – w Polsce (Maciej Szwedowski) oraz we Włoszech (Benedetta Delleani i Masso Accornero).

Jest to już drugi projekt zorganizowany przez te same kluby – w 2013 roku sfinansowaliśmy wspólnie pierwszą w Polsce wypożyczalnie handbików – rowerów poruszanych siłą mięśni rąk dla osób niepełnosprawnych.

W ramach obecnego GG udało się zebrać aż 48 867 USD. Sfinansowaliśmy całkowite wyposażenie Centrum (m.in. komputery, testy, przedmioty-zabawki do diagnostyki i terapii, meble oraz wyposażenie), a także drogie specjalistyczne szkolenia personelu działającego w ramach Centrum (lekarze neurolodzy, psychiatrzy, specjaliści od terapii niedoborów sensorycznych). Bez naszej pomocy funkcjonowanie Centrum w tak bardzo rozbudowanym zakresie nie byłoby w ogóle możliwe. Centrum koncentruje się na dzieciach z rodzin adopcyjnych i zastępczych. Szacujemy, że do tej pory z naszej pomocy skorzystało już ponad 150 osób, to bardzo dużo, w tym dzieci poddane diagnozie i przechodzące terapię.

Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne jest pierwszą tego rodzaju placówką w województwie mazowieckim i jedną z pierwszych w Polsce. Pozwala na przeprowadzenie kompleksowej diagnozy dzieci z podejrzeniem FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder). Obejmuje, m. in. gabinet terapii sensorycznej, gabinet psychoterapii, gabinet rozwoju Montessori. Umożliwia pracę zespołowi wykwalifikowanych specjalistów. Stanowi uzupełnienie państwowej służby zdrowia, która tak kompleksowych działań nie oferuje.

FASD jest terminem używanym do opisu trwających przez całe życie zaburzeń fizycznych i / lub zaburzeń neurorozwojowych, które mogą wynikać z ekspozycji na alkohol w okresie płodowym. Szacuje się, że w Europie jest najbardziej rozpowszechnionym, niegenetycznym schorzeniem neuro-rozwojowym dotyczącym około 1% wszystkich żywych urodzeń (Carpenter, 2011).

Ze względu na charakter działalności naszego klubu temat FASD jest nam niezwykle bliski. Poza realizacją Grantu, naszą codzienną misją jest szerzenie świadomości o skutkach picia alkoholu w ciąży i podczas karmienia piersią. Realizujemy to poprzez prowadzenie strony na Facebooku „maluchy bez skuchy” gdzie piszemy pozytywnie o ciąży bez alkoholu. Zapraszamy do polubienia tej strony. Nie skupiamy się tam wyłącznie na kobietach, gdyż alkohol w ciąży nie jest wyłącznie problemem kobiet. Naszym celem jest budowanie świadomości społecznej. Zakładamy, że lepiej świadomie zapobiegać, niż później zwalczać skutki.

Prace nad realizacją projektu rozpoczęliśmy bezpośrednio po informacji o przyznaniu Grantu – we wrześniu 2018 roku. 17 czerwca 2019 roku zorganizowaliśmy uroczystą inaugurację Centrum, w Warszawie przy ul. Płatniczej 83. Przyjechała delegacja klubu Vercelli m.in. wspomniani wcześniej Benedetta Delleani i Masso Accornero. W uroczystości brał udział Gubernator Łukasz Grochowski oraz Greg Grzegorczyk (regionalny przedstawiciel Gubernatora).

Realizacja tego Grantu to jeden z największych projektów współpracy zorganizowany przez warszawski klub. Nie udałby się bez zaangażowania Michała Karwowskiego (RC Warszawa Żoliborz), Macieja Szwedowskiego (RC Warszawa Żoliborz), Benedetty Delleani (RC Vercelli), Marco Saglione (RC Vercelli) oraz Doroty Polańskiej (dyrektor Centrum). Dzięki zaangażowaniu finansowemu dystryktu włoskiego udało się znacząco zwiększyć skalę pomocy. Bardzo się cieszymy, że realizacja Grantu pozwoliła zacieśnić współpracę z europejskimi klubami, zwłaszcza z RC Vercelli, udowadniając, że możemy na siebie wzajemnie liczyć. Przede wszystkim budujący jest fakt, że wspólnie i po raz kolejny realizujemy rotariańską misję służenia lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że nie po raz ostatni!

 

Anna Markowska, Maciej Szwedowski, Rotary Club Warszawa Żoliborz

 

Fot. z arch. RC Warszawa Żoliborz

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Action Summit Malmö 2024

Action Summit Malmö 2024

W dniach 19-22 września 2024 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w Forum Gubernatorów i Action Summit 2024 w Malmö w Szwecji.…

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, to czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Wspominamy ich życie, dokonania, dobroć i…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.