Francuscy Rotarianie w Polsce

Francuscy Rotarianie w Polsce

Na zaproszenie (wysłane w 2019 r.) rotarian z Puławskiego Klubu Rotariańskiego do uczestniczenia w 2020 r. w 3 koncertach  III etapu i w jednym z koncertów finałowych XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie odpowiedziało czworo rotarian z RC Bourgogne-Niepce z Chalon-sur-Saone we Francji. Bilety zostały (trzeba dodać: z wielkim poświęceniem) kupione, ale… w związku z pandemią Konkurs został w 2020 r. odwołany a następnie rozporządzeniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego (wtedy jeszcze bez sportu) przeniesiony na październik 2021 r.

I tak od 13 do 19 października br. gościliśmy francuskich rotarian w Warszawie. Program był bogaty i nasycony chopinaliami. Wg programu ich pobytu oprócz wspólnego uczestniczenia w koncertach zwiedzaliśmy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie przy ul.Okólnik 1, Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN, Muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopin i Park w Żelazowej Woli, Park Łazienkowski, a tu pomnik Chopina, Pałac na Wodzie,…  I wiele innych miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem: kościoły, gdzie grał, gdzie jego młodsze siostry (Izabella i Emilia) były ochrzczone, gdzie jego serce, miejsca, gdzie mieszkał, uczył się i studiował, ławeczki z nagraniami jego utworów,… Ale też widzieli tablice poświęcone męczeństwu powstańców i mieszkańców Warszawy podczas II wojny światowej.

Francuscy Rotarianie byli autentycznie zachwyceni Warszawą: wspaniałą, różnorodną architekturą, w tym także tą z czasów PRL, czystością ulic, zadbaniem parków i skwerów. Byli urzeczeni zachowaniem Polaków: uprzejmością, życzliwością i niemal serdecznością spotykanych nieznajomych. Rozkoszowali się pięknie podanym, smakowitym jedzeniem. Wysoko oceniali ekspozycje muzealne przygotowane starannie; w sposób przemyślany i przejrzysty przedstawiające daną historię. A Stare Miasto? To było ich dada, co w wolnym tłumaczeniu brzmi „cudo na patyku”; wracaliśmy tam w każdym wolnym momencie. Transport środkami komunikacji warszawskiej (autobusy, tramwaje, metro) też znalazł ich pełne uznanie.

No, a cel przyjazdu, czyli uczestnictwo w koncertach Konkursu Chopinowskiego było dla nich przeżyciem trudnym do wysłowienia; to były emocje i ciarki po plecach. Ja też byłam zadowolona mimo 11-14-godzinnej pracy przewodnika i tłumacza trwającej przez 6 dni, gdyż mogłam ich oczyma patrzeć na Warszawę i warszawiaków, dzielić ich dobre odczucia i piękne wrażenia. I doszłam do wniosku, że my surowiej oceniamy siebie i nasz dorobek i nie zawsze umiemy się cieszyć i chwalić tym co mamy pięknego i dobrego.

Nasi francuscy goście bardzo dużo wiedzieli o Polsce. Zresztą nie po raz pierwszy odwiedzili Polskę i Warszawę. Byli tu w latach 90. Teraz zauważyli ogrom korzystnych zmian. Na koniec powiedzieli, że tu w Polsce mogliby zamieszkać, a nawet brzmiało to bardziej kategorycznie: przyjedziemy tu mieszkać… Wylecieli samolotem Lufthansy przez Monachium do Lyonu 19 października br. Podczas całej wizyty dopisała nam wspaniała pogoda.

Krystyna Wilczyńska-Ciemięga

Puławski Klub Rotariański

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.