Flota Pomerania zakończyła sezon

Flota Pomerania zakończyła sezon

13 października odbył się ostatni w tym sezonie wspólny rejs żeglarzy Floty Pomerania. Postanowiliśmy, że popłyniemy prostą dezetą, łodzią, na której większość z nas stawiała pierwsze żeglarskie kroki.

Całkowity brak wiatru sprawił, że z przystani na jezioro Dąbie musieliśmy wypłynąć na wiosłach. Tutaj niestety nie obyło się bez spektakularnej awarii, bo nasz wzorowy Krzysiu Dokowski z taką siłą naparł na wiosło, że trzasnęło ono jak zapałka. Już na otwartej wodzie przyszedł wiatr i rozpoczęła się wspaniała żegluga, bo cóż może być wspanialszego od żeglowania z przyjaciółmi w pięknym słońcu, bezpiecznym wietrze i pod opiekuńczymi skrzydłami ochmistrza Jerzego Dominiaka, który niezwykle starannie zadbał o posiłki regeneracyjne dla załogi.

Po południu na przystani Centrum Żeglarskiego w Szczecinie odbyło się oficjalne zamknięcie sezonu. Komandor Floty Leszek Zdawski przypomniał, że Flota Pomerania pływa już drugi sezon, liczy 27. żeglarzy z Polski, Niemiec i Szwecji, że naszym celem jest nie tylko wspólne pływanie, ale też działania na rzecz innych, szczególnie tych, którym, z różnych powodów, do wody daleko. O godzinie 15.00 flaga IYFR poszła w dół.

 

Czas na podsumowania:

 

28 marca Flota Pomerania zaprosiła szczecinian do Książnicy Pomorskiej na promocję audiobooka „Marią dookoła świata” mojego autorstwa, wydanego staraniem Rotary Club Szczecin i przeznaczonego dla osób niedowidzących, a szczególnie żeglarzy. Jeśli w Waszym otoczeniu są takie osoby, a chcielibyście je obdarować miłym upominkiem w postaci audiobooka to proszę o kontakt, wyślę.

W dniach od 7 do 11 czerwca podczas inauguracji sezonu, odbyliśmy rejs jachtem motorowym Shangri-la na trasie Szczecin – Poczdam – Szczecin. Jacht prowadził kapitan i równocześnie armator Grzegorz Kotyński, prezydent RC Szczecin. Załogę stanowili: Krzysztof Dokowski, Leszek Zdawski, Roman Kowalewski, Lubomir Synak, Aleksander Szwarc i Maciej Krzeptowski. W Poczdamie zacumowaliśmy przy Kongres Hotelu i tam w dniu 9 czerwca odbyły się uroczystości przekazania służby RC Szczecin oraz rozpoczęcia sezonu Floty Pomerania. Rejs był udany, trasa godna polecenia, a jako szczególną jej atrakcję wymienić trzeba podnośnię/śluzę Niederfinow, gdzie jednorazowo jacht pokonuje 36 metrów różnicy między Odrą a Hawelą.

W dniu 30 czerwca reprezentacja Floty w składzie: Krzysztof Dokowski, Roman Kowalewski, Czesław Kołtan i
Maciej Krzeptowski uczestniczyła, już po raz drugi, w inauguracji cyklu regat zabytkowych łodzi rybackich zeesbootów rozgrywanych corocznie na wodach Saaler Boden w pobliżu Rostocku. Płynęliśmy, jak poprzednio na Krischanie pod dowództwem Achima Tamma. Poprzednio zajęliśmy wysokie, drugie, miejsce, tym razem byliśmy „dopiero” czwartym jachtem na mecie, a startowało blisko 60 jednostek.

Udział w regatach jest niezapomnianym przeżyciem. Atmosfera małego portu rybackiego, w którym usiłuje się pomieścić kilkadziesiąt łodzi z kilkumetrowej długości bukszprytami, przedstartowa gorączka i wreszcie walka na trasie trwająca od startu do mety… Inicjatorem naszych kontaktów z niemieckimi żeglarzami był i jest Timm Stuetz, znakomity fotografik, autor pięknego albumu „Zeesboote, brązowe żagle pomorskich łodzi”. Na Krischanie byliśmy niezwykle gościnnie przyjmowani przez załogę, mamy już zaproszenie na przyszłoroczne regaty.

W sierpniu jacht Verano prowadzony przez kapitana i równocześnie armatora Marka Wróblewskiego (RC Szczecin) uczestniczył w Jazz Regata rozgrywanych na wodach południowo-wschodniego Bornholmu. Załogę jachtu stanowili koledzy z RCS: Krzysztof Dokowski i Zbigniew Najmowicz oraz Kuba, syn armatora. Jak wynika z wspomnień kapitana regaty te są ze wszech miar godne polecenia. Jest tam to wszystko czego potrzebują żeglarze. Port w Nexø jest bezpieczny i słynie z gościnności, program artystyczny i gastronomiczne zaplecze znakomite, wyścigi przygotowane i opisane w sposób czytelny, walka na trasie regat zawzięta i pełna emocji,

Poza tym sama żegluga na Bornholm i z powrotem może dostarczać wielu ciekawych przeżyć. Verano zajął w tych regatach wysoką, czwartą pozycję. Kapitan obiecuje, że w przyszłym roku pokusi się o jeden z medali.

W dniach 4-5 sierpnia, należący do RCS Mirosław Lewiński, kapitan i armator jachtu Ulysses uczestniczył w XVIII Regatach Unity Line na redzie Dziwnowa. Przy słabych wiatrach, co nie było najszczęśliwsze dla Ulyssesa ważącego 17 ton, zajął 4 miejsce. W załodze Mirka płynął nowy członek naszej floty, past prezydent RC Szczecin Włodek Dominiczak.

W drugiej połowie sierpnia kpt. Lewiński poprowadził trzy rejsy w ramach projektu „Działania przeciw wykluczeniu w powiecie białogardzkim” wspieranego przez Unię Europejską. Udział w nich wzięło 15 osób, które wcześniej nie miały pojęcia o żeglarstwie. Sukces tego przedsięwzięcia przeszedł najśmielsze oczekiwania kapitana, a młodzież początkowa sceptyczna odłożyła smartfony i zajęła się żeglowaniem, wreszcie na koniec zadeklarowała chęć pływania w przyszłym roku. To wielka satysfakcja. W żeglarstwie jest magia!

W lipcu Flota Pomerania współorganizowała obóz żeglarski dla młodzieży w Wisełce. Tym razem oprócz młodzieży z Polski i Niemiec byli młodzi ludzie z Chin i Argentyny.

W dniach od 5 do 29 września w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, prezentowana była wystawa fotograficzna „W 80 lat dookoła świata”, przygotowana przez RC Szczecin, przypominająca ludzi, miejsca i zdarzenia z jakimi w czasie swej życiowej drogi zetknął się niżej podpisany. Spośród zaprezentowanych 74 fotogramów kilka ma szczególną wartość: „Herbatka u pani Marjorie Latimer w East London” czy „Trawler rybacki Tazar opływa przylądek Horn podczas I Polskiej Morskiej Ekspedycji Antarktycznej w 1976 roku”, to prawdziwe perełki.

– Żeglarze Floty Pomerania są zapraszani do szkół i innych placówek oświaty z prelekcjami o odbytych rejsach. W  nadchodzącym sezonie zimowym mamy już umówionych kilka takich spotkań.

Z żeglarskim Ahoj!!

Maciej Krzeptowski

RC Szczecin

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.