Fundacja Rotary tworzy kanał bezpośredniej pomocy humanitarnej w regionie Ukrainy

Fundacja Rotary tworzy kanał bezpośredniej pomocy humanitarnej w regionie Ukrainy

W odpowiedzi na pogłębiający się kryzys humanitarny na Ukrainie, Fundacja Rotary utworzyła oficjalny kanał dla członków Rotary na całym świecie, aby przekazywać darowizny na wsparcie akcji humanitarnych prowadzonych przez dystrykty Rotary, wykorzystując Fundusz Reagowania na Katastrofy jako główne źródło darowizn.

W tym celu Fundacja Rotary zatwierdziła:

  • Do 30 czerwca 2022 r. okręgi Rotary graniczące z Ukrainą i okręg Rotary na Ukrainie mogą ubiegać się o dotacje w wysokości do 50 000 USD każdy z Funduszu Reagowania na Katastrofy. Te przyspieszone dotacje na pomoc w przypadku katastrof można wykorzystać na zapewnienie wody, żywności, schronienia, lekarstw i odzieży uchodźcom i innym ofiarom kryzysu.
  • W tym samym okresie inne dotknięte dystrykty Rotary, które chcą pomóc uchodźcom lub innym ofiarom kryzysu w ich dystrykcie, mogą ubiegać się o dotacje w wysokości 25 000 USD z Funduszu Reagowania na Katastrofy.
  • Do 30 kwietnia 2022 r. dystrykty Rotary mogą wpłacać nieprzydzielone Dystryktowe Fundusze Wyznaczone (DDF) do Funduszu Reagowania na Katastrofy, aby bezpośrednio wspierać te specyficzne dla Ukrainy dotacje humanitarne.
  • Tutaj można dokonywać darowizn na Fundusz Pomocy Ofiarom Katastrof . Wszystkie fundusze muszą znaleźć się w Funduszu Reagowania na Katastrofy do 30 kwietnia 2022 r., aby można je było wykorzystać na pomoc humanitarną na Ukrainie.
  • Chociaż Fundusz Reagowania na Katastrofy będzie głównym kanałem wsparcia Rotary Foundation, kluby Rotary i Rotaract są również zachęcane do organizowania własnej humanitarnej odpowiedzi na kryzys na Ukrainie.

Oprócz wsparcia z Funduszu Reagowania na Katastrofy, Fundacja współpracuje z partnerami i liderami regionalnymi w celu znalezienia skutecznych rozwiązań dla zwiększonych potrzeb humanitarnych.

  • Jesteśmy w kontakcie z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców – USA, aby przygotować i odpowiedzieć na potrzeby przesiedleńców na Ukrainie i w krajach sąsiednich.
  • ShelterBox, nasz partner projektu pomocy w przypadku katastrof, kontaktuje się z członkami Rotary w Europie Wschodniej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób mogą pomóc w zapewnieniu tymczasowych schronień i innych niezbędnych dostaw.
  • Rotary Action Group for Refugees, Forced Displacement and Migration także mobilizuje swoje zasoby, aby pomóc w tym kryzysie.

Milion osób uciekło z Ukrainy i pilnie potrzebuje pomocy. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 5 milionów przesiedleńców. Kluby Rotary w Europie i na całym świecie zintensyfikowały swoje działania humanitarne, a niektóre z nich pracują w terenie, aby pomóc przesiedlonym rodzinom.

Będziemy nadal monitorować sytuację na Ukrainie i w krajach sąsiednich. Odwiedź stronę My Rotary i śledź Rotary w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z informacjami o tym, jak kluby mogą się zaangażować, co prowadzą członkowie Rotary i jak pomagamy ludziom w okolicy.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z Rotary Support Centre pod adresem rotorsupportcenter@rotary.org .

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.